مریخ روی زمین در بیابان های اتیوپی

۰
1
زمان مطالعه: 3 دقیقه
در کشور اتیوپی منطقه‌ای بیابانی و گرم وجود دارد که شبیه به هیچ نقطه‌ای از کره زمین نیست. این منقطه که بیابان داناکیل(Danakil) نام دارد، اطراف آتشفشان "دالول "(Dallol) در شمال اتیوپی را احاطه کرده است.
آتشفشان دالول

بیشتر سطح این بیابان پوشیده از نمک و ماگماهاست و آتشفشانی عجیب به اسم آتشفشان دالول دارد که در اطراف خود چشمه‌های آب گرم زیادی به وجود آورده و زمین‌های اطراف را به نقطه‌ای عجیب‌و‌غریب تبدیل کرده‌است.برای آشنایی بیشتر با این مکان هیجان‌انگیز با مجله دلتا همراه باشید.

آتشفشان دالول

آتشفشان دالول در اثر یک فوران در سال ۱۹۲۶ به وجود آمده و با آوردن ماگماها به سطح زمین مناظر منحصربه‌فردی را شکل داده که هیچ شباهتی با زمین ندارد و ما را یاد سیارات دیگری مثل مریخ می‌اندازد. بر روی زمین هم شکاف‌هایی است که گازهای زیرزمینی را به بیرون منتشر می‌کند.

اتیوپی

آب‌و‌هوای عجیب‌و‌غریب باعث شده تا این ناحیه یکی از دورافتاده‌ترین نقاط دنیا شود. هیچ‌کسی در حوالی این ناحیه زندگی نمی‌کند و تنها راه رفت‌و‌آمد، استفاده از شترها و شترسواری است.

این ناحیه عجیب و اسرارآمیز سرشار از دریاچه‌های آب هیدروترمال است و براساس مطالعات جدید محققان، برخی از نقاط آن عاری از هرگونه حیات هستند.

بیابان داناکیل

حیات در دالول

در سیاره زمین اشکال مختلفی از زندگی وجود دارد که با شرایط محیط سازگار شده‌اند که حیات در برخی از آنها به رغم شرایط سخت زیست‌محیطی همچون گرمای فوق‌العاده، اسید بسیار زیاد و یا نمک بسیار زیاد ادامه دارد. ولی آیا زندگی در یک محیطی که هر سه این شرایط را داراست ممکن است؟ ناحیه هیدروترمال دالول تمام این سه شرایط را خود به تنهایی دارد!

بیابان آتش‌فشان دالول یکی از کم ارتفاع ترین دهانه‌های آتش فشانی دنیاست که به دلیل وجود ترکیبات شیمیایی به هیچ وجه محلی برای سکونت نیست و برای لحظه‌ای حضور در این بیابان باید تمهیدات لازم ایمنی را بسنجید.

حیات در دالول

سفر ما به بیابان اتیوپی به اینجا ختم نمی‌شود، چون یکی از دلایل عجیب و ترسناک بودن بیابان داناکیل فرورفتگی‌هایی است که رسوبات مواد مذاب مانند نمک، فلزات و … پرکرده است. امروزه شهرهای اطراف بیابان داناکیل  کاملا متروک شده و تنها بازرگانان نمک به این منطقه رفت‌و‌آمد دارند و این مواد را به ارتفاعات اتیوپی و سودان منتقل می‌کنند.

گفتنی است که در این منطقه هیچ هتلی برای سکونت مسافران و توریست‌های گردشگری وجود ندارد و باید آب و غذای کافی همراه خود داشته باشید تا زنده بمانید.

سودان

بیشتر ببینید در گردشگری

همچنین بخوانید

رمانتیک‌ترین مقصد جهان برای ماه عسل کجاست؟

اکثر مردم، بورا بورا را یک جزیره رمانتیک می‌دانند. این جزیره یک مکان عالی برای متاهل‌ها و …