کمبود ویتامین D چه عوارضی دارد؟

۱
0
زمان مطالعه: 3 دقیقه
ویتامین D ماده‌ای ضروری برای بسیاری از کارکردهای طبیعی بدن انسان است. منابع موجود در رژیم غذایی مقداری از این ماده حیاتی را تامین می‌کنند ولی بیش‌ترین مقدار آن را تابش مستقیم نور خورشید تامین می‌کند. 
عوارض کمبود ویتامین D

ویتامین D در بسیاری از عملکردهای بدن و اندام ها نقشی اساسی دارد. اما کمبود آن در بخش های مختلف بدن می تواند عوارض مختلفی را به همراه داشته باشد. در ادامه این مطلب از مجله دلتا به بررسی عوارض کمبود ویتامین D می‌پردازیم.

عوارض کمبود ویتامین D

بیماری راشیتیسم

علائم بیماری راشیتیسم در بدن: استخوان‌هایی که وزن بدن را تحمل می‌کنند به تدریج غیرطبیعی می‌شوند، سبب درد استخوان‌ها، حساسیت عضلانی، بروز تشنج به علت میزان پایین کلسیم می‌شود.

کمبود ویتامین دی

ویتامین D و تغذیه نوزادان

شیر مادر تمامی نیازهای کودک به ویتامین‌ها را تامین می‌کند به جز ویتامین D. نوزادانی که از شیر مادر تغذیه می‌کنند، حدودا یکی دوماه بعد از تولید باید از مکمل ویتامین D (قطره ویتامین A-D یا مولتی‌ویتامین) استفاده کنند یا به طور منظم در معرض نور خورشید قرار بگیرند.

کمبود ویتامین D و پوکی استخوان در بزرگسالان

در نتیجه کمبود ویتامین D‌ در بزرگسالان، چگالی استخوانی به طور گسترده کم می‌شود و شکستگی‌های کاذب ایجاد می‌شود. علائم کلینیکی استئومالاسی (پوکی استخوان) شامل ضعف عضلانی و حساسیت استخوان‌ها (از جمله استخوان‌های مچ و ناحیه لگن) هستند. برای جلوگیری از بروز استئومالاسی بایستی میزان مناسبی از ترکیب ویتامین D، Ca و فسفر در رژیم غذایی فرد به کار گرفته شود. همچنین باید هفته‌ای ۲ یا ۳ بار و هر بار حدود ۱۰ الی ۱۵ دقیقه در معرض آفتاب قرار بگیریم.

آسم

کمبود ویتامین D با عملکرد پائین ریه و کنترل آسم (به خصوص در کودکان) در ارتباط است. ویتامین D ممکن است کنترل آسم را از طریق مسدود نمودن پروتئین‌های عامل التهاب در ریه بهبود بخشیده و همچنین تولید پروتئین دیگر را که دارای تاثیرات ضد التهاب است افزایش دهد.

کمبود ویتامین D

سلامت قلب

کمبود ویتامین D مرتبط با خطر فشار خون بالا و همچنین خطر افزایش یافته مرگ حاصل از بیماری قلبی عروقی است.

التهاب

مشخص شده است که کمبود ویتامین D با التهاب در ارتباط است. این عارضه با برخی بیماری‌های التهابی از قبیل آرتریت روماتوئید، بیماری التهابی روده، لوپوس و بیماری دیابت نوع ۱ در ارتباط است.

آلرژی‌ها

مطالعات نشان می‌دهند که کودکانی که دارای سطوح پائین‌تر ویتامین D هستند به احتمال زیاد نسبت به مواد غذایی متعدد دارای آلرژی هستند.

ویتامین دی

افسردگی

گیرنده‌های ویتامین D در بسیاری از مناطق مغز وجود داشته و در بسیاری از فرآیندهای مغز درگیر هستند. مصرف ویتامین دی می‌تواند نقش مهمی در درمان افسردگی ایفاء نمایند.

دیابت نوع ۲

مطالعات نشانگر همبستگی بین سطوح پایین ویتامین D و توسعه دیابت نوع ۲ هستند. مطالعات مختلف شواهدی را ارائه می‌نمایند که ویتامین D ممکن است از طریق تاثیر بر ترشح انسولین و حساسیت به انسولین به تحمل گلوکز کمک نماید.

سلامت دهان و دندان

گزارشات اخیر نشانگر ارتباط قابل توجه بین سلامت پریودنتال و مصرف ویتامین D هستند. همچنین بیماران مسن که سطح پائین ویتامین D دارند نسبت به افرادی با سطح بالای ویتامین D به سرعت دندان‌های خود را از دست می‌دهند.

سرطان

کمبود ویتامین D با سرطان در ارتباط است. یک مطالعه خاص نشان می‌دهد که بیش از ۷۵% افراد با انواع سرطان‌ها دارای سطح پائین ویتامین D هستند و پائین‌ترین سطوح مرتبط با سرطان‌های پیشرفته‌تر هستند. با این حال، تحقیق مازاد به تعیین این موضوع می‌پردازد که آیا سطوح بالاتر ویتامین D مرتبط با شیوع پائین‌تر سرطان یا میزان مرگ و میر می‌باشند یا خیر.

دانلود اپلیکیشن
 • مواد غذایی مفید برای پاکسازی کبد

  برای پاکسازی کبد چه بخوریم؟

  کبد یکی از اعضای مهم و ضروری برای سلامت بدن است. در این مطلب از مجله دلتا با مواد غذایی مف…
 • ترفندهای رفع سکسکه

  ۸ روش ساده برای درمان سکسکه

  سکسکه زمانی اتفاق می‌افتد که ورود هوا به داخل ریه‌ها به صورت لحظه‌ای قطع شود. در این مطلب …
 • گیر کردن غذا در گلو

  هنگام گیر کردن غذا در گلو چه کنیم؟

  پژوهشگران معتقدند که خوردن یک قوطی نوشابه‌ گازدار سیاه یا هر گونه نوشیدنی گازدار دیگر به ح…
بیشتر ببینید در سلامتی

همچنین بخوانید

برای پاکسازی کبد چه بخوریم؟

کبد یکی از اعضای مهم و ضروری برای سلامت بدن است. در این مطلب از مجله دلتا با مواد غذایی مف…