خانه نکات حقوقی طلاق از طرف مرد به چه صورت است؟

طلاق از طرف مرد به چه صورت است؟

۰
0
زمان مطالعه: 2 دقیقه
طبق ماده ۱۱۳۳ قانون مدنی اختیار طلاق با مرد است و اوست که می‌تواند حتی بدون دلیل موجه، دادخواست طلاق به طرفیت همسر تقدیم دادگاه کند.
مراحل طلاق از طرف مرد

در طول زندگی مشترک، اختلافات و تغییرات فراوانی رخ میدهد و همیشه همه چی به خوبی روزهای اول شروع زندگی نیست. در این میان ممکن است بروز اختلافات و مشکلات به قدری وسعت یابد که طرفین و یا یکی از آنها تصمیم بر متارکه و جدایی بگیرد، البته هستند زوج‌هایی که بدون اختلافات مهم و یا حتی بدون وجود مشکلی خاص اقدام به جدایی می‌کنند. قانون کشورمان به هر یک از زوجین برای طلاق اختیاراتی را اعطا کرده است تا بتوانند اقدام بر جدایی کرده و مسیر زندگی خود را از همسر خود جدا کنند. بسته به اینکه طلاق از جانب کدام یک از زوجین درخواست می‌شود وضعیت متفاوت خواهد بود و مدت زمانی هم که فرد متقاضی طلاق، طول می‌کشد تا وی به هدف خود یعنی جدایی برسد، متفاوت است. در این نوشتار از مجله دلتا به بررسی طلاق از طرف مرد و مراحل آن می‌پردازیم.

چگونگی طلاق از طرف مرد

به موجب ماده ۱۱۳۳ قانون مدنی، مرد با رعایت شرایط قانونی می تواند با مراجعه به دادگاه، همسر خود را طلاق دهد، بنابراین مردان می‌تواند با پرداخت حق و حقوق همسر خود اعم از مهریه و نفقه و اجرت‌المثل و همچنین شرط تنصیف دارایی هر زمان که خواست وی را طلاق دهد. طلاقی که از جانب مرد باشد طلاق رجعی محسوب می‌شود طلاق رجعی طلاقی است که در مدت زمان عده مرد می‌تواند بدون نیاز به رعایت تشریفات خاصی، به همسر خود رجوع کند و تاثیر طلاق از بین می‌رود.

مراحل طلاق از طرف مرد

مراحل طلاق از طرف مرد

در گذشته در صورتی که مردی می‌خواست همسر خود را طلاق دهد بسیار ساده می‌توانست به هدف خود برسد به این صورت‌ که او به دفترخانه مراجعه و با تنظیم یک دادخواست همسر خود را طلاق می‌داد ولی امروزه برای طلاق از جانب مرد پروسه ارائه دادخواست طلاق کمی سخت‌تر از گذشته است. در صورتی که مردی بخواهد همسر خود را طلاق دهد در ابتدا باید به دادگاه خانواده رجوع کرده و دادگاه، موضوع را به داوری ارجاع دهد و پس از صدور گواهی عدم امکان سازش برای اجرای صیغه طلاق و ثبت آن به دفترخانه رسمی ازدواج و طلاق مراجعه می‌شود دفترخانه پس از پرداخت مطالبات زن از سوی مرد اعم از مهریه نفقه و جهیزیه صیغه طلاق را جاری کرده و آن را به ثبت می‌رساند، بنابراین در ابتدا مرد باید به دادگاه خانواده یا یکی از دفاتر خدمات الکترونیکی قضایی مراجعه کرده و دادخواستی مبنی بر صدور گواهی عدم امکان سازش را تقدیم کند. دادگاه برای صدور این گواهی، زوجین را به داوری ارجاع می‌دهد که در این مرحله هر یک از زوجین باید داور معرفی کنند.

مدت زمان طلاق از جانب مرد

طلاق از جانب مرد می‌تواند از سه ماه تا یک سال طول بکشد و مدت آن بستگی به اعتراض زن خواهد داشت. معمولا در چنین مواردی چهار تا پنج ماه زمان نیاز است. در صورتی‌که زن برای طلاق حاضر نشود و دادگاه حکم غیابی صادر کند زن می‌تواند از آن حکم غیابی واخواهی کند.

برای آشنایی با نکات حقوقی بیشتر در چه مواردی زن حق طلاق دارد؟ را مطالعه کنید.

بیشتر ببینید در نکات حقوقی

همچنین بخوانید

مجازات شرکت در دعوا خیابانی

برای اینکه دعوا اتفاق بیفتد باید درگیری فیزیکی و جسمی رخ دهد که معمولا ورود به یک دعوا همر…