مجازات توهین در پیامک چیست؟

۱۵
0
زمان مطالعه: 2 دقیقه
توهین پیامکی متاسفانه یکی از متداول‌ترین جرائم امروزه دادسراهای ما است.
مجازات فحاشی پیامکی

امروزه در سراسر دنیا شاهد گسترش راه‌های ارتباطی هستیم. ابزار‌های زیادی در اختیار انسان قرار گرفته تا به وسیله آن به راحتی با دیگران ارتباط برقرار کند. در میان این ابزارها، تلفن یا تلفن‌همراه رایج‌ترین و مهم‌ترین وسیله برقراری ارتباط است که به آسانی در دسترس عموم مردم قرار دارد. با این‌حال ممکن است با سوء‌استفاده، این وسیله محبوب دردسر‌ساز شود. مزاحمت، توهین، فحاشی یا تهدیدهای تلفنی و پیامکی موضوعاتی هستند که جرم محسوب می‌شوند. در این نوشتار از مجله دلتا به بررسی مجازات فحاشی پیامکی می‌پردازیم.

توهین پیامکی چیست؟

این توهین به الفاظ و عباراتی گفته می‌شود که خواه مستقیما نشان‌دهنده اهانت باشد هم‌چون فحاشی و استفاده از الفاظ رکیک، خواه شامل مواردی باشد که بدون استفاده از الفاظ رکیک و فحش، مخاطب را مورد اهانت قرار داده و به اعتبار وی خدشه وارد سازد.

توهین یا زدن حرف مستهجن به یک شخص از طریق پیامک یا تلگرام و شبکه‌های اجتماعی قابل شکایت می‌باشد و فردی که توهین کرده است مطابق با قانون و رای دادگاه مجازات می‌شود.

فحاشی پیامکی

مجازات توهین پیامکی

محتوای هر پیامک و متن توهین‌آمیز پیامک، موجب تعیین سرنوشت آن دعوای کیفری می‌گردد و بسته به نظر قاضی و شرایط مخاطب، حکم هر عبارت متفاوت است. پیامک توهین‌آمیز از جمله جرائم قابل گذشت است و با اعلام رضایت شاکی پرونده مختومه اعلام می‌گردد.

نظر به این‌که طبق ماده ۶۴۱ قانون مجازات اسلامی اگر از طریق لوازم مخابراتی ایجاد مزاحمت شود، علاوه‌بر اجرای مقررات خاص شرکت مخابرات، مرتکب به حبس از یک تا شش ماه محکوم خواهد شد. چنان‌چه از طریق پیامک، فحاشی انجام شود مرتکب به مجازات مزاحم تلفنی محکوم می‌گردد.

توهین از طریق مسیج

پیشنهاد مطالعه: برای آشنایی با نکات حقوقی بیشتر مطلب، مجازات سرقت طلا از منزل چیست؟ را مطالعه کنید.

دانلود اپلیکیشن
بیشتر ببینید در نکات حقوقی

همچنین بخوانید

شناخت انواع مهریه کمک‌تان می‌کند

مهریه به مالی گفته می‌شود كه در هنگام عقد نكاح، برابر ضوابط شرع و عرف جامعه از طرف مرد به …