این موارد، مهریه زنان را نصف می‌کند

۱۴
1
زمان مطالعه: 2 دقیقه
یکی از حقوق بسیار مهمی که زن هنگام ازدواج دارد، مهریه است که همسر وی باید آن را پرداخت کند اما در بعضی شرایط امکان دارد مهریه زنان نصف شود.
موارد نصف شدن مهریه

مهریه، یکی از پر حاشیه‌ترین مباحث مربوط به انواع ازدواج اعم از ازدواج موقت و ازدواج دائم و طلاق است که همه ما کم و بیش با آن آشنا هستیم. متاسفانه بسیاری از درگیری‌ها و پرونده‌های دادگاه‌های خانواده هم مربوط به مهریه است. در این نوشتار از مجله دلتا به بررسی موارد نصف شدن مهریه می‌پردازیم.

موارد نصف شدن مهریه

طلاق قبل از رابطه زناشویی

مالکیت زن بر مهریه از زمان نزدیکی وی با مرد کامل می‌شود. طبق ماده ۱۰۹۲ قانون مدنی، اگر مردی همسر خود را قبل از نزدیکی و رابطه زناشویی طلاق دهد، نصف مهریه به زن تعلق خواهد گرفت. نکته مهم آن است که اگر مردی کل مهریه را پرداخت کرده باشد در این شرایط می‌تواند نصف آن را پس بگیرد.

 

بذل تمام مدت در عقد موقت

طبق این ماده در نکاح موقت زمانی که مرد قبل از رابطه زناشویی تمام مدت نکاح را ببخشد، فقط نصف مهریه را باید به زوجه بپردازد. بر اساس این ماده، در صورتی که مرد در عقد موقت یا صیغه قبل از وقوع رابطه زناشویی تمام مدت صیغه را به زن ببخشد یا بذل مدت کند، باید نصف مهریه را به زن بدهد.

نصف شدن مهریه

فسخ نکاح به علت ناتوانی جنسی مرد

بر اساس ماده ۱۱۰۱ قانون مدنی، هرگاه عقد نکاح قبل از نزدیکی به جهتی فسخ شود، زن حق مهریه ندارد. مگر درصورتی‌که علت فسخ، ناتوانی جنسی مرد (عنن) باشد. دراین‌صورت، با وجود فسخ نکاح، زن می‌تواند نصف مهریه را دریافت کند.

بر این اساس، اگر زن قبل از رابطه زناشویی از ناتوانی جنسی مرد آگاه شود، می‌تواند اقدام به فسخ نکاح کند و در این شرایط حق دریافت نصف مهریه را خواهد داشت.

شرایط نصف شدن مهریه زن

پیشنهاد مطالعه: برای آشنایی با نکات حقوقی بیشتر مطلب زنان در ازدواج موقت، فقط این حقوق را دارند  را مطالعه کنید.

دانلود اپلیکیشن
بیشتر ببینید در نکات حقوقی

همچنین بخوانید

اگر زن درخواست طلاق کند، تکلیف مهریه چه می‌شود؟

مهریه حقی است که قانون برای زن در نظر گرفته و با جاری شدن صیغه عقد، مهریه در تملک زن قرار …