نکاتی که باید درباره اثر انگشت در سفته بدانید

۶
0
زمان مطالعه: 2 دقیقه
استفاده‌کنندگان از سند تجاری سفته، همواره درباره اهمیت وجود اثر انگشت در سفته کنجکاو هستند و باید اهمیت آن را بدانند
اهمیت اثر انگشت در سفته

شاید شما هم از آن دسته افرادی هستید که در معاملات تجاری یا قراردادهای کاری خود، نیاز به صدور یا دریافت سفته دارید. در این نوشتار از مجله دلتا به بررسی اهمیت وجود اثر انگشت در سفته می پردازیم.

سفته چیست و جایگاه اثر انگشت در سفته، کجاست؟

سفته یک سند تجاری است. شخص امضاکننده سفته، تعهد می‌دهد در موعد معین یا هر زمان که دارنده سفته درخواست کند، وجه مندرج در سفته را بپردازد. شاید بتوان امضا صادرکننده را مهم‌ترین شرط برای اعتبار سفته عنوان کرد. بنابراین بدون وجود امضا نمی‌توان وجه سفته را مطالبه کرد. جایگاه اثر انگشت، در سفته کنار امضا است. سفته علاوه بر امضا متعهد باید مشخص‌کننده مبلغ تعهد‌شده، گیرنده وجه و تاریخ نیز باشد.

اهمیت اثر انگشت در سفته

اثر انگشت هیچ دو انسانی مشابه نیست. بنابراین، انگشت‌نگاری در تعیین هویت افراد از دقت ۱۰۰% برخوردار است. فرض کنید فردی منکر انتساب امضای مندرج در یک سند به خود شود. در این شرایط، سند به کارشناس رسمی خط و امضا دادگستری ارجاع می‌شود. گرچه کار این کارشناسان از دقت بالایی برخوردار است، اما ممکن است در موارد محدودی تشخیص صاحب امضا دشوار باشد. در نتیجه وجود اثر انگشت در اسناد، در تشخیص هویت صادرکننده سند نقش بسزایی دارد.

اهمیت اثر انگشت در سفته

آیا برای اعتبار سفته، وجود اثر انگشت، در سفته الزامی است؟

از لحاظ قانونی، سفته حتما باید دارای امضا باشد. درباره لزوم درج اثر انگشت چیزی در قانون تصریح نشده است و نمی‌توان ادعا کرد اثر انگشت، می‌تواند جایگزین امضا در اسناد تجاری باشد بنابراین سفته دارای امضا و فاقد اثر انگشت، معتبر محسوب می‌شود، اما سفته بدون امضا قطعا معتبر نیست، حتی اگر اثر انگشت داشته باشد. البته به یاد داشته باشید وجود اثر انگشت در کنار امضا، تشخیص هویت صادرکننده سفته را آسان‌تر می‌کند. زیرا برخلاف چک، در سفته امضا قابل انکار است. یعنی صادرکننده سفته می‌تواند بگوید این امضا من نیست و هیچ دلیلی هم لازم نیست برای انکار خود ارائه کند.

برای وصول وجه سفته فاقد اثر انگشت چه باید کرد؟

اگر به‌ جای امضا صادرکننده، اثر انگشت ثبت شده باشد سفته بی‌اعتبار بوده و قابل وصول نیست. اما اگر سفته دارای امضا صادرکننده باشد، دارنده این سند می‌تواند از طریق طرح واخواست به دادگاه، خواهان وصول سفته بدون اثر انگشت باشد. دارنده سفته می‌تواند بعد از طی مرحله واخواست سفته، دادخواست مطالبه وجه سفته و تامین خواسته و خسارت تاخیر تادیه را تقدیم دادگاه کند.

برای آشنایی با نکات حقوقی بیشتر نکاتی که باید هنگام صدور سفته رعایت کرد را مطالعه کنید.

دانلود اپلیکیشن
بیشتر ببینید در نکات حقوقی

همچنین بخوانید

در این شرایط بعد از طلاق نمی‌توانید مجددا ازدواج کنید

عده به معنای مدت زمانی است که یک زن بعد از فوت یا طلاق از همسرش، اجازه ازدواج در این بازه …