یک دوربین به اندازه یک دانه نمک

۲
0
زمان مطالعه: 2 دقیقه
مهندسان آلمانی موفق به طراحی یک دوربین به اندازه یک دانه نمک شدند که می‌تواند در آینده تصویربرداری و نظارت بر سلامت تغییر ایجاد کند.
original 580x412 1 یک دوربین به اندازه یک دانه نمک

مهندسان آلمانی موفق به طراحی یک دوربین به اندازه یک دانه نمک شدند که می‌تواند در آینده تصویربرداری و نظارت بر سلامت تغییر ایجاد کند. محققان دانشگاه اشتوتگارت با استفاده از فناوری چاپ سه بعدی موفق به ساخت این شدند که سه لنز دارد و آن را بر روی انتهای یک فیبر نوری که عرض آن به اندازه دو تار مو است قرار دادند. در ادامه این مطلب از مجله دلتا درباره این دوربین  بخوانید.

یک دوربین به اندازه یک دانه نمک

به گفته محققان این پژوهش، از این فناوری می‌توان در دستگاه‌های آندوسکوپی برای کاوش در درون بدن انسان همچنین در دستگاههای نظارت امنیتی تقریبا نامرئی و یا مینی ربات‌هایی که دارای دید خودکار هستند استفاده کرد.

با توجه به محدودیت‌های تولید، در حال حاضر نمی‌توان لنزها را به اندازه کافی کوچک تولید کرد تا در زمینه پزشکی مورد استفاده قرار گیرند بنابراین محققان این پژوهش برای ساخت این دوربین کوچک از فناوری چاپ سه بعدی کمک گرفته اند.

به گفته محققان این پژوهش، طراحی، ساخت و آزمایش این دوربین کوچک که کارآیی و کیفیت فوق العاده‌ای دارد، تنها چند ساعت زمان می‌برد. این لنز ترکیبی تنها ۱۰۰ میکرومتر (۰.۱ میلی متر یا ۰.۰۰۴ اینچ) عرض داشته که با احتساب پوشش آن این میزان به ۱۲۰ میکرومتر می‌رسد.

این دوربین به اندازه یک دانه نمک به راحتی در داخل یک سوزن سرنگ استاندارد جای گرفته و می‌تواند در اندام‌های انسان حتی مغز تزریق شود.

محققان بر این باورند که برنامه های کاربردی تشخیصی به ما امکان آزمایش اجسام کوچک را به صورت غیر تهاجمی و غیر مخرب در پزشکی و همچنین بخش صنعت می‌دهد.

بیشتر بخوانید: وقتی صحبت از روش‌های جابجایی ربات‌ها می‌شود، وجود چرخ برای بعضی از آنها خوب است، در حالی که وجود پا برای بعضی دیگر بهتر است. دانشمندان اکنون در حال کار بر روی یک ربات چرخ دار با ترکیبی از آنها هستند. مطلب «ابداع ربات چرخ‌ داری که از پله بالا می‌رود» را بخوانید.

بیشتر ببینید در دانستنی ها

همچنین بخوانید

مضرات چای کیسه ای را جدی بگیرید

مضرات چای کیسه ای مانع از جایگزین شدن چای با این نوشیدنی فوری می‌شود. در دنیای امروز به دل…