نکاتی که باید درباره تست کرونا بدانید

۹
0
زمان مطالعه: 3 دقیقه
تست کرونا برای تشخیص بیماری کووید 19،‌ با دریافت یک نمونه خون، یا نمونه از مایع‌های تنفسی انجام می‌شود. تست کرونا معمولا برای افراد مشکوک به ابتلا به ویروس انجام می‌گیرد.
تست کرونا

تست کرونا

در اوایل سال ۲۰۲۰، نوع جدیدی از ویروس، به علت سرعت شیوع بی‌سابقه‌اش، شروع به خبرساز شدن در سرتاسر دنیا کرد. از بازار‌های ووهان چین آغاز شد و امروز، در سرتاسر دنیا بیش از ده‌ها هزار نفر را مبتلا کرده‌ است. برای تشخیص این بیماری، افرادی که علائم کرونا مانند سرفه، تنگی نفس و تب را تجربه می‌کنند، باید ابتدا با اورژانس تماس بگیرند و طی مراقبت‌های محافظتی، از آن‌ها یک آزمایش گرفته خواهد شد. برای انجام این تست پزشک از شما یک نمونه از مخاط بینی، گلو، آب دهان و خون خواهد گرفت و نمونه را به آزمایشگاه می‌فرستد. اگر فکر می‌کنید به تست کرونا احتیاج دارید، یا برای آنجام آن نگران هستید، این مطلب از مجله دلتا به شما کمک می‌کند تا همه‌چیز را در مورد آن بدانید.

انواع تست کرونا

نحوه‌ی تشخیص و تست کرونا

ویروس کرونا ۲۰۱۹ را می‌توان مشابه با سایر عفونت‌های ویروسی تشخیص داد: با استفاده از نمونه خون، بزاق یا بافت. اگر فکر می‌کنید که به عفونت ویروس کرونا مبتلا هستید، فورا با اورژانس تماس بگیرید؛ به خصوص اگر در ۱۴ روز گذشته در مناطق تحت تاثیر بیماری بوده‌اید. پزشک شما در رابطه با نیاز شما به دادن تست کرونا، تصمیم خواهد گرفت.
برای انجام تست کرونا، یک تکنسین آزمایشگاه یا نمونه‌ای از خون شما را با سرنگ دریافت می‌کند یا با استفاده از یک سواب پنبه‌ای، نمونه‌ کوچکی از بزاق یا ترشحات تنفسی را از بینی یا انتهای گلوی شما دریافت می‌کند. سپس این نمونه برای تایید وجود ویروس یا آنتی‌بادی‌های که به ویروس پاسخ می‌دهند به یک مرکز آزمایشگاهی ارسال می‌شود. تست کرونا توسط کیت‌های مخصوصی با نام «SARS-CoV-2» طی چهار مرحله انجام می‌گیرد.

در صورتی که علائمی مثل تب، سرفه و تنگی نفس در بیمار وجود داشته باشد و در روز‌های اخیر در معرض ابتلا به این ویروس بوده‌ باشد، پزشک او را برای آزمایش ارجاع می‌دهد.

نمونه برداری

برای دریافت نمونه چند روش وجود دارد:

  • نمونه‌برداری با سواب؛در این روش یک تکنسین با استفاده از یک سواب آزمایشگاهی نمونه‌ای از بینی یا گلو‌ی شما می‌گیرد.
  • تست از بینی (Nasal aspirateتکنسین آزمایشگاه یک محلول نمکی را به بینی شما تزریق می‌کند، سپس نمونه را با ساکشن ملایم خارج می‌کند.
  • تست از نای (Tracheal aspirateتکنسین یک لوله نازک به نام «برونکوسکوپ» را داخل دهان و مجاری ریوی قرار می‌دهد و یک نمونه از آن جمع‌آوری می‌کند.
  • آزمایش خلط؛خلط مخاطی ضخیم است که هنگام سرفه از ریه‌ها خارج می‌شود. ممکن است از شما خواسته شود این خلط را داخل یک فنجان آزمایشگاهی خالی کنید یا از یک سواب برای جمع‌آوری آن استفاده شود.
  • خون؛تکنسین ممکن است برای تست، از شما یک نمونه خون بگیرند.

سریع‌ترین و مطمئن‌ترین روش نمونه‌بردای برای تست ویروس کرونا، که توسط سازمان غذا و داروی آمریکا تائید شده است، نمونه‌برداری از مخاط بینی، گلو یا ریه است. این نمونه تشخیص سریع ویروس را ممکن می‌سازد و توسط مرکز کنترل بیماری‌های آمریکا تهیه شده‌ است.

آزمایش خون

آیا تست کرونا خطرناک است؟

ممکن است هنگام نمونه برداری احساس سوزش یا خفگی در انتهای گلو کنید. روش بیرون کشیدن از بینی نیز احساس خوشایندی ایجاد نمی‌کند. یک خطر جزئی خونریزی یا عفونت در روش نمونه‌برداری «tracheal aspiration» وجود دارد. هنگام انجام آزمایش خون نیز ممکن است احساس سوزش و پس از آن کبودی در ناحیه را تجربه کنید. در غیر این صورت خطر دیگری در رابطه با آزمایش کرونا وجود ندارد.

آماده شدن جواب آزمایش کرونا چقدر طول می‌کشد؟

جواب تست، بسته به اینکه در کدام شهر هستید، ممکن است از ۲۴ تا ۷۲ ساعت طول بکشد. برای اطمینان از جواب آزمایش معمولا در طی یک ۲۴ ساعت، دو بار این آزمایش انجام می‌شود.

بیشتر ببینید در سلامتی

همچنین بخوانید

خواص شگفت‌انگیز هل شما را شوکه می‌کند!

هل ادویه نواحی گرمسیری است که عطر و طعم دلچسبی به غذاها می‌دهد. فواید هل برای سلامتی را در…