درمان بی اشتهایی با گیاهان دارویی

۳
0
زمان مطالعه: 3 دقیقه
برای درمان بی‌اشتهایی، باید عامل آن پیدا شده و سپس درمان صورت گیرد. زنجبیل، به‌لیمو، پیاز، رازیانه و آویشن از جمله گیاهان اشتها آور هستند.
درمان بی اشتهایی

درمان بی اشتهایی

بی‌اشتهایی یا عدم تمایل به خوردن اختلالی است که با بسیاری از بیماری‌ها ارتباط دارد. برای درمان بی اشتهایی در تمام موارد باید عامل نهفته آن پیدا شده و سپس شیوه‌های مختلف درمان صورت گیرد. بی‌اشتهایی یک اختلال پیچیده است که علل مختلفی آن را به وجود می‌آورند. در ادامه همراه مجله دلتا باشید.

درمان بی اشتهایی با گیاهان اشتها آور

برای درمان بی‌اشتهایی گیاهان دارویی زیر به شما پیشنهاد می‌شود:

  • زنجبیل + فلفل سیاه + دارفلفل + انگور

یک قاشق غذاخوری پودر زنجبیل، پودر فلفل سیاه، پودر دار فلفل خشک و پودر نمک معدنی را با هم آسیاب کنید و این مواد را به خوبی با یکدیگر مخلوط نمایید. سپس به این مواد دو فنجان انگور بی‌هسته خشک شده را اضافه نمایید و مجددا همه این مواد را با یکدیگر آسیاب نمایید و در یک ظرف شیشه‌ای نگهداری نمایید. نصف قاشق چای‌خوری از این مخلوط را دو مرتبه در روز بخورید.

داروی گیاهی

دو قاشق غذاخوری زنجبیل تازه رنده شده را در مقداری روغن حیوانی تفت داده و آن را سرخ کنید تا به رنگ قهوه‌ای در آید. سپس به آن به مقدار نصف فنجان شیره نیشکر اضافه کنید و به آرامی هم بزنید تا شکر در آن حل شود. سپس اجازه دهید تا کمی سرد شود. خوردن نصف تا یک قاشق چای‌خوری از این مخلوط دو مرتبه در روز برای درمان بی‌اشتهایی مفید بوده و اشتها را تحریک می‌کند.

  • دم‌کرده یونجه + بابا آدم + دارچین + شیرین بیان

برای تهیه این دم‌کرده مواد فوق را به نسبت، هشت قسمت برگ یونجه، دو قسمت باباآدم، یک قسمت دارچین و یک قسمت شیرین بیان ابتدا خرد و با یکدیگر کاملا مخلوط کنید. یک قاشق غذاخوری از این مخلوط را در یک لیوان آب جوش بریزید و بگذارید ۲۰ دقیقه دم بکشد، سپس آن را صاف کرده و روزی سه بار به میزان یک فنجان، نیم ساعت قبل از غذا میل کنید.

  • دمکرده رازیانه

رازیانه نیز یگی از گیاهان اشتهاآور است. به این منظور ۳۰ گرم برگ رازیانه را در یک لیتر آب جوش بریزید و بگذارید ۱۰ دقیقه دم بکشد. این دم کرده، مقوی اعصاب بوده و علاوه بر هضم سریع غذا، برای درمان بی‌اشتهایی مفید است و اشتها را زیاد می‌کند. همچنین می‌توان یک قاشق چای‌خوری دانه‌های رازیانه را خوب بکوبید و در یک لیوان آب جوش ریخته و به مدت ده دقیقه دم کنید. مصرف آن در روز باعث افزایش اشتها می‌شود.

  • آویشن

مقداری آویشن خشک (۱۵ تا ۲۵ گرم) را در یک لیتر آب جوش بریزید و با حرارت ملایم دم کنید. اگر این دم کرده را هر روز پنج تا شش مرتبه بعد از غذاهای روزانه مصرف کنید، به رفع بی‌اشتهایی کمک می‌کند.

دمنوش گیاهی

  • پیاز

پیاز را بپزید، با عسل مخلوط و در وعده‌های غذایی مقداری از آن را مصرف کنید. این ترکیب علاوه بر این که موجب افزایش اشتها می‌شود، ضد نفخ هم است. همچنین خوردن برش‌هایی از پیاز هنگام صرف غذا، اشتها را تحریک کرده و از ساده‌ترین راهکارهای درمان بی‌اشتهایی است.

  • دم‌کرده بابونه + به لیمو + زنجبیل + پونه

بابونه، به لیمو، زنجبیل و پونه نیز همگی از گیاهان اشتها آور هستند. این گیاهان را به نسبت مساوی با یکدیگر مخلوط کنید. یک قاشق مرباخوری از این مخلوط را در یک لیوان آب جوش دم کرده و میل کنید.

  • پرتقال

میوه‌های تازه از قبیل پرتقال به صورت اثربخش با تحریک اشتهای شما بی‌اشتهایی را درمان می‌نمایند. پرتقال منجر به افزایش سلامت دستگاه گوارش نیز می‌شود. پاکسازی سیستم گوارش مهم است، در حالی که بدون آن شما احساس گرسنگی نمی‌کنید. علاوه بر این، بوی نشاط بخش پرتقال و پوست پرتقال منجر به آرامش اعصاب شده و با اضطراب و افسردگی می‌جنگد. به این منظور مقداری پرتقال خورده یا یک لیوان آب پرتقال را چند بار در روز جهت افزایش اشتها بنوشید.

درمان خانگی بی اشتهایی

در پایان یادآور میشویم، کاهش اشتها به مدت و میزان کم جای نگرانی ندارد اما اگر از آخرین باری که غذایی را با لذت خورده‌اید به قدری گذشته است که آن را به یاد ندارید، باید به دنبال مشکل و راه حل درمان بی اشتهایی به طور جدی و زیر نظر پزشک متخصص باشید.

دانلود اپلیکیشن
بیشتر ببینید در سلامتی

همچنین بخوانید

تمام خواص پیاز را با این ترفندها نصیب خودتان کنید

مجله دلتا در این مطلب به بررسی بهترین روش های استفاده پیاز برای درمان‌های طبیعی و بهره برد…