پیش‌بینی‌هایی درباره ۱۰ سال آینده

۱۳
0
زمان مطالعه: 3 دقیقه
پیش‌بینی‌ها درباره‌ آنچه در ده سال آینده اتفاق می‌افتد حاصل ترکیبی از پیش‌بینی‌های اقتصادی و نتایج علمی برخی از کارشناسان و متخصصان برجسته دنیا و همچنین پروژه‌هایی است که توسط مخترعان به اجرا درآمده‌اند.
10 سال آینده

در طی ده سال گذشته تغییرات زیادی در صنعت فناوری رخ داد. شروع ماموریت‌های جدید کاوش در مریخ، عرضه تجاری خودروهای خودران و ثبت اولین تصویر از سیاه چاله نمونه‌ای از تحولات و دستاوردهای ده سال اخیر بوده است. و در دهه‌ی آینده نیز شاهد تغییرات باورنکردنی در عرصه‌های مختلف خواهیم بود. در ادامه این مطلب از مجله دلتا بعضی از پیشبینی هایی درباره ۱۰ سال آینده می‌خوانید.

۲۰۲۱: تولید انبوه ماشین‌های خودران آغاز می‌شود

ماشین خودران 10 سال آینده

اگرچه ماشین‌های خودران در بازار وجود دارند اما هنوز فراگیر نشده و تنها در تعداد کمی از بازارهای جهان عرضه می‌شوند. این روزها داشتن یک ماشین خودران، کالای لوکسی است که می‌توان گفت فقط افراد ثروتمند می‌توانند به آن دست یابند اما این روند در سال ۲۰۲۱ تغییر خواهد کرد. چرا که شرکت چینی بایدو قصد دارد به تولید انبوه ماشین‌های خودران دست بزند و خیابان‌های پکن و شانگهای را مملو از این نوع ماشین‌ها کند. اگر موفقیت چین در تولید و استفاده از اتومبیل‌های برقی را یک نشانه در نظر بگیریم می‌توان حدس زد که رونق و استفاده از این نوع ماشین‌های خودران در شرق نسبت به غرب شتاب بیشتری خواهد گرفت.

۲۰۲۲: اولین هواپیماهای مجهز به انرژی خورشیدی عرضه خواهند شد

هواپیما 10 سال آینده

در سال ۲۰۲۲، شرکت هواپیمایی Eviation Aircraft قصد دارد اولین هواپیمای تجاری تمام برقی جهان را عرضه کند. این یک ایده علمی _تخیلی نیست. این شرکت  قبلاً از هواپیمای برقی خود رونمایی کرده و یک تیم از خلبانان در حال حاضر یک هواپیمای برقی را در جهان به گردش در آورده‌اند. اما در سال ۲۰۲۲، هواپیماهای برقی که با پنل‌های خورشیدی شارژ می شوند گزینه اصلی برای پرواز خواهند بود.

۲۰۲۵: دانشمندان قابلیت بازسازی مغز را خواهند داشت

در سال ۲۰۱۳، دولت ایالات متحده از طرح BRAIN پرده برداشت: طرحی برای اسکن و تحلیل فعالیت‌های درون مغز انسان تا سال ۲۰۲۵. وقتی این پروژه به سال پایانی خود برسد دانشمندان فعالیتی به جز تحلیل هم انجام می‌دهند. آن‌ها از هر آنچه در مورد ذهن انسان آموخته اند استفاده می‌کنند تا نتایج نهایی را آزمایش کنند.

۲۰۲۶: پزشکان روند پیری قلب انسان را به تاخیر می‌اندازند

پیری قلب 10 سال آینده

بیماری های قلبی _عروقی هنوز هم علت اصلی مرگ و میر در جهان به شمار می‌آیند. این بیماری بیش از هر چیزی دیگر بر طول عمر ما اثر می‌گذارد. هر چقدر هم که مواظب سلامتی خود باشیم نمی‌توانیم از روند پیر شدن قلب خود فرار کنیم یا دست کم تا سال ۲۰۲۶ قادر به انجام این کار نخواهیم بود. موسسه سلولهای بنیادی هاروارد پیش‌بینی می‌کند که تا سال ۲۰۲۶، پژوهش‌های بالینی خود برای جلوگیری از روند پیری قلب انسان را به نتیجه برسانند.

۲۰۲۸: دانشمندان به احیای گونه‌های منقرض شده دست می‌زنند

گونه های منقرض شده

در میان پیش‌بینی‌های ۱۰ سال آینده می‌توان به بازگرداندن حیوانات منقرض شده اشاره کرد.پارک ژوراسیک برای همیشه فیلمی علمی-تخیلی باقی نمی‌ماند. دانشمندان بر این باورند که تا سال ۲۰۲۸ می‌توانند گونه‌های منقرض‌شده را احیا کنند. شاید حتی چندین سال دیگر هم باید صبر کرد تا بتوان دوباره نسل دایناسورهای غول پیکر و تایرانوسور رکس را احیا کرد اما پیشرفت‌ها در زمینه کلونینگ و مهندسی ژنتیک می‌تواند به بازگرداندن نسل حیواناتی مانند دودو که اخیراً در معرض انقراض قرار گرفته اند کمک کند. دانشمندان در حال حاضر روی چندین روش مختلف برای جلوگیری از انقراض کار می کنند.

پیشنهاد مطالعه: برای مطالعه بیشتر مطلب «سلاح‌های محبوب دوران باستان» را بخوانید.

 • چگونگی یخ نزدن پنگوئن ها

  چگونه پنگوئن‌ها یخ نمی‌زنند!

  جالب است بدانید پنگوئن‌ها می‌توانند دو ماه به صورت مداوم روی یخ بایستند و در بادهای سردی ک…
 • نابغه برتر تاریخ

  با ۶ نابغه برتر تاریخ بشریت آشنا شوید

  داوینچی بیشتر با شاهکار هنری‌اش، مونالیزا برای جهانیان شناخته شده است. داوینچی علاوه بر ای…
 • پایان یافتن جهان

  جهان چگونه پایان می‌یابد؟

  یک روز جهان به پایان خواهد رسید و دانشمندان ایده‌های مختلفی درباره چگونگی وقوع آن دارند، ا…
بیشتر ببینید در دانستنی ها

همچنین بخوانید

چگونه پنگوئن‌ها یخ نمی‌زنند!

جالب است بدانید پنگوئن‌ها می‌توانند دو ماه به صورت مداوم روی یخ بایستند و در بادهای سردی ک…