ساخت یک قرص معجزه‌گر برای درمان خروپف

۸
0
زمان مطالعه: 3 دقیقه
شاید با خوردن یک قرص قبل از خواب بتوان از شر خروپف‌های شبانه خلاص شد.
درمان خروپف

قرص جدیدی ساخته شده که نشانه های اختلال وقفه تنفسی در خواب را کاهش می دهد، اختلالی که باعث خروپف شدید و گاهی مختل شدن تنفس می‌شود. در ادامه این مطلب از مجله دلتا درباره درمان خروپف با این قرص بخوانید.

آزمایش‌های اولیه

نتایج اولیه آزمایش‌های بالینی نشان می‌دهد این قرص که باید شب‌ها مصرف شود، ممکن است مشکلات مذکور را تا ۷۴ درصد کاهش دهد.

اختلال وقفه تنفسی، هم مردان و هم زنان را می تواند درگیر کند اما در مردان بالای ۴۰ سال شایع‌تر است و چاقی یکی از ریسک فاکتورهای آن محسوب می شود. این مشکل زمانی رخ می دهد که ماهیچه‌های درون نای که هنگام خواب بطور طبیعی شل می‌شوند، به طور کامل از کار می‌افتند..

قرص درمان خروپف

علت خروپف

علت صدایی که هنگام خروپف به گوش می‌رسد آن است که با از کار افتادن ماهیچه‌ها فضای کوچک‌تری برای عبور هوا باقی می‌ماند و هوا با فشار خارج می‌شود. این اتفاق می‌تواند باعث قطع تنفس به مدت ۱۰ ثانیه یا بیشتر شود.

وقتی مغز متوجه قطع تنفس می شود، سیگنالی می فرستد تا ماهیچه‌های نای منقبض شوند، امری که معمولاً باعث از خواب پریدن فرد می‌شود. در موارد شدید، هر چند دقیقه خواب فرد قطع می‌شود.

اختلال وقفه تنفسی

اختلال وقفه تنفسی درمان قطعی‌ ندارد و برای کنترل آن معمولاً فرد باید تغییراتی در سبک زندگی خود بوجود آورد. مثل کاهش وزن، کنار گذاشتن مصرف الکل، خوابیدن به پهلو و استفاده از یک دستگاه کمک تنفسی به نام سی پپ (CPAP). دستگاه سی پپ یک ماسک است که هنگام خواب روی صورت قرار می‌گیرد و هوا را به آرامی وارد ریه‌ها می‌کند تا نای از کار نیفتد.

با این حال استفاده از این دستگاه برای برخی طاقت فرسا است و تحقیقات نشان داده بخش قابل توجهی از افراد یا هرگز از آن استفاده نمی کنند یا پس از مدتی استفاده از آن را کنار می گذارند.

قرص جدید AD109

اما قرص جدید تولید شده امیدها به درمان خروپف و اختلال وقفه تنفسی را افزایش داده است. این قرص جدید که نام آن AD109 است، از داروهای موجود ساخته شده است.

یک داروی اتوموکستین است که ۲۰ سالی از ساخت آن می‌گذرد و از آن برای درمان اختلال بیش فعالی–نقص توجه در کودکان استفاده می‌شود. این دارو باعث افزایش سطح یک ماده شیمیایی مغزی به نام نورآدرنالین می‌شود که تمرکز را بالا می‌برد.

قرص معجزه گر درمان خروپف

دانشمندان آمریکایی سازنده قرص جدید معتقدند نورآدرنالین باعث آزاد شدن سلول‌هایی به نام نورون‌های حرکتی هم می‌شود که ماهیچه‌های نای را در وضعیت مناسبی نگه می‌دارند، امری که ریسک از کار افتادگی آن‌ها در هنگام خواب را کاهش می‌دهد.

اکسی بوتینین

داروی دیگری که در ساخت این قرص جدید به کار رفته، اکسی بوتینین است که معمولاً برای افراد مبتلا به بی اختیاری ادرار تجویز می‌شود. این دارو با کاهش انقباضات ماهیچه‌هایی که مثانه را کنترل می‌کنند، مانع از نشت ادرار می‌شود.

دانشمندان معتقدند اکسی بوتینین در حلق و نای روی گیرنده‌هایی تأثیر می‌گذارد که باعث می‌شوند ماهیچه‌هایی که انقباضات زبان را کنترل می کنند سرجای خود باقی بمانند و در نتیجه حلق را مسدود نکنند و باعث خروپف نشوند.

کپسول در بوته آزمایش

حالا یک شرکت آمریکایی به نام Apnimed این دو دارو را ترکیب و تبدیل به یک کپسول کرده که در حال آزمایش است.

با این حال، این روش درمان خروپف ممکن است بدون ریسک نباشد. اکسی بوتینین می‌تواند باعث خشکی چشم، انقباضات شکمی و خواب آلودگی شود و اتوموکستین هم در برخی کودکان مبتلا به اختلال بیش فعالی–نقص توجه باعث افسردگی و افکار خودکشی شده است.

به گفته دانشمندان هنوز به تحقیقات بیشتری برای اثبات کارآمدی این قرص جدید نیاز است.

بیشتر بخوانید: برای مطالعه بیشتر مطلب «سه حقیقت جالب درباره پوست انسان که نمی دانستید» را بخوانید.

بیشتر ببینید در دانستنی ها

همچنین بخوانید

فلسفه هفت سین نوروز چیست؟+ویدیو

از مشهورترین مراسم نوروزی ایرانیان، گستردن سفره هفت سین است. با فلسفه سفره هفت سین در این …