درمان سردرد با دمنوش گیاهی

۴
0
زمان مطالعه: 3 دقیقه
سردرد‌های تنشی، میگرنی، سینوسی و عصبی تنها برخی از انواع مختلف سردرد هستند. برای درمان سردرد بسیاری از ما از دارو‌های مسکن استفاده می‌کنیم، اما تعداد زیادی دمنوش برای تسکین سردرد در طب سنتی وجود دارد، استفاده از این دمنوش‌ها باعث می‌شود از عوارض دارو‌های شیمیایی در امان باشیم.
درمان سردرد با دمنوش گیاهی

احتمالا زمانیکه دچار سردرد می‌شوید، بلافاصله به سراغ دارو‌های مسکن می‌روید تا این درد کلافه کننده را برطرف کنید، اما در صورت زیاده‌روی در مصرف دارو‌های مسکن بدن نسبت به این دارو‌ها مقاوم شده و مصرف این دارو‌ها دیگر کارساز نیست. خوشبختانه در طب سنتی دمنوش‌های فراوانی برای سردرد وجود دارد که می‌توانند جایگزین دارو‌های شیمیایی شوند. تاثیر برخی از انواع دمنوش برای تسکین سردرد توسط تحقیقات علمی ثابت شده است. اگر شما هم تمایل دارید دمنوش‌های گیاهی را جایگزین قرص‌های مسکن کنید، با ماهمراه باشید. در ادامه این مطلب از مجله دلتا درباره درمان سردرد با دمنوش گیاهی صحبت خواهیم کرد.

درمان سردرد

درمان سردرد با دمنوش گیاهی

۱. دمنوش زنجبیل

زنجبیل عروق خونی را باز می‌کند و گردش خون را افزایش می‌دهد. خواص ضد التهابی زنجبیل به درمان سردرد کمک ‌می‌کند. این خاصیت دمنوش زنجبیل را تبدیل به یک مسکن عالی برای درمان سردرد به ویژه سردرد‌های میگرنی کرده است.

دمنوش گیاهی

۲. دمنوش ریحان

سردرد‌های تنشی در اثر اضطراب و استرس به وجود می‌آیند و ممکن است از چند دقیقه تا چند روز ادامه داشته باشند. بهترین راه برای درمان سردرد‌های تنشی کاهش استرس است. ترکیبات موجود در ریحان مانع ترشح هورمون کورتیزول شده و استرس را کاهش می‌دهند.

۳. دمنوش بابونه

یکی دیگر از انواع دمنوش برای تسکین سردرد، دمنوش بابونه است. بسیاری از افراد بعد از اینکه چرخه خواب‌شان را برهم می‌زنند دچار سردرد می‌شوند، در واقع کم خوابی یا بی خوابی نقش موثری در بروز سردرد دارد. تنظیم چرخه خواب می‌تواند سردرد را برطرف کند، اما در دنیای پراسترس امروز داشتن یک خواب آرام کار چندان آسانی نیست، مصرف دمنوش بابونه به بهبود خواب کمک کرده و می‌تواند سردرد شما را برطرف کند.

درمان خانگی

۴. دمنوش اسطوخودوس

دمنوش اسطوخودوس طعم تلخ و گسی دارد، اما با کمی عسل یا نبات می‌توانید این تلخی را از بین ببرید و از خواص فوق العاده آن برخوردار شوید. رفع بی خوابی، کاهش استرس و آرام کردن ذهن تنها برخی از خواص این دمنوش هستند. نوشیدن این دمنوش به درمان انواع سردرد از جمله سردرد‌های عصبی، سینوسی، تنشی و میگرنی کمک می‌کند.

۵. دمنوش گل مینا

گل مینا گیاهی علفی است و ارتفاع آن بین ۵ تا ۲۰ سانتی متر است. نوشیدن دمنوش گل مینا سردرد‌های میگرنی را تسکین می‌دهد و از بروز حملات میگرنی پیشگیری می‌کند. نتایج تحقیقات نشان می‌دهد مصرف گل مینا روی سطح هورمون سروتونین و سایر ترکیباتی که باعث سردرد می‌شوند تاثیر می‌گذارد. سروتونین یک انتقال دهنده عصبی در مغز است و با نام هورمون شادی بخش شناخته می‌شود. کمبود سروتنین باعث بروز سردرد‌های میگرنی و تنشی می‌شود.

۶. دمنوش پونه

طبع پونه گرم و خشک است و دمنوش آن یکی از تاثیرگذارترین دمنوش‌ها برای درمان سردرد به شمار می‌آید. دمنوش پونه به دلیل خاصیت آرام‌بخشی که دارد سطح استرس را کاهش می‌دهد و درد‌های ناحیه سر و گردن و چشم را تسکین می‌بخشد.

دمنوش پونه

۷. دمنوش مرزنجوش

از دیگر انواع دمنوش که برای تسکین سردرد به کار می‌رود می‌توان به مرزنجوش اشاره کرد. مرزنجوش عطر فوق العاده‌ای دارد و از خانواده نعناعیان است. این گیاه اثر آرام بخش دارد و گردش خون را بهبود می‌بخشد، بنابراین مصرف دمنوش این گیاه به درمان انواع سردرد به ویژه سردرد‌های سینوسی کمک می‌کند. سردرد‌های سینوسی در اثر التهاب حفره‌های سینوس در پیشانی، زیر چشم و اطراف بینی به وجود می‌آیند. سردرد‌ سینوسی معمولا با آبریزش بینی همراه است، در صورتیکه علت التهاب سینوس عفونت باشد مخاط بینی سبز رنگ است و در غیر اینصورت مخاط شفاف هستند.

دانلود اپلیکیشن
 • مضرات خوردن مرتب همبرگر

  به این ۵ دلیل به همبرگر لب نزنید

  همبرگر می‌تواند یک غذای جذاب برای یک ناهار سریع یا یک شام غیررسمی باشد. با مجله دلتا همراه…
 • مواد غذایی مفید برای گرد و غبار

  وقت گرد و غبار چه بخوریم و چه نخوریم؟

  ذرات گرد و غبار می‌توانند علاوه بر تحریک زایی، آلرژی‌زا‌ نیز باشند. با مجله دلتا همراه شوی…
 • فیستول چیست

  فیستول چیست؟

  در ادامه به شما خواهیم گفت فیستول چیست؟ چه علت و علائمی دارد و به بررسی بیشتر این بیماری م…
بیشتر ببینید در سلامتی

همچنین بخوانید

به این ۵ دلیل به همبرگر لب نزنید

همبرگر می‌تواند یک غذای جذاب برای یک ناهار سریع یا یک شام غیررسمی باشد. با مجله دلتا همراه…