خانه دانستنی ها حقایق جالب درباره دنیا که احتمالاً چیزی از آن ها نشنیده اید

حقایق جالب درباره دنیا که احتمالاً چیزی از آن ها نشنیده اید

۱
1
زمان مطالعه: 3 دقیقه
در دنیا حقایق جالب و سوالات عجیبی وجود دارد که ما بسیاری از آن‌ها را نمی‌شناسیم. از جزایر عجیب تا آهویی که صدای نوزاد را تشخیص می‌دهد و اختراعاتی عجیب.

چرا آهوهای ماده به صدای گریه نوزاد انسان عکس العمل نشان می دهند؟ چرا گاهی اوقات یادمان می رود کجا می خواستیم برویم و چه می خواستیم بکنیم؟ چرا فرعون مصر پاسپورت لازم دارد؟ سؤال برای پرسیدن زیاد است و خوشبختانه جواب همه‌شان را داریم. در این مطلب از مجله دلتا با حقایق جالب و عجیب درباره دنیا آشنا خواهید شد.

۱- آهوهای ماده با شنیدن صدای گریه نوزاد انسان به طور غریزی فوراً به کمک می روند

حقایق جالب آهو

از حقایق جالب درباره حیوانات می‌توان به رفتار آهوها اشاره کرد. علت این مسأله آن است که صدای گریه نوزاد انسان در همان محدوده فرکانس صدای گریه ی بچه آهوها قرار دارد. این مسأله در مورد بسیاری از پستانداران از جمله انسان صدق می کند. ما انسان ها وقتی صدای گریه ی یک نوزاد، بچه گربه یا توله سگ  را می شنویم، بخشی از مغزمان که مسئولیت واکنش به آن را دارد، فعال می شود و ما را وامی دارد فوراً به کمک آن موجود کوچک برویم.

جالب آنکه صدای آژیر آمبولانس یا ماشین پلیس هم همان فراکانس را دارد و به همین خاطر در افراد حس مسئولیت پذیری ایجاد می کند و آن ها را به کمک وامی دارد.

۲- بی دلیل نیست که تا وارد اتاق می شویم یادمان می رود برای چه کاری به آنجا آمده ایم

به گفته روانشناسان، عبور از درگاه باعث فعال شدن چیزی به نام «اثر درگاه» می شود – مکانیسمی که به تقسیم یک گروه از خاطرات از یکدیگر کمک می کند.

به محض گذشتن از درگاه یک اتاق، مغز افکاری که در اتاق قبلی داشتیم را بایگانی می کند و برای افکار و خاطرات اتاق جدید جا باز می کند. به لطف این اثر است که می توانیم به راحتی از کاری به کاری دیگر برویم و اطلاعاتی که مغز دریافت کرده را سامان دهیم.

۳- در فیلیپین یک جزیره در جزیره وجود دارد

حقایق جالب جزیره

یکی از حقایق جالب جزیره‌ای کوچک در جزیره‌ای دیگر است. در کشور فیلیپین یک دریاچه هست که آن را یکی از منحصر به فرد ترین نقاط کره زمین می دانند. دریاچه ی Taal بر روی جزیره Luzon خود یک جزیره ی آتشفشانی دارد که در آنجا هم یک دریاچه به نام Vulcan Point قرار دارد. در واقع Vulcan Point یک دریاچه است که روی یک جزیره درون دریاچه ای بر روی یک جزیره ی دیگر واقع شده است.

۴- دانشمندان ژاپنی یک دستگاه هشدار آتش مخصوص با بوی واسابی برای ناشنوایان درست کرده اند

حقایق جالب ناشنوا

یک شرکت ژاپنی یک دستگاه هشدار آتش ساخته است که به جای صدا با بوی واسابی یا ترب ژاپنی کار می کند. با فعال شدن سنسور دستگاه می شود، از آن یک بخار متصاعد می شود که مثل یک هشدار عمل می کند و باعث سوزش چشم ها نمی شود. این دستگاه کمک بزرگی است به کسانی که قادر به شنیدن صدای هشدار نیستند.

بیشتر بخوانید: برای مطالعه بیشتر مطلب «سوراخ لایه ازون جنوبگان بسیار عمیق‌تر و وسیع‌تر شده است» را بخوانید.

 • راز مثلث برمودا

  راز مثلث برمودا کشف شد!

  کارشناسان اعتقاد دارند دلیل غرق شدن این کشتی وجود نیرو‌های مرموز در آن منطقه از اقیانوس نی…
 • تغییر اندازه قلب انسان در فضا

  تغییر اندازه قلب انسان در فضا

  «کلی» در مدت زمانی که در فضا بود به انجام ورزش‌هایی از جمله دوچرخه سواری و تردمیل می‌پرداخ…
 • موجودات زنده‌ در بدن انسان

  موجودات زنده‌ در بدن انسان!

  دست‌ها یکی از ابزارهای ما برای کشف دنیای اطراف‌مان هستند. به همین دلیل پیوسته در معرض ارگا…
بیشتر ببینید در دانستنی ها

همچنین بخوانید

راه های افزایش قد کودکان

خانواده‌ها همواره در مورد افزایش قد کودکان و نوجوانانشان نگران هستند خصوصا اگر فرزندشان نس…