جزیره‌ای بکر، خالی از سکنه در هرمزگان

۱
0
زمان مطالعه: 3 دقیقه
در این مکان هر صدایی که بشنوید، موسیقی شنیدنی طبیعت است، صدای امواج دریا، باد، آواز پرندگان؛ هر چیزی هم که ببینید، رنگ طبیعت دارد از مرجان‌های دریایی تا ساحل ماسه‌ای و آسمان آبی.
شیدور

شیدور یا مارو، نام جزیره‌ای غیرمسکونی در استان هرمزگان است که پناهگاه گونه‌های جانوری مختلفی و یکی از مکان‌های دیدنی جنوب ایران محسوب می‌شود. مجله دلتا شما را به سفری متفاوت و خاص به جنوب ایران دعوت می‌کند. به جزیره‌ای مرجانی و خالی از سکنه که فقط شما هستید و یک دنیای کوچک پر از زیبایی و مملو از آرامش و سکوت. این مکان شگفت‌انگیز و دیدنی در استان هرمزگان قرار دارد.

شیدور، جزیره‌ای مرجانی

شیدورتالاب شیدور، یکی از تالاب‌ها و از جزایر دیدنی جنوب ایران است که در سال ۱۹۹۹ میلادی در کنوانسیون رامسر، به‌عنوان چهارمین تالاب بین‌المللی هرمزگان به ثبت رسید. جزیره کوچک شیدور، تنها آبسنگ مرجانی حفاظت‌شده‌ی کشور نیز به حساب می‌آید که در فهرست مهم‌ترین آبسنگ‌های مرجانی اتحادیه‌ی بین‌المللی حفاظت و منابع طبیعی (IUCN) به ثبت رسیده است.
شیدور همچنین پناهگاه حیات‌وحش نیز به شمار می‌رود و یکی از مناطق مهم تجمع پرندگان از سوی مؤسسه بین‌المللی حیات پرندگان شناخته شده و مکان زندگی گونه‌ای از لاک‌پشت‌های دریایی به نام پوزه عقابی است. در سال ۱۳۹۵ نیز دبیرخانه کنوانسیون گونه‌های مهاجر واقع در دفتر منطقه‌ای یونپ در بانکوک، این مکان را یکی از زیستگاه‌های مهم لاک‌پشت دریایی در اقیانوس هند و جنوب شرق آسیا معرفی کرد.
شیدور، جزو کوچک‌ترین جزایر خلیج فارس محسوب می‌شود. این جزیره‌ی ذوزنقه‌ای شکل با وسعت حدود ۱٫۲ کیلومتر مربع، غیرمسکونی و خالی از سکنه است که ۹۸ هکتار از آن را پناهگاه حیات وحش و ۸۷۰ هکتار را تالاب تشکیل می‌دهد. سواحل مارو بیشتر به‌صورت صخره‌ای هستند که در بین آن‌ها، سواحل ماسه‌ای با طول ۵۰ تا ۲۰۰ متر وجود دارند.
جزیره مارها

شیدور، خانه‌ی مارها

شیدور نام‌های مختلفی دارد. مردم محلی این منطقه به‌دلیل وجود مارهای سیاهی که در زیر ماسه پنهان می‌شوند، به آن مارو می‌گویند. مارون، شِتوار، شِتوَر نیز از دیگر نام‌های این جزیره هستند.

 شیدور، پناهگاه حیات وحش

جزیره‌ شیدور ، یکی از جزایر مهم خلیج فارس از نظر محیط‌زیست محسوب می‌شود؛ به‌خصوص که این جزیره‌ی مرجانی، برای تخم‌گذاری و جوجه‌آوری پرندگان بومی و مهاجر و لاک‌پشت‌ها به کار می‌رود.
هرمزگان
در این جزیره‌ ، ۱۰ گونه پرنده شناسایی شده است که به جز چکاوک کاکلی و سسک دم دراز، بقیه مهاجر هستند. پرندگانی چون حواصیل سبز، اگرت ساحلی، عقاب ماهیگیر، کاکایی دودی، باکلان گلو سیاه، انواع پرستوهای دریایی (پشت تیره، گونه سلفی، کاکلی کوچک، کاکلی بزرگ و معمولی)، از دیگر پرندگان مارو به حساب می‌آیند. پرستوها هر ساله در فصل بهار و از اردیبهشت‌ماه وارد تالاب می‌شوند و بعد از تخم‌گذاری و جوجه‌آوری، در تابستان و مردادماه مهاجرت می‌کنند.
پناهگاه حیات وحش
انواع لاک‌پشت‌های دریایی (سرخ، عقابی، سبز و چرم)، مارهای سمی، سوسمارهای اسکینگ ایرانی و اسکینگ علفزار جنوبی در جزیره شیدور زندگی می‌کنند.
آبزیان این جزیره شامل انواع ماهی‌، پستانداران دریایی مانند نهنگ‌ها، دلفین‌ها و… است.
مارو

سفر به جزیره‌ شیدور

در زمان مهاجرت پرندگان، پرواز و رقص دسته‌جمعی آن‌ها در آسمان تماشایی است. پیاده‌روی روی ساحل ماسه‌ای، نشستن روی صخره‌ها و تماشای آسمان آبی می‌تواند جزو لذت‌بخش‌ترین فعالیت‌ها در این منطقه باشد. این تالاب با چشم‌اندازی زیبا، یکی از بهترین مکان‌ها برای عکاسی و ثبت مناظر دل‌فریب است.
سفر به جزیره‌ شیدور

چه زمانی به جزیره شیدور برویم؟

برای دیدن شیدور ، فصل‌های پاییز و زمستان را انتخاب کنید. بهار نیز فصل تخم‌گذاری پرندگان و لاک‌پشت‌ها است و از همین رو، ورود گردشگران به تالاب ممنوع می‌شود. لاک‌پشت‌های دریایی پوزه عقابی از اواسط اسفند تا اواخر اردیبهشت تخم می‌گذارند و از اوایل خرداد تا اواسط تیرماه، جوجه‌ها از تخم بیرون می‌آیند.
برای ورود به جزیره باید با اداره محیط‌زیست و دریابانی منطقه هماهنگی‌های لازم را انجام دهید و مجوز بگیرید. مدت‌زمان مجاز برای بازدید از جزیره، حدود دو ساعت است. ضمن اینکه، امکان اقامت در شب و کمپ وجود ندارد.

دانلود اپلیکیشن
 • چاه نارسبورو

  چاه خوفناکی که همه چیز را سنگ می‌کند!

  درگذشته بسیاری از مردم از نزدیک شدن به چاه نارسبورو خودداری می‌کردند، زیرا بیم آن داشتند ک…
 • جنگل ابر

  جنگل ابر، جنگلی در میان اقیانوس ابرها

  از فراز این جنگل که نظاره کنید، دریایی خامه‌ای از شیطنت ابرها می‌بینید که درخت‌ها به حاشیه…
 • دماغ شیطان

  دماغ شیطان کجاست؟

  این باور در بین مردم اکوادور وجود داشت که شیطان، صخره دماغ شیطان را آن جا قرار داده است چر…
بیشتر ببینید در گردشگری

همچنین بخوانید

چاه خوفناکی که همه چیز را سنگ می‌کند!

درگذشته بسیاری از مردم از نزدیک شدن به چاه نارسبورو خودداری می‌کردند، زیرا بیم آن داشتند ک…