خانه گردشگری تخم‌های دایناسور یا شاید بقایای آدم فضایی‌ها در ساحل اتاگو!

تخم‌های دایناسور یا شاید بقایای آدم فضایی‌ها در ساحل اتاگو!

۰
1
زمان مطالعه: 3 دقیقه
برخی از مردم موراکی بولدرز را با تخم‌های دایناسور، بقایای آدم فضایی‌ها و یا شواهدی مبنی بر وجود غول‌ها می‌دانند. البته می‌توان گفت که برخلاف این دلیل که سایز آن‌ها بزرگ است و طرح و نقش‌های عجیبی روی آن‌هاست اما به وجود آمدنشان تنها توسط پدیده‌های طبیعی رخ داده.
موراکی بولدرز

تخته سنگ‌های عجیب موراکی بولدرز

موراکی بولدرز تخته سنگ‌های عجیب و عظیمی هستند که شکلی کروی دارند و در ساحل اتاگو، جزیره جنوبی نیوزلند واقع هستند. این تخته سنگ‌ها شبیه به سیاره‌های مرموز هستند و با سایز بزرگشان به فضا حس بسیار عجیبی داده‌اند. با این حال، شکوه این سنگ‌های غول پیکر و این رمز و راز های خلقت بسیاری از مردم را به تعجب وا می‌دارد. با مجله دلتا همراه باشید تا در مورد سنگ‌های موراکی بولدرز اطلاعات بیشتری کسب کنید.

موراکی بولدرز

برخی از مردم موراکی بولدرز را با تخم‌های دایناسور، بقایای آدم فضایی‌ها و یا شواهدی مبنی بر وجود غول‌ها می‌دانند. البته می‌توان گفت که برخلاف این دلیل که سایز آن‌ها بزرگ است و طرح و نقش های عجیبی روی آن‌هاست اما به وجود آمدنشان تنها توسط پدیده‌های طبیعی رخ داده که حتی در دیگر نقاط جهان نیز یافت می‌شوند. اینها به عنوان سنگ‌های (concretions) خاصی شناخته می‌شوند که توسط توده‌های معدنی که اغلب در لایه‌های رسوب می‌کنند، تشکیل می‌شوند. این سنگ‌های عجیب، توپ‌های غول‌آسای رسوبی هستند که در طول زمان در روند سیمان‌شدگی رشد کرده‌اند.محدوده آن‌ها از اندازه‌ای حدود ۱٫۵ متر تا کمی بیش از ۲ متر می‌رسد. آن‌ها را می‌توان به شکل یک تجمع در ساحل دید.

نیوزلند

افسانه مائوری

قبل از اینکه علم به دنیای ما بیاید، انسان‌ها طبیعت و جهان را به دید یک جادو می‌دیدند. سوال‌های بشر در مورد چگونگی به وجود آمدن برخی از پدیده‌های عمدتا غیرمعمول به صورت افسانه‌ای پاسخ داده شده است و افسانه‌های موراکی بولدرز نیز از این قائده مستثنی نیستند. در یکی از داستان‌ها که متعلق به افسانه‌های نیوزیلند است گفته شده که مردم کاهوی تیپوآ (مردمی افسانه‌ای) برای کشفیات خود در کنار دریا می‌آمدند.

افسانه مائوری

هدف آن‌ها از این مسافرت این بود که گیاه سیب‌زمینی شیرین زمین را به سرزمین خودشان برگردانند. در طول بازگشتشان طوفانی رخ داد و آن‌ها در مکانی به نام شاگ پوینت متوقف شدند. بدنه قایق جادویی آن ها درهم شکسته شد و به طرز جادویی به سنگ تبدیل شد. سبد و کدوهایی که مارماهی و آب حمل می‌کردند نیز در ساحل ریختند و باعث شدند که قایق‌های کره مانند برای همیشه در ساحل  بمانند.

ساحل اتاگو

این سنگ‌های عجیب چگونه شکل گرفتند؟

هر سنگ با یک هسته آلی مانند برگ، میوه کاج، پوسته، ماهی استخوان یا سایر اقلام گیاهی یا حیوانی شروع شد. ذرات و مواد معدنی، در اطراف مواد آلی در لایه‌های متمرکز به صورت لایه لایه جمع می‌شوند. این فرایند شبیه روشی طبیعی است که مروارید درون یک صدف شکل می‌گیرد. این روند ادامه یافت و به‌تدریج به بیش از میلیون‌ها سال افزایش یافت.

موراکی بولدرز چطور کروی شکل شد؟

همه این سنگ‌های عجیب به صورت کره نیستند و بعضی از آن‌ها شبیه به استوانه و یا تخم‌مرغ هستند. با این حال دانشمندان هنوز هم در مورد فرآیندی قطعی که باعث دایره شدن این سنگ‌ها گشته در حال مطالعه هستند و به نتیجه قطعی نرسیدند.

توپ‌های غول‌آسای رسوبی

سنگ‌ها چگونه به ساحل راه پیدا کرده‌اند؟

شکل‌گیری بزرگ‌ترین کره‌ها ۶۰ میلیون سال پیش در دریای نیوزلند شروع شده تا به این حالت در بیایند. این سنگ‌ها، به خاطر مواد معدنی داخلشان از لایه های رسوبی دیگر سخت‌تر هستند. به همین ترتیب فعالیت‌های زمین‌شناسی باعث شده سنگ‌ها از دریا بیرون زده و در ساحل به این صورت شکل بگیرند.

سنگ‌ها چگونه به ساحل راه پیدا کرده‌اند؟

پیشنهاد مطالعه” برای آشنایی با عجایب دیدنی بیشتر، “آبشار آتش کجاست؟” را بخوانید!

بیشتر ببینید در گردشگری

همچنین بخوانید

صد اژدها، بلندترین آسانسور فضای باز در دنیا

منطقه ولینگ یانگ Wulingyuan یکی از مشهورترین بخش‌های طبیعی در کشور چین است که بسیاری از تو…