تنگه شیرز؛ طبیعتی با میلیاردها سال قدمت

۱۴
0
زمان مطالعه: 3 دقیقه
در محل تلاقی سه استان کرمانشاه، ایلام و لرستان؛ تکه‌ای از زمین، زیبایی و شگفتی‌های خود را به نمایش گذاشته است. نام این منطقه دیدنی تنگه شیرز است که همچون نگینی در میان ایران می‌درخشد.
تنگه شیرز

همزیستی صخره‌های خشن و تیز با درختانی که در جای جای تنگه شیرز روییده‌اند، بسیار زیبا است. فرسایش سنگ‌ها و صخره‌ها، شکل خاصی را در این مکان پدید آورده‌اند. دیواره‌های آهکی چین خورده که در اثر بارندگی، دچار فرسایش شده و رگه‌هایی از رنگ سیاه به خود گرفته‌اند، در این دره خودنمایی می‌کنند. با مجله دلتا همراه باشید تا با این جاذبه دیدنی آشنا شوید.

موقعیت جغرافیایی تنگه شیرز

تنگه شیرز در ۵۵ کیلومتری شهر کوهدشت استان لرستان، در بخش زردلان و در منطقه‌ای به نام اولادقباد قرار دارد. برای بازدید از این تنگه می‌توانید از کرمانشاه، ایلام یا لرستان به آن برسید. بهترین مسیر برای دسترسی به تنگه از طریق جاده اولادقبا است.

موقعیت جغرافیایی تنگه شیرز

نحوه شکل‌گیری تنگه شیرز

تنگه شیرز با هندسه ویژه صخره‌هایش و با پدیده زمین ساختاری کم‌نظیرش، جاذبه ژئوتوریستی خاصی در زاگرس به شمار می‌رود. زمین‌شناسان عقیده دارند این دره در نتیجه فرسایش سنگ‌های رسوبی با لایه‌بندی مشخص شکل گرفته است. این سنگ‌ها از آهک‌های ماسه‌ای ضخیم‌ و فسیل نرم‌تنان تشکیل شده‌اند. ویژگی بارز این سنگ‌ها این است که علاوه بر سخت بودن، بسیار انحلال‌پذیر هستند. این صخره‌ها در برخورد با آب باران و نزولات جوی، اشکال زیبایی می‌آفرینند.
نحوه شکل‌گیری تنگه شیرز

ارزش تاریخی و جغرافیایی تنگه شیرز

تنگه شیرز، محوطه‌هایی باستانی از عهد حجر را در خود دارد. این محوطه‌ها شامل آثاری از زندگی غارنشینی هستند. این جاذبه طبیعی به عنوان یک پدیده جغرافیایی منحصربه‌فرد و یکی از جاذبه‌های ژئوتوریسم در ایران در نظر گرفته شده و به ثبت ملی رسیده است.
ارزش تاریخی و جغرافیایی تنگه شیرز

دیدنی‌های تنگه شیرز

غار و چشمه‌ها

در تنگه شیرز، غاری به طول ۱۵۰ متر وجود دارد که رودخانه‌ای از میان آن عبور می‌کند. آبی که در این غار جاری است تا زانو می‌رسد. برای رفتن به داخل غار، باید تن به آبی سرد زد.
علاوه بر خود تنگه که به تنهایی برای گذراندن ساعاتی طولانی تفریح و لذت بردن و متحیر شدن کافی است، در میان پیچ و خم تنگه، مناظر و جاذبه‌هایی وجود دارد که بسیار جالب هستند. یکی از این جاذبه‌ها، چشمه‌های کوچک و بزرگی است که در جای جای تنگه به چشم می‌آیند.

آشیانه پرندگان

سنگ‌ها و صخره‌های تند و تیز که برخی یادگاری از روزگاران کهن هستند، از دیگر دیدنی‌های این تنگه به شمار می‌روند. این سنگ‌ها با سوراخ‌های کوچک و مشبکی که دارند، مامن امنی برای پرندگان ساخته‌اند.

مناره سنگی

در میان دره شیرز، ستونی وجود دارد که در طی میلیون‌ها سال به دست باد و زلزله پدید آمده است. ارتفاع این ستون از کف صخره تا راس، ۸۰ متر و قطر آن ۱۰ متر است. این جاذبه دیدنی به مناره سنگی شهرت دارد. پیاده‌روی در میان تنگه و لذت بردن از زیبایی‌های طبیعت، تجربه‌ای کم نظیر برای کسانی است که به شیرز می‌روند.
مناره سنگی در تنگه شیرز
پیشنهاد مطالعه: برای آشنایی با دیگر جاذبه‌های ایرانگردی، تنها آبشار نمکی جهان در ایران را در مجله گردشگری دلتا مطالعه کنید.

دانلود اپلیکیشن
بیشتر ببینید در گردشگری

همچنین بخوانید

رستورانی که هر لحظه در آن زلزله‌ای ۸ ریشتری می‌آید!

معمولا همه از زلزله می‌‌‌‌ترسند اما در کافه دیزستر مردم پول می‌دهند تا در حالی که از طعم غ…