روش‌هایی برای کنار گذاشتن ترس و دست‌یابی به روحیه ماجراجویانه

۲
0
زمان مطالعه: 3 دقیقه
در حالیکه برخی افراد، بدون ترس برای هر چالش‌ جدیدی در کسب و کار و زندگی آمادگی دارند و آماده ماجراجویی هستند؛ برخی دیگر زندگی تکراری و عادتی را سپری می‌کنند و از هر گونه ماجراجویی می‌ترسند یا از آن فرار می‌کنند؟
روحیه ماجراجویانه

قبل از هر چیز باید به تعریف مشترکی از ماجراجویی برسیم. ماجراجو کسی است که آمادگی لازم برای پذیرفتن چالش‌های جدید و خطرهای احتمالی را دارد و از این روحیه ماجراجویانه برای تغییر و تحول در کسب و کار و زندگی شخصی خود استفاده می‌کند. سوال مهم این است که آیا همه می‌توانند روحیه ماجراجویی داشته باشند؟ و سوال دوم اینکه چطور می‌توانیم این روحیه را در خودمان تقویت کنیم؟ در این مطلب از مجله دلتا به این موضوعات پاسخ می‌دهیم.

دست یابی روحیه ماجراجویانه

به صورت کلی، وقتی کاری ماجراجویانه انجام می‌دهید، در واقع وارد فعالیت یا کار جدیدی شده‌اید. چرا برخی از ورود به فعالیت‌های جدید دوری می‌کنند؟ یکی از دلایل اصلی به ویژگی‌های شخصیتی فرد مربوط می‌شود. افرادی که شخصیت بسته‌ای دارند، عموما از فرصت‌های جدید نیز استقبال نمی‌کنند و برعکس افرادی که شخصیت بازی دارند، معمولا خود را برای فرصت‌های جدید آماده می‌کنند. همین روحیه باعث می‌شود موفقیت‌های خوبی را در کسب و کار و زندگی شخصی تجربه کنند.

یکی از عواملی که باعث می‌شود روحیه ماجراجویانه نداشته باشید آن است که به موضوعات جدید اعتماد ندارید. بی‌اعتمادی باعث می‌شود پا پس بکشید. دومین مولفه مهم که باعث می‌شود از ماجراجویی دوری کنید آن است که تحمل خطر کردن را ندارید. هر فعالیتی در زندگی خطرات خاص خودش را دارد. برخی مواقع خطرات اجتماعی، فیزیکی، مالی و حتی خطرات سلامتی شغل و زندگی شخصی ما را در موضوعات مختلف تهدید می‌کند.

برخی افراد تمایلی ندارند وارد حوزه‌هایی شوند که خطر بیشتری برایشان به وجود بیاید و ترجیح می‌دهند ریسک نکنند. اگر چنین روحیه‌ای دارید، نمی‌توانید به ماجراجویی فکر کنید. مثلا فردی که تحمل ریسک مالی ندارد، بهتر است در سرمایه‌گذاری‌های بزرگ وارد نشود.

کنار گذاشتن ترس و دست‌یابی به روحیه ماجراجویانه

حال سوال دیگر این است که با وجود همه این موارد، چطور می‌توان روحیه ماجراجویانه را تجربه کرد؟ اگر فرد بسته‌ای هستید و نمی‌توانید برای ورود به کارهای جدید درست تصمیم گیری کنید؛ می‌توانید فرصت بیشتری به خودتان بدهید و در مورد ورود به کار جدید تصمیم گیری کنید.

ممکن است واکنش اولیه شما به هر فعالیت جدیدی منفی باشد. اگر نسبت به این وضعیت آگاهی دارید، این بار به خودتان بیشتر فرصت بدهید و حتی اگر واکنش اولیه‌تان منفی بود، کمی صبر کنید و دوباره فکر کنید. بعد از چند روز، دوباره فرصت کاری جدید را با دقت بررسی کنید. ببینید آیا باز هم نظرتان منفی است؟ زمان دادن به خودتان می‌تواند در این شرایط بسیار کمک کننده باشد.

در مرحله بعد، به انواع خطراتی که دوست ندارید گرفتار آنها شوید توجه کنید. ببینید چه خطری بیشتر از بقیه برایتان نگران کننده است. گاهی عدم آگاهی نسبت به شرایط باعث می‌شود از موضوعات جدید بترسید. سعی کنید اطلاعات خود را بالا ببرید. با بررسی شرایط شاید ترس‌های شما بیهوده باشد.

سعی کنید اطلاعات کافی در مورد کاری که می‌خواهید به آن وارد شوید، جمع آوری کنید ولی این نکته مهم را نیز در نظر داشته باشید که همیشه ممکن است موارد غیر منتظره پیش بیاید و باید برای چنین شرایطی قوی باشید و نترسید.

پیشنهاد مطالعه: برای مطالعه بیشتر مطلب «پیش‌بینی‌هایی درباره ۱۰ سال آینده» را بخوانید.

 

دانلود اپلیکیشن
 • آربیتراژ چیست

  آربیتراژ چیست؟

  آربیتراژ در هیچ حالتی باعث زیان نشده و به طور ایده‌آل، یک معامله بدون ریسک است. در این مطل…
 • کاربرد جالب یخ که نمی دانید

  ۹ کاربرد جالب یخ که نمی‌دانستید

  معمولا در هر خانه‌ای یخ پیدا می‌شود که همه ما با کاربرد معمول آن آشنا هستیم. ۹ کاربرد جالب…
 • چه مشاغلی نیاز به لباس کار مخصوص دارند؟

  چه مشاغلی نیاز به لباس کار مخصوص دارند؟

  بیشتر حوادث به دلیل رعایت نکردن مقررات ایمنی محیط کار و عدم پوشیدن لباس کار مناسب است. می‌…
بیشتر ببینید در دانستنی ها

همچنین بخوانید

آربیتراژ چیست؟

آربیتراژ در هیچ حالتی باعث زیان نشده و به طور ایده‌آل، یک معامله بدون ریسک است. در این مطل…