خانه گردشگری عجیب‌ترین مسجد آفریقا را بشناسید

عجیب‌ترین مسجد آفریقا را بشناسید

۶
0
زمان مطالعه: 2 دقیقه
مالی کشوری است درغرب آفریقا و پایتخت آن باماکو است.
مسجد جامع جنه

در بین تمام دیدنی‌های آفریقا برخی مقاصد هستند که به دلیل زیبایی خارق‌العاده‌شان شهرت پیدا کرده‌اند. این مکان‌های زیبا در کشورهای مختلف آفریقا قرار دارند و در کنار هم، آفریقای شگفت‌انگیز و اعجاب‌برانگیز را به وجود آورده‌اند. در مجله دلتا با مسجد جامع جنه مالی از جاذبه‌های گردشگری این کشور آشنا می‌شویم.

دیوارهای مسجد جامع جنه مالی

دیوارهای مسجد بزرگ شهر “جنه” که بر اساس ارتفاع آنها دارای قطر ۴۱ تا ۶۱ سانتی متر هستند، از خشت گلی و به صورتی هنرمندانه‌ای ساخته شده‌اند، به گونه‌ای که ظاهر زیبایی به این مسجد بخشیده است. در ساخت مسجد بزرگ شهر “جنه” از شاخه‌های درخت خرما استفاده شده تا از ترک خوردن بر اثر رطوبت و گرما در امان باشد، دیوارهای این مسجد نیز عایقی در برابر گرمای روز و سرمای شب به شمار می‌آید. لازم به ذکر است، مسلمانان اجازه ورود به این مسجد را ندارند.

جاذبه های گردشگری آفریقا

تاریخچه مسجد

ساخت این بنا مربوط به  سال ۱۹۰۷ میلادی  می‌باشد و به دلیل سبک معماری اسلامی به کار رفته در آن، بسیاری از مهندسان معماری این مسجد بزرگ را بزرگترین دستاورد معماری شیوه موسوم به “سودانی – ساحلی” یا به عبارت دیگر “نئوسودانی” قلمداد می‌کنند. مسجد جامع جنه مالی با ۱۰۰ متر طول و ۴۰ متر عرض بزرگترین بنای خشتی جهان لقب گرفته است. هر ساله مسلمانان منطقه دور هم جمع می‌شوند و با کمک یکدیگر این مسجد را بازسازی می‌کنند. این مسجد از قدیمی‌ترین مساجد این کشور نیست، بلکه از بزرگترین مساجد مالی به شمار می‌رود.

 

برتری مسجد جامع جنه مالی

این مسجد با هیچ کدام از مساجد کشورهای آفریقای غربی قابل مقایسه نیست. برخی از معماران برجسته اسلامی اعتقاد دارند که  مناره‌های مخروطی مساجد مالی از این مسجد الهام گرفته شده است. این مسجد دارای سه مناره جعبه مانند و بلند است که از روی دیوار اصلی بلند شده است. هر مناره از پلکانی برخوردار است که آن را به سقف می‌رساند و بلندای هر کدام از آنها شکل مخروطی دارد که برای ساخت آن از تخم شترمرغ بهره گرفته شده است.

برتری مسجد جامع جنه مالی

بازسازی سالانه مسجد بزرگ شهر “جنه” تبدیل به جشنواره‌ای شده که طی آن تمامی ساکنان این شهر جمع شده و به صورت نوبتی چند روز به بازسازی مسجد می‌پردازند، در این مدت و در حالی که جوانان و میانسالان مشغول تعمیر لوله‌ها و پله‌های چوبی مسجد بزرگ شهر و زنان نیز در حال آب‌رسانی به آنها هستند، کودکان در اطراف مسجد و با وسایلی که قرار است در بازسازی آن به کار رود، بازی کرده و کهن‌سالان نیز بر کار بازسازی و تعمیر نظارت می‌کنند. مسجد جامع جنه مالی در سال ۱۹۸۸ میلادی در فهرست میراث جهانی سازمان آموزشی، علمی و فرهنگی سازمان ملل متحد (یونسکو) قرار گرفت.

پیشنهاد مطالعه:  برای آشنایی بیشتر با مساجد مشهور ایران و جهان “دیدنی های استانبول؛ مسجد سلطان احمد” را مطالعه کنید.

 • جزایر هالیگ

  جزایر فراموش شده دریای وادن

  درست در سواحل شمال غربی آلمان، در دریای شمالی وادن، سری ده تایی از جزایر کم ارتفاع و همسطح…
 • موزه جهانی فیفا

  از موزه فیفا دیدن کنید!

  موزه جهانی فیفا ( Fifa World Football Museum ) در اوایل سال 2016 افتتاح شده است. موزه‌ای ک…
 • جنگل ابر شاهرود

  سفر به بانک دارویی ایران

  جنگل ابر شاهرود یکی از معرو‌ف‌ترین و زیباترین جاذبه های توریستی طبیعی ایران به شمار می‌رود…
بیشتر ببینید در گردشگری

همچنین بخوانید

جزایر فراموش شده دریای وادن

درست در سواحل شمال غربی آلمان، در دریای شمالی وادن، سری ده تایی از جزایر کم ارتفاع و همسطح…