خانه دانستنی ها حقایقی درباره مغز انسان که ثابت می کند توانایی هر کاری را داریم

حقایقی درباره مغز انسان که ثابت می کند توانایی هر کاری را داریم

۹
1
زمان مطالعه: 3 دقیقه
مغز انسان یک شگفتی تمام عیار است. این عضو مهم بدن می تواند به ما کمک کند هر قله ای را فتح کنیم، عزیزترین آرزوهایمان را محقق کنیم و به دشوارترین اهداف خود دست یابیم.

با این حال، اگر همه ی این ها را می خواهیم باید اول بدانیم مغز ما طبق چه اصولی کار می کند. در ادامه این مطلب از مجله دلتا حقایقی درباره مغز انسان درباره ی نحوه ی عملکرد مغز انسان می پردازیم که ثابت می کنند هر کاری از ما برمی آید.

حقایقی درباره مغز انسان که نمی‌دانید

۱- برای مغز هیچ تفاوتی میان واقعیت و خیال نیست

مغز ما به همه ی افکار ما واکنش نشان می دهد و نمی تواند واقعیت را از خیال تشخیص دهد. به همین دلیل است که افراد مثبت نگر شادترند و به همین خاطر هم هست که بدن یک دارونما را به جای یک فرآورده دارویی واقعی قبول می کند.

۲- فعالیت ذهنی مغز را خسته نمی کند

آنچه که از آن به عنوان خستگی مغز نام می بریم در واقع از احساسات ما نشأت می گیرد. ترکیبات خونی که هنگام فعالیت مغز در آن جریان پیدا می کند هیچ تغییری نمی کند. گرچه فردی که تمام روز را کار کرده باشد خونی که در رگ های او جاری است به میزان چشمگیری تغییر می کند.

۳- مغز بیشتر اوقات خودکار کار می کند

از حقایقی درباره مغز انسان این است که بیش از نیمی از افکار امروز ما مربوط به روز قبل است. به همین دلیل است که برای بدبین ها خیلی سخت است که طرز نگاه شان به دنیا را تغییر دهند. آن ها باید به معنای واقعی کلمه مغز خود را «پاک» کنند و کاری کنند که بیشتر به چیزهای مثبت واکنش نشان دهد.

۴- ما چیزی را می بینیم که به آن فکر می کنیم

همه ی افکار ما تبدیل به تجربیات روزانه ی زندگی مان می شوند. مثلاً اگر درباره ی سفر به پاریس خیالبافی کنید، هر جا بروید با چیزی مواجه می شوید که شما را یاد پاریس می اندازد. اگر می خواهید دنیای اطراف تان را تغییر دهید باید فکرتان را عوض کنید.

حقایقی درباره مغز انسان که ثابت می کند توانایی هر کاری را داریم
Man head with brain. 3D illustration

۵-ما می توانیم مغزمان را تغییر دهیم

هر نوع فعالیتی باعث ایجاد ارتباطات عصبی جدیدی در مغز می شود. اگر فکر کنیم که توان گرفتن ترفیع شغلی را نداریم، این طرز فکر به مرور در خودآگاه ما نهادینه می شود. اما اگر همیشه با خودتان بگویید که موفق می شوید، مغز خود فرصت هایی به شما می دهد تا هدف تان را محقق کنید.

۶- مغز هرگز استراحت نمی کند

حتی وقتی خواب هستیم، مغز ما سخت به کار کردن ادامه می دهد. به علاوه، فعالیت مغز در هنگام خواب حتی از طی روز هم بیشتر است.

۷- مغز درد را حس نمی کند

مغز ما به درد واکنش نشان می دهد اما خود آن به دلیل فقدان گیرنده های لازم، درد را احساس نمی کند. گرچه این مسأله در مورد بسیاری از عروق خونی، عصب ها و بافت هایی که مغز را احاطه کرده اند صدق نمی کند.

بیشتر بخوانید: برای مطالعه بیشتر درباره حقایقی درباره مغز انسان به مطلب «ترمیم اعصاب مغز با هیدروژل» بروید.

بیشتر ببینید در دانستنی ها

همچنین بخوانید

ربات‌‌‌های شگفت‌‌‌انگیز انسان‌نما را بشناسید!!‌

نخستین ربات‌های ساخته شده توسط بشر خودروها، ماشین لباسشویی و وسایلی از این قبیل بودند که ا…