دریاچه‌ای که جزایر آن شناورند!

۱
0
زمان مطالعه: 3 دقیقه
تا به حال آرزوی ایستادن روی سطح یک دریاچه را داشته‌اید؟ منظورم ایستادن داخل یک قایق نیست، بلکه دقیقا ایستادن روی بستری از چمن که روی آب شناور و در حال تلاطم است!
جزایر شناور

دریاچه لوکتاک در هند

وقتی صحبت از زیبایی‌های طبیعی به میان می‌آید بدون شک دریاچه‌ها یکی از از دیدنی‌ترین جاذبه‌ها هستند. در شمال شرقی هند ایالتی به اسم مانیپور هست که دریاچه‌ای تماشایی و در عین حال عجیب دارد. بر روی این دریاچه تا چشم کار می‌کند توده‌هایی را می‌بینید که درست مثل جزایر شناور به نظر می‌آید و از آنجایی که شناور هستند به اینجا لقب دریاچه شناور را داده اند. برای اینکه دریاچه عجیب لوکتاک را بیشتر بشناسید در ادامه مجله دلتا را همراهی کنید.
جزایر شناور

تصور کنید بر روی جایی ایستاده‌اید که بر روی آب شناور است. اگر فکر می‌کنید داریم درباره سکانسی از یک فیلم حرف می‌زنیم سخت در اشتباهید چون این چیزی است که در مانیپور هند هرروز به واقعیت تبدیل می‌شود. به دریاچه لوکتاک (Loktak Lake) خوش آمدید! بزرگ‍ترین دریاچه آب شیرین شمال شرقی هند! چیزی که در مورد این دریاچه عجیب است جزایر شناور بر روی سطح آن است که به آن‌ها فومدی می‌گویند.
جزایر شناور یا فومدی‌ها توده‌های سرسبزی هستند که از گیاهان، خاک و مواد ارگانیک دیگر تشکیل شدند و طوری بر روی این دریاچه قرار گرفته‌اند که با دیدن آن‌ها فکر می کنید که هزاران جزیره هستند. در واقع این فومدی ها شبیه جزایر شناور مینیاتوری هستند و در شکل‌های مختلف بر روی آب شناورند. فومدی‌ها مثل توده‌های یخ شناور هستند با این تفاوت که به جای یخ از گیاهان درست شدند.
فومدی

فومدی‌ چگونه ایجاد می‌شود؟

وقتی در فصل زمستان بارندگی کم می‌شود و سطح آب دریاچه پایین می‌رود ریشه های این گیاهان به کف دریاچه می‌رسد و فومدی‌ها دوباره رشد می‌کنند. چیزی که این دریاچه را خاص‌تر کرده پارک ملی Keibul Lamjao است که «تنها» پارک ملی شناور دنیاست.
در این پارک ملی تعداد زیادی از گوزن‌های در معرض خطر به اسم سانگای زندگی می‌کنند. این پارک در سال ۱۹۷۷ فقط به یک دلیل به پارک ملی تبدیل شد: تا گوزن سانگای را از خطر انقراض نجات دهد.
امروز دوباره گوزن سانگای در خطر است. پروژه‌هایی که بر روی دریاچه انجام می‌شود سطح آب را تا حدی بالا آورده که ریشه فومدی‌ها دیگر نمی‌توانند به کف دریاچه برسند و در فصل زمستان دوباره رشد کنند برای همین سال به سال کوچک‌تر و پراکنده‌تر می شوند. از طرفی محلی‌ها برای اینکه جزایر شناور مصنوعی درست کنند شکل فومدی‌ها را هر طوری که دوست دارند تغییر می‌دهند.
دریاچه لوکتاک

نقش دریاچه در زندگی ساکنان

این دریاچه به وسعت ۳۰۰ مترمربع نقش مهمی در اقتصاد ایالت مانیپور هند دارد. دریاچه برای ماهیگیران روستایی که در نواحی اطراف و یا بر روی فومدی‌ها زندگی می‌کنند هم منبع درآمد به حساب می‌آید. مردم محلی از فومدی‌ها برای ساخت کلبه و ماهیگیری استفاده می‌کنند، آن‌ها از این فومدی‌ها محفظه‌های گرد و مصنوعی به وجود می‌آورند تا در آن‌ها ماهی پرورش دهند. این دریاچه با توجه به مقدار فومدی‌ها و میزان فعالیت‌های انسانی به بخش‌های شمالی، مرکزی و جنوبی تقسیم شده است.
هند
بخش مرکزی دریاچه با اینکه در گذشته فومدی‌های زیادی نداشت ولی در طول سال‌ها روستاییان بر روی آن فومدی‌هایی را به وجود آوردند تا در آن‌ها ماهی‌گیری کنند.
عجایب دیدنی

حیات وحش دریاچه لوکتاک

اینجا جایی عالی برای کسانی است که به حیات‌ وحش علاقه دارند؛ دریاچه لوکتاک تنوع زیستی زیادی دارد و در آن ۲۳۳ گونه از جانوران دریایی، بیش از ۱۰۰ گونه از پرندگان و ۴۲۵ گونه از حیوانات نادر زندگی می‌کنند. اگر تماشای پرندگان را دوست داشته باشید این دریاچه بهشت پرنده دوستان است و می‌توانید با رفتن به آنجا پرندگانی را ببینید که محال است تا به حال آن‌ها را در نقطه دیگری از کره زمین دیده باشید.
حیات وحش دریاچه لوکتاک

بیشتر ببینید در گردشگری

همچنین بخوانید

دریاچه تخت سلیمان؛ تصرف شده توسط فرازمینی‌ها

بحث‌برانگیزترین گنجی که ممکن است در کف دریاچه وجود داشته باشد، انگشتر حضرت سلیمان است. برا…