درمان آبریزش بینی با روش‌های خانگی

۲
0
زمان مطالعه: 2 دقیقه
آبریزش بینی برای همه‌ ما اتفاق می‌افتد و وضعیتی است که می‌توان به‌راحتی آن را در خانه برطرف کرد.
درمان آبریزش بینی

آبریزش بینی دلایل بسیاری دارد. یکی از مهم‌ترین دلایل آن، عفونت ویروسی سینوس‌ها و سرماخوردگی است. در ادامه این مطلب از مجله دلتا درباره روش‌های درمان آبریزش بینی صحبت خواهیم کرد.

 آبریزش بینی

۱. مایعات فراوان بنوشید

اگر گرفتگی بینی هم دارید، مصرف آب و مایعات می‌تواند به بهبود آبریزش بینی شما کمک کند. مصرف مایعات باعث می‌شود که مخاط سینوس‌های شما رقیق شود و تمیزکردن بینی‌تان آسان‌تر شود. در غیر این‌ صورت، مخاط بینی شما ضخیم و چسبنده می‌شود و به بینی شما بیشتر صدمه خواهد زد.

۲. دمنوش‌های داغ

از سوی دیگر، مصرف نوشیدنی‌های داغ مانند چای، بیشتر از نوشیدنی‌های خنک به شما کمک می‌کنند. نوشیدنی‌های داغ به‌سبب بخار و حرارت، راه‌های تنفسی را باز و گرفتگی آن را برطرف می‌کنند.

برخی از دمنوش‌ های گیاهی حاوی موادی هستند که گرفتگی بینی را از بین می‌برد. به‌دنبال دمنوش‌هایی باشید که حاوی مواد ضدالتهاب و آنتی‌هیستامین هستند. برخی از گیاهان دارویی این مواد، عبارت‌اند از: بابونه، زنجبیل، نعناع و گزنه.

دمنوش گیاهی

۳. بخور صورت

پژوهش‌ها نشان داده است که تنفس بخار داغ آبریزش بینی را درمان می‌کند. پژوهشی که در سال ۲۰۱۵ روی افراد مبتلا به سرماخوردگی انجام شد، نشان داد که استنشاق بخار خیلی مؤثر است. استفاده از بخار، زمان بهبودی بیماری را یک هفته کاهش می‌دهد. علاوه‌بر استشمام بخار داغ یک فنجان دمنوش گیاهی، از بخور هم استفاده کنید.

سرماخوردگی

۴. دوش آب داغ

می‌خواهید خیلی سریع از شر آبریزش بینی خلاص شوید؟ از دوش آب گرم استفاده کنید. دوش آب گرم مانند دمنوش داغ یا بخور می‌تواند به بهبود آبریزش بینی کمک کند. صورت و سینوس‌های خود را زیر دوش نگه دارید تا بهترین نتیجه را برای کاهش آبریزش بینی بگیرید.

۵. استفاده از غذاهای تند

غذاهای تند آبریزش بینی شما را بدتر می‌کنند. اما اگر نشانه‌های گرفتگی بینی دارید، غذاهای تند می‌توانند به شما کمک کنند. اگر می‌توانید غذاهای تند را تحمل کنید، بد نیست که این روش را امتحان کنید. اگر به غذاهای تند عادت ندارید، در ابتدا کمی ادویه تند را امتحان کنید تا ببینید آیا برای شما مفید است یا خیر.

درمان آبریزش بینی

دانلود اپلیکیشن
 • مضرات خوردن مرتب همبرگر

  به این ۵ دلیل به همبرگر لب نزنید

  همبرگر می‌تواند یک غذای جذاب برای یک ناهار سریع یا یک شام غیررسمی باشد. با مجله دلتا همراه…
 • مواد غذایی مفید برای گرد و غبار

  وقت گرد و غبار چه بخوریم و چه نخوریم؟

  ذرات گرد و غبار می‌توانند علاوه بر تحریک زایی، آلرژی‌زا‌ نیز باشند. با مجله دلتا همراه شوی…
 • فیستول چیست

  فیستول چیست؟

  در ادامه به شما خواهیم گفت فیستول چیست؟ چه علت و علائمی دارد و به بررسی بیشتر این بیماری م…
بیشتر ببینید در سلامتی

همچنین بخوانید

به این ۵ دلیل به همبرگر لب نزنید

همبرگر می‌تواند یک غذای جذاب برای یک ناهار سریع یا یک شام غیررسمی باشد. با مجله دلتا همراه…