بیشترین گروه های خونی در جهان

۱۰
0
زمان مطالعه: 2 دقیقه
گروه خونی‌های A ،B ،O و همچنین Rh اصلی‌ترین نوع گروه های خونی هستند که اکثریت مردم جهان را در برمی‌گیرند.
گروه های خونی

گروه های خونی مبحثی است که در واقع بر اساس آنتی‌بادی‌ها و فاکتورهایی که به صورت ارثی داخل خون موجود هستند و یا حتی فقدان مواد خاصی در خون تعیین می‌شود. آنتی‌ژن‌های موجود در گلبول‌های قرمز خون می‌توانند به صورت کربوهیدرات، پروتئین، گلیکولیپید و گلیکوپروتئین ظاهر شوند. به همین علت هم خون با توجه به حضور این آنتی‌‌ژن‌ها دسته‌بندی می‌شود. والدین نیز به نوبه‌ خود گروه خونی خودشان را به فرزندان خود انتقال می‌دهند. گروه خونی از هر دو والدین به فرزند منتقل می‌شود. در حال حاضر گروه خونی‌های A، B، O و Rh عمده‌ نوع گروه خونی را در بین مردم تشکیل می‌دهند. صلیب سرخ آمریکا در حال حاضر هشت نوع گروه خونی رایج را با نام‌های +A+ ،A- ،B+ ،B- ،O+ ،O- ،AB و -AB معرفی کرده است. در ادامه این مطلب از مجله دلتا درباره فراوان‌ترین گروه‌های خونی می‌خوانید.

بیشترین گروه های خونی در جهان

گروه های خونی A ،O و B

در سیستم گروه خونی‌های فوق، آنتی‌ژن‌های موجود در گلبول قرمز دارای آنتی‌ژن‌های A و B هستند. همچنین گلبول‌های قرمز در خونابه‌ی خود، حاوی آنتی‌بادی‌های A و B می‌باشند. اگر بخواهیم خون را از نظر آنتی‌ژن مورد بررسی قرار دهیم باید گفت خون انسان به چهار دسته‌ گروه A، گروه B، گروه AB، و گروه O تقسیم می‌شود. گروه خونی A دارای آنتی‌ژن A، گروه B حاوی آنتی‌ژن B، گروه AB هم آنتی‌ژن A و هم آنتی‌ژن B و در نهایت گروه O فاقد آنتی‌ژن می‌باشد.

ناگفته نماند که هر یک از گروه‌ خونی‌های فوق دارای آنتی‌بادی نیز در خونابه‌ خود هستند، گروه A، B، به ترتیب دارای آنتی‌بادی‌های B ،A می‌باشد. افرادی که دارای گروه خونی O هستند آنتی‌بادی‌های A و B را باهم دارند.

RH چیست؟

گروه خونی Rh دارای پنجاه آنتی‌ژن بوده و فاکتور مهمی در انتقالل خون انسان به حساب می‌آید. از این پنجاه آنتی‌ژن، پنج تای آن‌ها به عنوان آنتی‌ژن‌های اصلی شناخته شده‌اند و بین این پنج نوع، آنتی‌ژن D معروف‌ترین آن‌هاست. این آنتی‌ژن به دلیل این‌که به راحتی می‌تواند واکنش سیستم ایمنی بدن را برانگیزد، از اهمیت بسیار زیادی برخوردار شده است. فردی که دارای آنتی‌ژن منفی-D است لزوما نباید آنتی‌بادی D داشته باشد. وجود یا فقدان فاکتور Rh در خون انسان تا جایی به (Rh (D مرتبط است که به گروه خونی فرد معنای مثبت یا منفی بودن را می‌دهد. برای مثال، کسی که دارای گروه خونی O مثبت است دارای آنتی‌ژن (Rh (D بوده و به گروه O از خانواده‌ی ABO تعلق دارد.

 انواع گروه های خون براساس درصد جمعیت در دنیا

فراوانی گروه های خونی

گروه خونی‌هایی که درصد کمتری را به خود اختصاص داده‌اند در پایگاه‌های انتقال خون به شدت مورد احتیاج‌اند زیرا اگر فردی که دارای گروه خونی نادر است، به بیماری یا سانحه‌ای گرفتار شود که به خون احتیاج داشته باشد، افراد بسیار کمی هستند که می‌توانند به نجات جان وی کمک کنند.

پیشنهاد مطالعه: برای مطالعه بیشتر مطلب «کشف ژن پنهان درون ژن دیگر در ویروس کرونا» را بخوانید.

 • چگونگی یخ نزدن پنگوئن ها

  چگونه پنگوئن‌ها یخ نمی‌زنند!

  جالب است بدانید پنگوئن‌ها می‌توانند دو ماه به صورت مداوم روی یخ بایستند و در بادهای سردی ک…
 • نابغه برتر تاریخ

  با ۶ نابغه برتر تاریخ بشریت آشنا شوید

  داوینچی بیشتر با شاهکار هنری‌اش، مونالیزا برای جهانیان شناخته شده است. داوینچی علاوه بر ای…
 • پایان یافتن جهان

  جهان چگونه پایان می‌یابد؟

  یک روز جهان به پایان خواهد رسید و دانشمندان ایده‌های مختلفی درباره چگونگی وقوع آن دارند، ا…
بیشتر ببینید در دانستنی ها

همچنین بخوانید

چگونه پنگوئن‌ها یخ نمی‌زنند!

جالب است بدانید پنگوئن‌ها می‌توانند دو ماه به صورت مداوم روی یخ بایستند و در بادهای سردی ک…