دریاچه‌‌ای که در آن اسکلت انسان روییده است!

۷
0
زمان مطالعه: 3 دقیقه
تا به حال شده که به دریاچه‌ای بروید که اطرافش به جای درخت و چمن، اسکلت کاشته شده باشد؟ بله این دریاچه وجود دارد! این اجساد به جا مانده متعلق به مسافرانی است که میان راه، دچار حادثه اسرارآمیزی شدند و جانشان را از دست دادند.
دریاچه روپکاند

دریاچه روپکاند در بیشتر اوقات سال یخ‌زده است. خیلی‌ها از وجود این دریاچه خبر ندارند و بعضی از کوهنوردان تصادفی به آن می‌رسند. برای همین در نگاه اول، این دریاچه چندان جذاب و شگفت انگیز به نظر نمی‌رسد اما وقتی یک ماه در سال، یخ دریاچه کاملا آب می‌شود و عمق دو متری آن به چشم می‌آید، آن موقع است که شگفتی آن پدیدار می شود. انبوهی از اسکلت‌های انسان‌ها زیر لایه ضخیمی از یخ جا خوش کرده‌اند و برای همین نام دیگر روپکاند را «دریاچه اسکلت» گذاشته‌اند. با مجله دلتا همراه باشید.
دریاچه روپکاند

اسکلت‌های باستانی

از قرن نوزدهم، بومیان هیمالیا از وجود چنین دریاچه ای باخبر بودند و درباره آن حرف می‌زدند تا این که سال ۱۹۴۲ فردی برای انجام تحقیقات درباره دریاچه اسکلت، به منطقه موردنظر رفت و وجود روپکاند را به طور قانونی به ثبت رساند. او از دیدن دریاچه روپکاند وحشت کرد چرا که نزدیک به ۲۰۰ اسکلت نه تنها در عمق دریاچه بلکه در لابه‌لای صخره‌های منطقه کوهستانی به چشم می‌خورد.
دریاچه اسکلت
روپکاند معروف شد
دریاچه روپکاند خیلی زود توجه مردم را به خود جلب کرد. هر یک از محققان سعی می‌کردند نظریه‌ای درباره این که اسکلت ها از کجا آمده‌اند و متعلق به چه کسانی هستند ارائه دهند.
یکی از اولین نظریه‌ها این بود که اسکلت‌ها بقایای جسد سربازهای ژاپنی جنگ جهانی دوم است که به علت قدمت بیشتر اسکلت‌ها این نظریه رد شد. نظریه دیگری می‌گوید اسکلت‌ها متعلق به جنگجوی کشمیری و ارتش اوست که پس از یک نبرد وقتی از تبت بازمی گشتند به طرز اسرارآمیزی ناپدید شدند. عده دیگری عقیده دارند که دریاچه روپکاند محل خودکشی دسته جمعی است.
هیمالیا

سال ها در ابهام

سال ۲۰۰۴ نشنال ژئوگرافی تحقیقات گسترده‌ای در این باره انجام داد. تحقیقات نشان داد که عمر آن‌ها تقریبا به سال ۸۵۰ بعد از میلاد مسیح بازمی‌گردد. همه این اسکلت‌ها متعلق به یک قوم بوده و همه آن‌ها در یک زمان مرده بودند اما پس از مرگشان، شرایط آب و هوایی، اسکلت‌ها را در وضعیت خوبی نگه داشته بود؛ به طوری که با وجود گذشت بیش از ۱۲۰۰ سال از عمرشان، اسکلت‌ها هنوز سالم باقی مانده‌اند، حتی روی بعضی از اسکلت ها هنوز مو و گوشت دیده می‌شود.
نکته جالب توجه دیگری وجود دارد که نشان می دهد در همه اسکلت ها شواهدی از جراحت دیده می‌شود. همه آن‌ها از ترومای غیرنافذ در ناحیه سر و شانه‌هایشان داشتند.
عجایب دیدنی
به عقیده دانشمندان فقط بارش جسم سنگین از آسمان باعث مرگ ۳۰۰ نفر به طور دسته جمعی خواهد شد. این جسم‌های سخت احتمالا به اندازه توپ کریکت بوده‌اند و قطر آنها به ۲۲ سانتیمتر می‌رسیده. البته به دلیل آن که آن‌ها چیزی برای حفاظت از خود نداشتند و محیط طوری نبوده که بتوانند زیر آن پناه بگیرند، تا حدودی این فرضیه را قابل قبول می کند. البته برای محققان دریاچه اسکلت روپکاند همچنان این سوال مطرح می‌شود که چرا زخم ها تنها در ناحیه سر و شانه بودند؟ و کمی غیرعادی است که هیچکس به نظر نمی‌رسد که فرد دیگری را برای آسیب ندیدن حمایت کرده باشد. به هر حال تمام این احتمالات پابرجاست و این موضوع که با اینکه قدمت اسکلت‌های دریاچه اسکلت روپکاند تخمین زده شده است اما هنوز هم نظر قطعی برای دلیل مرگ آن‌ها بیان نشده.
رمز و رازهای جهانگردی
روپکاند جاذبه ماجراجوها
خیلی از ماجراجوها برای دیدن دریاچه اسکلت قدم به هیمالیا می‌گذارند و پنج روز، خطرات راه را به جان می‌خرند. بنا بر آمار موجود از تعداد اسکلت‌های موجود کاسته شده است زیرا خیلی از ماجراجویان تکه ای از این اسکلت‌ها را به عنوان سوغاتی با خود می‌برند و به دلیل این که دسترسی به دریاچه بسیار سخت است، نظارت و حفاظت از آن با مشکلاتی روبرو است.
روپکاند جاذبه ماجراجوها

بیشتر ببینید در گردشگری

همچنین بخوانید

رمانتیک‌ترین مقصد جهان برای ماه عسل کجاست؟

اکثر مردم، بورا بورا را یک جزیره رمانتیک می‌دانند. این جزیره یک مکان عالی برای متاهل‌ها و …