جعل چک چه عواقبی دارد؟

۸
2
زمان مطالعه: < 1 دقیقه
جعل کردن، دست‌کاری و تقلب در حقیقت یک چیز مکتوب و تغییر آن به مواردی است که کارایی و ماهیت اصلی آن را تغییر ‌دهد.
جعل چک

جعل اسناد از مصادیق بارز جرم کلاهبرداری است. در این نوشتار از مجله دلتا به بررسی مجازات جعل چک می‌پردازیم.

مجازات جعل چک چگونه است؟

طبق ماده ۵۲۳ قانون مجازات اسلامی، دست‌کاری و یا تقلب در اسناد، به عمد و با قصد و نیت خاص، جرم محسوب شده و فرد انجام دهنده آن نیز مجرم شناخته خواهد شد. بنابراین کسی که طبق این ماده، مرتکب عمل جعل چک باشد؛ می‌بایست علاوه بر آنکه به جزای نقدی و حبس، محکوم شود؛ تمام خسارتی که به موجب فرایند جعل، بر کسی یا کسانی وارد کرده است را نیز جبران کند.

جرم جعل چک چگونه خواهد بود؟

جعل در امضای یک چک که سند معاملاتی بین افراد قلمداد می‌شود؛ زمانی رخ خواهد داد که چک به عرصه ظهور رسیده باشد یا چک از قبل صادر شده باشد یا در فرایند صدور آن جعل امضا، رخ داده باشد. هر زمان که جرم جعل امضاء در سطحی از جامعه رخ می‌دهد، باعث تشویش و بی اعتمادی به این‌گونه اسناد خواهد شد. بنابراین طبق قوانین و مجازات تعیین شده، فردی که اقدام به انجام این دست از جرایم می‌کند، مجرم علیه آسایش عمومی شناخته خواهد شد. فرد مجرم نیز به سبب قانون، می‌بایست به دلیل سلب آسایش عموم و ایجاد یک ضرر مالی برای فرد، مجازاتی را تحمل نماید.

چگونه می‌توان جرم جعل اسناد را اثبات کرد؟

برای اثبات این موارد لازم است که افراد با مراجعه به دفاتر خدمات قضایی نسبت به تنظیم شکایت کیفری اقدام کنند. پس از ثبت شکایت‌، مراحل لازم قانونی پیگیری می‌شود.

پیشنهاد مطالعه: برای آشنایی با نکات حقوقی بیشتر مطلب جرم تهدید به انتشار عکس خصوصی افراد را مطالعه کنید.

بیشتر ببینید در نکات حقوقی

همچنین بخوانید

چند نکته مهم که در مورد سهم‌الارث زنان باید بدانید

از آثار حقوقی عقد ازدواج دائم، ارث بردن مرد و زن از یکدیگر بعد از فوت یکی از آنهاست که مبن…