چه تعداد از ایرانی‎ها اجاره‎نشین هستند؟

۰
0
زمان مطالعه: 2 دقیقه

چه تعداد از ایرانی‎ها اجاره‎نشین هستند؟ بانک مرکزی اعلام کرده است که بیش از ۲۵ درصد خانوارهای ایرانی در مسکن اجاره‎ای زندگی می کنند. بر این اساس در سال ۹۵ تعداد مستاجران ایرانی ۲۶.۲ درصد بود که در سال ۹۶ این میزان به ۲۵.۹ درصد کاهش یافت .

به گزارش مجله دلتا به نقل از خبر‎آنلاین، با توجه به اینکه بیش از یک چهارم خانوارهای ایرانی شهری در واحدهای مسکونی اجاره‎ای زندگی می‎کنند، تورم در بخش اجاره‎بها می‎تواند زندگی بخش عظیمی از خانوارهای ایرانی را تحت تاثیر قرار دهد.

چه تعداد از ایرانی ها اجاره‎نشین هستند؟

بررسی ها نشان می‎دهد نبود توازن میان عرضه و تقاضا، کاهش توان خرید و جهش های ناگهانی در قیمت مسکن در هر دوره و تغییر سبک زندگی مردم در پنج دهه اخیر خرید خانه را با چالش هایی بزرگ روبه رو کرده است .

آمارهای بانک مرکزی نشان می‎دهد پارسال ۶۴.۸ درصد از خانوارهای شهری ایران صاحبخانه بوده اند. این آمارها همچنین تایید می‎کند که ۸.۹ درصد از خانوارهای ایرانی و در حدود ۰.۴ درصد از خانوارهای شهری در مسکن های رایگان زندگی می‌کنند.

بنا بر این گزارش، اجاره‎بها در مرداد ماه امسال در تهران بیش از ۱۴ درصد و در سراسر کشور در مناطق شهری بیش از ۱۱ درصد افزایش داشته است.

بررسی ها نشان می دهد بسیاری از اجاره‎نشین‎ها برای کنترل هزینه های خود ناچارند واحدهایی را در مناطقی پایین تر یا متراژهای کمتر اجاره تا بتوانند دخل و خرج خود را تنظیم کنند .

سهم مسکن در هزینه‎های خانوار برابر با ۳۳ درصد است که سهم بالایی بشمار می‎رود ،این یعنی داشتن مسکن شخصی یا نداشتن آن می‎تواند در رفاه خانوار ایرانی به شدت تاثیر بگذارد. البته نباید فراموش کرد که بخش مهمی از سبد هزینه  ایرانی ها را خوراک و حمل و نقل به خود اختصاص داده اند.

دانلود اپلیکیشن
بیشتر ببینید در همه عناوین

همچنین بخوانید

چه کار کنیم بعد از مصرف حبوبات نفخ نکنیم؟

حبوبات حاوی مقادیر مناسبی از روی، مس، منگنز، سلنیوم وغیره هستند. برخی با خوردن حبوبات نفخ …