خانه دانستنی ها نحوه بازیافت زباله در منزل

نحوه بازیافت زباله در منزل

۰
0
زمان مطالعه: 3 دقیقه
زندگی مدرن امروزی منجر به تولید زباله‌های زیادی توسط انسان‌ها شده ‌است. حجم زباله‌ها به اندازه‌ای است که اگر به درستی مدیریت نشوند، منجر به مشکلات زیادی برای انسان‌ها و محیط زیست می‌شوند.
بازیافت زباله

مدیریت پسماند از اهمیت زیادی برخوردار است. یکی از فرآیندهای مهم در مدیریت پسماند، بازیافت زباله است. در این مطلب مجله دلتا درباره بازیافت زباله بخوانید.

زباله چیست و چه انواعی دارد؟

زباله به مجموعه موادی گفته می‌شود که پس از مصرف یا استفاده، دیگر کارایی ندارند و دور ریخته می‌شوند. زباله می‌تواند جامد، مایع یا گاز باشد.

۱.زباله‌ها‌ی شهری

زباله‌‌های شهری درصد زیادی از زباله‌ها را تشکیل می‌دهند. زباله‌های شهری به دو دسته‌ی زباله‌های خشک و زباله‌های تر تقسیم می‌شوند. مواد فاسد شدنی، بیشترین درصد زباله‌های شهری را در بر می‌گیرند.

۲.زباله‌ی تر

زباله‌ی تر، فاسد شدنی و تجزیه‌پذیر است. این پسماندها خیلی زود توسط باکتری‌ها به چرخه‌ی طبیعت برمی‌گردند و به عنوان کود مورد استفاده قرار می‌گیرند. بخش زیادی از زباله‌های شهری را زباله‌های تر تشکیل می‌دهند.

۳.زباله‌ی خشک

زباله یا پسماند خشک به موادی گفته می‌شود که پوسیده نمی‌شوند و تجزیه‌ناپذیر هستند‌. پسماند تر به سه گروه تقسیم می‌شود:

 • نخاله‌های ساختمانی: شامل نخاله و زایدات ساختمانی می‌شود که از ساخت و ساز یا تخریب ساختمان‌ها باقی می‌مانند.
 • زباله‌های صنعتی: تمام زایدات ناشی از فعالیت‌های صنعتی و معدنی، تصفیه‌خانه‌ها و…
 • زباله‌های خطرناک: زباله‌هایی که باعث مرگ و میر موجودات زنده یا آسیب رساندن به سلامت انسان و محیط زیست و شیوع انواع بیماری‌ها و عفونت‌ها می‌شوند. از جمله زباله‌های خطرناک می‌توان به پسماندهای بیمارستانی اشاره کرد.

بازیافت زباله چیست؟

بازیافت فرآیندی است که در آن برخی از مواد دور ریز و استفاده شده به همان ماده یا مواد دیگر تبدیل می‌شوند؛ به طوری که قابلیت استفاده‌ی مجدد داشته باشند. بازیافت زباله‌ ها با روش صحیح، اهمیت زیادی در حفظ محیط زیست و موجودات زنده دارد.

پسماندهایی مانند بطری پلاستیکی، کاغذ، پلاستیک و موادی مانند فولاد و زباله‌های الکتریکی قابلیت بازیافت شدن دارند.

بازیافت زباله در منزل

زباله‌ها را چگونه در منزل تفکیک و بازیافت کنیم؟

برای تفکیک و بازیافت زباله باید دو سطل زباله‌ی جدا، یکی برای زباله‌های خشک و دیگری برای زباله‌های تر، قرار دهید. سپس زباله‌های خشک و تر را از هم جدا کنید و در سطل مخصوص قرار دهید.

دقت داشته باشید که تفکیک زباله را نه تنها در منزل، بلکه در محیط کار و سازمان‌ها هم می‌توانید انجام دهید. در نهایت می‌توانید زباله‌ها را به مراکز بازیافت تحویل دهید.

در ادامه به روش‌های تفکیک برخی مواد قابل بازیافت می‌پردازیم.

• بازیافت زباله کاغذی

استفاده از کاغذ رو به افزایش است. به همین دلیل باید به فکر بازیافت کاغذها باشیم. برای بازیافت کاغذ باید کاغذهای تمیز را جدا کنید. کاغذها را از آلودگی‌هایی مانند غذا، پلاستیک، فلزات و سایر زباله‌ها، که بازیافت کاغذ را دشوار می‌کنند، دور نگه دارید.

کاغذهای آلوده‌ی غیر قابل بازیافت باید به کود تبدیل شوند یا زیر خاک دفن شوند. کاغذهای بازیافت شده را به مرکز بازیافت زباله شهرتان تحویل دهید.

• ظروف و بطری‌های شیشه‌ای

بطری‌ها و ظروف شیشه‌ای را در سطل زباله‌ی مخصوص شیشه قرار دهید. حواس‌تان باشد که بطری‌ و ظروف شیشه‌ای نشکنند، چون بطری و ظروف شکسته به عنوان مواد بازیافتی قابل پذیرش نیستند.

موادی که بازیافت کردید را به مراکز بازیافت زباله تحویل دهید. در مراکز بازیافت، ظرف‌ها و بطری‌ها بر اساس رنگ به شیشه‌های شفاف، سبز و قهوه‌ای تفکیک می‌شوند. شیشه‌های رنگی به تکه‌های ریزی به نام خرده شیشه تبدیل شده و خرد و شکسته می‌شوند. در کارخانه‌ی شیشه سازی، خرده شیشه‌ها را در کوره‌ی ذوب شیشه قرار می‌دهند. شیشه‌ی مذاب از کوره‌ی ذوب بیرون کشیده شده و به فرآورده‌های جدید شیشه‌ای تبدیل می‌شود.

• قوطی‌های فولادی

بیشتر قوطی‌های فولادی برچسب کاغذی دارند که نیازی به برداشتن آن‌ها نیست. قوطی‌ها را بشویید تا مواد غذایی باقی‌مانده از آن‌ها خارج شود. درب قوطی را جدا کنید. سپس قوطی فولادی را در سطل زباله‌ی مخصوص قرار دهید.

• بطری‌های شیشه‌ای

زمانی‌ که بطری خالی شد، داخل آن را آبکشی کنید. درب بطری را بردارید و بطری را در سطل زباله‌ی مخصوص قرار دهید.

بیشتر بخوانید: برای مطالعه بیشتر مطلب «غول خفته متان قطب شمال در حال بیدارشدن است» را بخوانید.

 • شارژ کردن گوشی

  ترفندهایی برای سریع شارژ کردن گوشی

  شارژر ها ظرفیت‌های متفاوتی دارند و از هر شارژر نمی‌توانید برای شارژ کردن گوشی خود استفاده …
 • رنگ آبی آسمان

  چرا آسمان آبی است؟

  برای درک دلیل آبی بودن آسمان باید ماهیت نور خورشید و نحوه‌ی برهم کنش آن با مولکول‌های گازی…
 • حقایق جالب درباره طلا

  حقایق جالب و شگفت‌انگیز در مورد طلا !!

  حقایق جالب طلا و جواهر کم نیستند. شاید برایتان عجیب باشد که بدانید حدود چند ده هزار سال اس…
بیشتر ببینید در دانستنی ها

همچنین بخوانید

ترفندهایی برای سریع شارژ کردن گوشی

شارژر ها ظرفیت‌های متفاوتی دارند و از هر شارژر نمی‌توانید برای شارژ کردن گوشی خود استفاده …