بازار ملک از نگاه مطبوعات

۰
0
زمان مطالعه: 3 دقیقه
بازار ملک از نگاه مطبوعات

روزنامه دنیای اقتصاد- معاملات مسکن در شهریور ماه به روایت بانک مرکزی

بررسی‌های بانک مرکزی از حجم معاملات آپارتمان‌های مسکونی در شهر تهران طی یک ماهه شهریور، نشان می‌دهد: در این بازه بیش از ۱۵ هزار و ۵۰۰ واحد مسکونی در بنگاه‌های املاک مسکن معامله شده‌اند که نسبت به شهریور ماه سال گذشته ۲/ ۹ درصد رشد داشته است.

این در حالی است که حجم معاملات در شهریور ماه، نسبت به مرداد اندکی با کاهش مواجه شده است. مطابق با این گزارش، حجم معاملات آپارتمان‌های مسکونی در آخرین ماه از فصل تابستان نسبت به میانه تابستان معادل ۶/ ۱۳ درصد کاهش داشته است.

مهم‌ترین دلایل افت معاملات در ماه پایانی فصل تابستان که از سوی مشاوران املاک به آن اشاره می‌شود، از جمله به این شرح است:

  • افزایش قیمت پیشنهادی از سوی فروشنده‌ها به دنبال افزایش حجم معاملات مردادماه
  • نحوه سپرده‌گیری بانک‌ها در دهه اول شهریور
  • کمبود فایل مناسب خرید پس از موج افزایش حجم معاملات مردادماه
  • پایان موج تابستانی خرید مسکن با شروع ماه مهر

گزارش بانک مرکزی از تحولات شش ماهه نخست سال جاری در بازار مسکن نیز حاکی از آن است که حجم معاملات با رشد ۸/ ۲ درصد در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته در این بازه زمانی به ۸۵ هزار و ۲۰۰ واحد مسکونی رسیده است.

همچنین در این مدت متوسط قیمت خرید و فروش آپارتمان مسکونی معامله شده در بنگاه‌های املاک پایتخت معادل ۴ میلیون و ۵۸۰ هزار تومان بوده که نسبت به مدت مشابه سال قبل معادل ۲/ ۶ درصد افزایش نشان می‌دهد.

روزنامه همشهری – رونق نسبی در بازار مسکن

تعداد معاملات بازار مسکن پس از رکورد شکنی در مرداد ماه سال‌ جاری، چند قدم عقب نشست و در‌ ماه گذشته (شهریور) ۱۳.۶ درصد کاهش یافت؛ اما همچنان تعداد معاملات مسکن نسبت به مدت مشابه سال گذشته افزایش نشان می‌دهد.

بر اساس تازه‌ ترین گزارش بانک مرکزی از تحولات بازار مسکن شهر تهران، در شهریور ماه سال‌ جاری تعداد معاملات آپارتمان‌های مسکونی شهر تهران به ۱۵ هزار و ۵۴۵ واحد رسیده که نسبت به‌ ماه قبل ۱۳.۶ درصد کاهش نشان می‌دهد؛ این در حالی است که در مرداد ماه تعداد معاملات بازار مسکن تهران نسبت به‌ ماه قبل از آن (تیرماه) ۲۳.۷ درصد رشد را تجربه کرده بود.

با وجود این مقایسه، وضعیت معاملات بازار مسکن در شهریور ماه نشان می‌دهد تعداد معاملات این‌ ماه نسبت به‌ ماه مشابه سال قبل ۹.۲ درصد افزایش یافته و حرکتی رو به جلو داشته است.

از نظر قیمتی نیز روند رو به رشد و آرام قیمت مسکن همچنان ادامه دارد. در شهریور ماه، متوسط قیمت هر متر زیربنای مسکونی در شهر تهران ۴ میلیون و ۷۵۶ هزار و ۱۰۰ تومان بوده که نسبت به‌ ماه قبل ۱.۹ درصد و نسبت به‌ ماه مشابه سال قبل ۹.۷ درصد افزایش نشان می‌دهد.

روزنامه شرق – موازنه به بازار مسکن برگشت

عبور ١,۶درصدی رشد قیمت مسکن شهر تهران از تورم نقطه به نقطه در شهریور، نشان می‌دهد اثر عوامل تورم‌زا که منجر به رکود تاریخی این بازار شد، رسوب کرده است.

در آخرین ماه تابستان، قیمت مسکن بازار تهران در پی قرارگیری در حالت تعادل با نرخ تورم نقطه به نقطه، شرایط خود را برای خروج از رکود کلید زد. نرخ رشد قیمت مسکن از حدود یک سال پیش، فاصله خود را با تورم نقطه به نقطه نزدیک می‌کرد و در شهریور با قرارگرفتن ١.۶ درصد بالاتر از تورم، شاخص کل را نسبت به ماه مشابه سال گذشته قطع کرد.

بازار مسکن که به نظر می‌رسد مسیر خروج از رکود را از ابتدای سال‌ جاری در فضای آرام اقتصادی آغاز کرده بود، با بروز عامل ملتهب‌کننده «فشار بازار اجاره»، از ابتدای تیرماه خود را برای دوره رونق آماده کرد.

در شهریور ۱۳۹۶ متوسط قیمت مسکن شهر تهران ۴.٧۶ میلیون تومان بود که نسبت به ماه مشابه سال قبل، ٩.٧ درصد افزایش نشان می‌دهد. با این که تعداد معاملات در شهریور افت ۱۶درصدی را نسبت به مرداد سال ‌جاری تجربه کرد، در شهریور ۱۵‌ هزارو ۵۰۰ واحد مسکونی معامله شد که این شاخص نیز با ٩.٢ درصد افزایش نسبت به ماه مشابه سال قبل همراه بوده است.

روزنامه ایران – مسکن اجتماعی وارد فاز تحویل زمین شد

معاون بنیاد مسکن انقلاب اسلامی با اعلام واگذاری ۳۰۰ هزار واحد مسکن مهر شهرهای زیر ۲۵ هزار نفر از طریق فروش اقساطی به متقاضیان از آمادگی کامل آن بنیاد برای اجرای طرح مسکن اجتماعی خبر داد.

جواد حق‌شناس معاون مسکن شهری بنیاد مسکن انقلاب‌ اسلامی، آخرین وضعیت مسکن مهر شهرهای زیر ۲۵ هزار نفر را که ساخت آنها برعهده آن بنیاد است تشریح کرد.

وی همچنین توضیحاتی را درباره آخرین وضعیت مسکن اجتماعی ارائه کرد. حق‌شناس گفت: سهمیه بنیاد مسکن انقلاب‌اسلامی برای ساخت مسکن مهر در شهرهای زیر ۲۵ هزار نفر، ۳۴۷ هزار واحد مسکونی بود که در حدود ۳۲۵ هزار واحد آن به اتمام رسیده و تحویل متقاضیان شده است.

وی در مورد آخرین وضعیت مسکن اجتماعی نیز نکاتی را ارائه کرد و گفت: در بحث مسکن اجتماعی، شیوه‌نامه‌ها و آیین‌نامه‌ها تهیه و کار شناسایی و تعیین شهرها و تعداد واحدهایی که باید در شهرها در بحث مسکن حمایت و مسکن اجتماعی وارد شوند، تکمیل شده است.

حق‌شناس افزود: اسامی و نقاطی از شهرها که برای اجرای طرح مسکن اجتماعی و حمایتی توسط بنیاد مطالعه و شناسایی شده‌اند به سازمان ملی زمین و مسکن برای تحویل زمین ارائه شده است.

DELTA.IR

بیشتر ببینید در گزارش های ملکی

همچنین بخوانید

کاهش معاملات در بازار مسکن

دو افت ماهیانه تعداد معاملات در بازار مسکن از کاهش توان خرید و افزایش ریسک فروش آینده نشأت…