خانه دانستنی ها عنکبوت تارافکن با پاهایشان می شنوند

عنکبوت تارافکن با پاهایشان می شنوند

۰
1
زمان مطالعه: 2 دقیقه
محققان متوجه شده اند عنکبوت تارافکن از پاهایشان برای شنیدن صدای طعمه در حال پرواز استفاده می کنند.

عنکبوت ها از ۸ پای خود استفاده های مختلفی می کنند. اما پژوهش محققان دانشگاه کرنل نشان می دهد نوع خاصی از عنکبوت‌ها از پاهای‌شان برای شنیدن صدای طعمه‌های در حال پرواز استفاده و آنها را شکار می کنند. در این مطلب از مجله دلتا  درباره عنکبوت تارافکن بخوانید.

شنوایی عنکبوت تارافکن

عنکبوت تارافکن (Deinopis Spinosa) نوعی از عنکبوت‌ است که با تنیدن تار به دور طعمه خود او را از پا درمی‌آورند. به‌تازگی دانشمندان ویژگی جدیدی از قوه شنیداری این حشره را کشف کرده‌اند.

بر اساس آخرین مطالعات محققان این عنکبوت اندامی به نام گوش ندارد ولی با این وجود صداهای محیط اطراف خود را با جزئیات دقیق شنیده و با دقت تمام شکار می‌کنند. درواقع این عنکبوت‌ها با استفاده از سایر قسمت‌های بدن خود طعمه‌ها را تشخیص داده و آن‌ها را در تار اسیر می‌کنند. یکی از قسمت‌های بدن عنکبوت تارافکن که نسبت به ارتعاشات امواج صدا بسیار حساس است، پاهای این حشره است.

رونالد هوی، متخصص مغز و اعصاب در دانشگاه کرنل گفت: «عنکبوت‌های تارافکن سیستم عصبی بسیار قوی دارند و استراتژی دقیقی را برای شکار کردن به‌کار می‌گیرند. این عنکبوت آرام‌ترین صدای ممکن از طعمه خود را از فاصله ۱,۸۲ متری شنیده و تار خود را به سمت آن پرتاب می‌کند. در واقع این حشره به جای گوش اندام‌هایی دارند که همگی از توانایی تشخیص صدا برخوردارند.»

عنکبوت‌های تارافکن عمدتاً در شرق آمریکا یافت می‌شوند. کارشناسان معتقدند توانایی این عنکبوت در شنیدن صدای حشرات و جانوران دیگر شگفت‌انگیز است و تا پیش از انتشار نتایج تحقیقات جدید دانشمندان کسی نمی‌توانست حدس بزند که عنکبوت تارافکن چه میزان نسبت به صداهای اطراف خود حساس است.

بیشتر بخوانید: پژوهشگران موفق به ساخت سیستمی برای ویدیو کنفرانس‌ها شدند که به‌وسیله آن حضور فیزیکی در چند نقطه از جهان امکان‌پذیر می‌شود. برای مطالعه بیشتر مطلب «حضور همزمان در چند نقطه جهان با تصاویر هولوگرام» را بخوانید.

بیشتر ببینید در دانستنی ها

همچنین بخوانید

با تنبل ترین حیوانات جهان آشنا شوید!

در دنیای به این شلوغی، استراحت روی کاناپه و چرت زدن بعد از رهایی از روزمرگی‌ها بسیار لذت ب…