خانه گردشگری دره‌ای که سنگ‌ها در آن راه می‌روند!

دره‌ای که سنگ‌ها در آن راه می‌روند!

۰
0
زمان مطالعه: 3 دقیقه
در این رخداد عجیب، سنگ‌ها، بدون دخالت عامل انسانی و حیوانی ، مسافت گاه طولانی را به مرور زمان بر روی زمین طی کرده و ردهایی از خود به جای می‌گذارند. سنگ‌های این منطقه هر یک یا دو سال یک‌بار شروع به حرکت می‌کنند و طی سه تا چهار سال، ردهایی نسبتاً طولانی از خود به جای می‌گذارند که گاه به ده‌ها متر می‌رسد.
سنگ های متحرک

سنگ های متحرک دره مرگ

پارک ملی دره مرگ از آن دست پارک‌هایی است که درست مانند اسمش واقعا از هر لحاظی که به آن نگاه کنید، عجیب‌و‌غریب است. این پارک ملی که در کشور آمریکا قرار دارد بیشتر به خاطر اینکه گرم‌ترین نقطه روی زمین است شهرت دارد و البته که خشک‌ترین و کم‌ارتفاع‌ ترین منطقه در شمال آمریکا هم هست. اما عجیب‌ترین ویژگی‌ای که این پارک دارد، چیزی به اسم رکتراک پلایا است، سنگ‌هایی که مدام حرکت می‌کنند، سنگ‌های متحرک دره مرگ ! در ادامه با مجله دلتا همراه باشید تا بدانیم راز این سنگ های روان پارک ملی دره مرگ چیست.

سنگ های متحرک

راز سنگ های متحرک دره مرگ

پارک ملی دره مرگ که در مرز نوادا و کالیفرنیا واقع شده است، در سال ۱۹۳۳ تاسیس شد. اینجا مامن یکی از عجیب‌ترین پدیده‌های دنیاست: سنگ‌هایی که بدون هیچ دلیل گرانشی و یا نیروی خاصی حرکت می‌کنند! سنگ‌هایی که هم سایزها و هم اندازه‌های متفاوتی دارند و هم در وزن با هم فرق دارند. بعضی از آن‌ها چند گرم و وزن بعضی صدها پوند است! خطی که در نتیجه‌ی کشیده شدن آن‌ها روی زمین ایجاد می‌شود و تغییری که در جهت آن‌ها ایجاد می‌شود نشان دهنده این موضوع است که آن‌ها حرکت می‌کنند.

سنگ های روان

توضیحات علمی پدیده

براساس تحقیقاتی که دانشمندان روی سنگ‌‌های متحرک دره مرگ انجام داده‌اند مشخص شده است که آنها از جنس دولومیت و سینیت هستند، دقیقا جنسی که کوه‌های اطراف از آن تشکیل شده‌اند. این سنگ‌ها با گذشت زمان بر اثر فرسایش ریزش کرده و به پایین صخره‌ها و کوه‌ها افتاده‌اند. صخره‌هایی که سطح پایین‌شان بسیار سرسخت است و باعث می‌شود تا بعد از حرکت، خط‌هایی از آن‌ها روی زمین بر جای بماند.

پارک ملی دره مرگ

بعضی از این سنگ‌ها خط‌هایی به طول ۱۵۰۰ فوت روی زمین ایجاد می‌کنند. سنگ‌هایی که سطح زیرین سفت و سخت‌تری دارند، خط‌های مستقیم روی زمین ایجاد می‌کنند در حالی که آن‌هایی که سطح زیرینشان نرم‌تر است، خط‌هایی غیرمستقیم و کج و معوج دارند. سنگ‌های متحرک دره مرگ از دهه ی ۱۹۰۰ مورد مطالعه قرار گرفته‌اند و چندین و چند تئوری در مورد آن‌ها وجود دارد.

کالیفرنیا

در سال ۲۰۱۴ برای اولین بار دانشمندان موفق شدند تا مسیر حرکت این سنگ‌ها را با استفاده از تصاویر آهسته ثبت کنند و نتیجه هم بیانگر این موضوع است که حرکت این سنگ‌ها در نتیجه ی تعادل یخ، آب و باد است. بادهایی که با سرعت ۱۶ کیلومتر بر ساعت می‌وزند باعث می‌شوند تا سنگ ها ۲ تا ۶ متر در هر دقیقه حرکت کنند.

نوادا

پیشنهاد مطالعه: برای آشنایی بیشتر با عجایب دیدنی دیگر “عجایب هفت گانه جدید! مگه داریم؟” را مطالعه کنید.

بیشتر ببینید در گردشگری

همچنین بخوانید

خطرناک‌ترین ساحل جهان، محبوب‌ترین جاذبه استرالیا

بعضی از سواحل به همان اندازه که زیبا به نظر می‌رسند، می‌توانند مرگبار نیز باشند و در میان …