سرقت از منزل و نکات حقوقی آن

۱۱
0
زمان مطالعه: 2 دقیقه
سرقت از منزل، بسته به جزییات پرونده ممکن است توسط قاضی، از نوع سرقت حدی یا تعزیری تشخیص داده شود.
مجازات سرقت از منزل

به‌دلیل وجود لوازم قیمتی، طلا، ارز و پول نقد سارقان همواره منتظر فرصت مناسب برای ورود به منازل هستند. اگرچه رعایت نکات ایمنی، احتمال بروز این نوع از سرقت را کاهش می‌دهد، اما در مواقع بسیاری سرقت از منازل اجتناب ‌ناپذیر است. در این نوشتار از مجله دلتا به بررسی مجازات سرقت از منزل می‌پردازیم.

مجازات سرقت از منزل چیست؟

مطابق ماده ۶۵۶ قانون مجازات اسلامی مرتکب سرقت از جایی که محل سکنی یا مهیا برای سکنی است، به حبس از شش ماه تا سه سال و تا ۷۴‌ضربه شلاق محکوم می‌شود.

اگر سرقت موجب آزار اهالی خانه باشد، حکم سارق چیست؟

اگر سارق، هنگام سرقت از منزل به هر نحوی که موجب آزار افراد داخل خانه شود، به حبس از سه ماه تا ده سال و شلاق تا ۷۴ ضربه محکوم می‌شود و اگر ‌جرحی نیز واقع شده باشد، علاوه ‌بر مجازات جرح به حداکثر مجازات مذکور محکوم می‌شود.

مجازات جرم سرقت از منزل اگر مقرون به پنج شرط باشد، چیست؟

اگر سرقت در شب واقع شده باشد؛ سارقین دو نفر یا بیشتر باشند؛ یک یا چند نفر از آن‌ها حامل سلاح ظاهر یا مخفی بوده باشند؛ از دیوار بالا رفته یا حرز را شکسته یا کلید ساختگی به کار برده یا این که عنوان یا لباس مستخدم دولت را اختیار کرده یا برخلاف حقیقت خود ‌را مامور دولتی قلمداد کرده یا در جایی که محل سکنی یا مهیا برای سکنی یا توابع آن است، سرقت کرده باشند؛ در ضمن سرقت کسی را آزار یا تهدید کرده باشند؛ در این صورت مرتکب به پنج تا بیست سال حبس و تا ۷۴ ضربه شلاق‌ محکوم می‌شود.

مجازات سرقت از منزل

برای ثبت شکایت سرقت از منزل چه باید کرد؟

بعد از اطلاع از وقوع سرقت، با پلیس ۱۱۰ تماس بگیرید. برای بررسی اثر انگشت سارقان به هیچ وسیله‌ای در منزل دست نزنید و جای چیزی را تغییر ندهید. بعد از اینکه پلیس از صحنه وقوع جرم، گزارش تهیه کرد، به کلانتری محل زندگی خود مراجعه و ثبت شکایت کنید. جزییات اموال مسروقه را به اطلاع آگاهی برسانید. برای اثبات سرقت، لازم است ادله‌ای ارائه دهید. اقرار سارق، شهادت شهود یا وجود ردی از سارق در منزل یا دوربین مداربسته از جمله ادله اثبات سرقت است. سپس به دادسرا مراجعه کنید و شکایت کنید. اگر در سرقت از منزلتان به کسی مشکوک هستید، او را به عنوان مظنون برای تحقیقات بیشتر معرفی کنید. گزارش پلیس و ادله اثبات سرقت در پرونده شما ثبت می‌شود. بعد از دستگیری سارق یا یافتن اموال مسروقه برای تشکیل جلسه دادسرا به شما اطلاع‌رسانی خواهد شد.

پیشنهاد مطالعه: برای آشنایی با نکات حقوقی بیشتر مطلب مراحل پیگیری سرقت خودرو را مطالعه کنید.

۱۱ دیدگاه

 1. ناشناس

  ۲۹ اسفند ۱۳۹۹ در ۱۰:۴۷ ب٫ظ

 2. ناشناس

  ۱ اسفند ۱۳۹۹ در ۱۰:۲۰ ق٫ظ

 3. ناشناس

  ۱ اسفند ۱۳۹۹ در ۱۰:۲۰ ق٫ظ

 4. ناشناس

  ۱۹ دی ۱۳۹۹ در ۶:۲۹ ق٫ظ

 5. ناشناس

  ۲۵ آذر ۱۳۹۹ در ۱۲:۰۲ ب٫ظ

 6. ناشناس

  ۱۰ آذر ۱۳۹۹ در ۱۱:۰۱ ق٫ظ

 7. ناشناس

  ۹ آذر ۱۳۹۹ در ۴:۵۲ ب٫ظ

  خوبه ولی ناقصه

  پاسخ

 8. ناشناس

  ۷ آذر ۱۳۹۹ در ۸:۱۸ ق٫ظ

 9. ناشناس

  ۵ آذر ۱۳۹۹ در ۹:۰۵ ب٫ظ

 10. ناشناس

  ۵ آذر ۱۳۹۹ در ۵:۱۰ ب٫ظ

 11. ناشناس

  ۵ آذر ۱۳۹۹ در ۱۱:۴۸ ق٫ظ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بیشتر ببینید در نکات حقوقی

همچنین بخوانید

چه زمانی داشتن وکیل برای طلاق توافقی الزامی است؟

یکی از سؤالاتی که از ما پرسیده می‌شود آن است که داشتن وکیل برای طلاق توافقی الزامی است یا …