شکایت از راننده مقصر در تصادفات رانندگی

۱۲
0
زمان مطالعه: 2 دقیقه
اطلاع قبلی از روند گزارش تصادف و شکایت از راننده مقصر، به کاهش فشار روحی ناشی از این حوادث کمک بزرگی می‌کند.
شکایت از راننده مقصر

همه روزه تعداد بسیار زیادی تصادف در ایران رخ می‌دهد؛ متاسفانه به علت بی‌توجهی رانندگان به قوانین راهنمایی و رانندگی در کشور ما، آمار تصادفات جرحی و فوتی در مقایسه با سایر کشورها بیشتر است. در این نوشتار از مجله دلتا به بررسی شکایت از راننده مقصر در تصادف رانندگی می‌پردازیم.

انواع تصادفات رانندگی

  • تصادف خسارتی: منظور تصادفاتی است که در اثر برخورد وسیله نقلیه با وسیله نقلیه دیگر یا یک جسم ثابت مانند درخت و جدول و… خسارت غیرجانی ایجاد می‌شود.
  • تصادفات جرحی: منظور تصادفاتی است که علاوه بر خسارت‌دیدن خودرو، باعث ایجاد آسیب‌دیدگی سرنشینان خودرو می‌شود.
  • تصادفات فوتی: منظور تصادفاتی است که موجب فوت یک یا چند تن از سرنشینان می‌شود.

مرجع صالح برای مراجعه و طرح شکایت از راننده مقصر در تصادفات کیست؟

در تصادفات خسارتی، اگر میزان خسارت کمتر از ۲۰ میلیون تومان باشد، زیان‌دیده باید با مراجعه به شورای حل اختلاف طرح شکایت کند، اما اگر میزان خسارت بیشتر از ۲۰ میلیون تومان باشد، باید با مراجعه به دادگاه حقوقی شکایت کند. در تصادفات جرحی و فوتی، باید به دادسرا مراجعه شود. دادگاه کیفری دو، مسئول رسیدگی به پرونده این تصادفات است.

(برای مشاوره حقوقی در خصوص جرایم رانندگی از طریق بخش پرسش و پاسخ حقوقی مجله دلتا با ما در ارتباط باشید.)

شکایت از راننده مقصر

شکایت از راننده مقصر در تصادفات خسارتی به چه صورت است؟

اگر تصادف خسارتی درون‌شهری باشد با حضور پلیس راهور و اگر برون‌شهری باشد با حضور پلیس راه، راننده مقصر مشخص می‌شود. در صورت وقوع تصادف در معابر پر ترافیک، بعد از عکس‌ گرفتن و فیلمبرداری از صحنه تصادف یعنی موقعیت خودروها و محل‌های آسیب‌دیده، خودروها باید قبل از رسیدن پلیس به کنار مسیر منتقل شوند.

در مواردی که طرفین در مورد مقصر و نحوه پرداخت خسارت به توافق برسند، با مراجعه به شرکت بیمه راننده مقصر، خسارت پرداخت می‌شود. اگر میزان خسارت از سقف تعهدات بیمه‌گذار بالاتر باشد، تامین مابقی خسارت به‌ عهده راننده مقصر است. در شرایطی که راننده در پرداخت این مبلغ همکاری لازم را به‌عمل نیاورد، زیان‌دیده مجاز به طرح شکایت علیه وی است. با ارائه دادخواست مطالبه خسارت، بعد از بررسی مراجع قضایی و صدور اجراییه، مقصر محکوم به پرداخت خسارت می‌شود.

پیشنهاد مطالعه: برای آشنایی با نکات حقوقی بیشتر مطلب قتل در تصادفات رانندگی چه مجازاتی دارد؟ را در مجله حقوقی مطالعه کنید.

بیشتر ببینید در نکات حقوقی

همچنین بخوانید

چه نوع خیانتی باعث طلاق می شود؟

طلاق گرفتن به دلیل خیانت یکی از بیشتر پرونده‌ها را در دادگاه به خود اختصاص داده است. در شر…