خانه نکات حقوقی بدون طلاق می‌توان مهریه را گرفت؟

بدون طلاق می‌توان مهریه را گرفت؟

۸
0
زمان مطالعه: 2 دقیقه
بر اساس قانون، تقاضای مهریه در صورت ادامه زندگی مشترک امکان‌پذیر است.
مهریه بدون طلاق

از جمله مهمترین حقوق مالی که به هنگام عقد ازدواج به زن تعلق می‌گیرد، مهریه است. بر خلاف این تصور که زن به هنگام طلاق می‌تواند مهریه‌اش را مطالبه کند، تقاضا مهریه بدون طلاق نیز امکان‌پذیر است، یعنی اینکه زن می‌تواند هم زمان اقدام به گرفتن مهریه و ادامه زندگی مشترک کند؛ بدون آنکه با شوهرش اختلافی داشته باشد یا بخواهد جدا شود. قانونگذار این راه را باز گذاشته است. در این نوشتار از مجله دلتا به بررسی موضوع گرفتن مهریه بدون طلاق می‌پردازیم.

مهریه زن

بر اساس ماده ۱۰۸۲ قانون مدنی، به مجرد عقد زن مالک مهریه می‌شود و می‌تواند هر نوع تصرفی که بخواهد در آن انجام دهد. بنابراین، همانطور که از این ماده مشخص می‌شود، به محض اینکه عقدی میان طرفین واقع شد، زن مالک مهریه می‌شود و هر زمان که بخواهد می‌تواند مهریه‌اش را مطالبه کند. بر همین اساس، اینکه در عرف گفته می‌شود که عدم تمکین زن و یا دادخواست طلاق از طرف زن سبب محروم شدن زن از مهریه می‌شود، مطلب صحیحی نیست؛ حتی جرایمی مانند برقراری رابطه نامشروع توسط زن نیز سبب عدم استحقاق او نسبت به مهریه نمی‌شود.

گرفتن مهریه بدون طلاق

یکی از نکات حقوقی که باید به آن توجه داشت این است که به محض آنکه عقد نکاح میان زوجین خوانده شد، زن مستحق دریافت مهریه می‌شود و می‌تواند آن را مطالبه کند، البته آنگونه که مرسوم است، مطالبه مهریه و گرفتن آن خصوصا در مهریه‌های سنگین، معمولا به دنبال اختلاف میان زن و مرد در روابط زناشویی اتفاق میفتد، اما باید به این نکته توجه کرد که مهریه حق مالی است که به هنگام عقد ازدواج به زن تعلق می‌گیرد. در صورتی که زن بخواهد و تمایل به ادامه زندگی با همسرش داشته باشد نیز می‌تواند اقدام به گرفتن مهریه‌اش کند؛ بنابراین، گرفتن مهریه و ادامه زندگی امکان‌پذیر است و بدون طلاق هم زن می‌تواند مهریه‌اش را مطالبه کند.

پیشنهاد مطالعه: برای مطالعه مطلب چیدمان مبل بزرگ را در نشیمن کوچک به مجله دکوراسیون دلتا مراجعه کنید.

 

بیشتر ببینید در نکات حقوقی

همچنین بخوانید

بخشیدن قسمتی از مهریه به چه صورت است؟

زن به محض عقد ازدواج، مالک مهریه است و می‌تواند هر تصرفی که بخواهد در آن بکند؛ بنابراین می…