نکاتی جالب درباره جزیره هندورابی

۵
0
زمان مطالعه: 2 دقیقه
جزیره هندورابی، بین دو جزیره کیش و لاوان قرار گرفته است.
جزیره هندورابی

با شنیدن اسم هندورابی شاید خیال کنید، شهری‌ست در هند یا هرجایی به غیر از ایران، اما جزیره هندورابی با اسم عجیب و غریبش در جنوب ایران قرار گرفته، در فاصله ۲۸ کیلومتری از کیش و هرچند به اندازه جزیره‌هایی مثل قشم، هنگام یا هرمز معروف نیست، ولی از نظر زیبایی چیزی از آنها کم ندارد. با مجله دلتا همراه باشید.

هندورابی یعنی چی؟

درباره وجه تسمیه هندورابی در اسناد قدیمی اینطور آمده که از آن با عنوان ابرون یاد شده است. هلندی‌ها هم در سال ۱۶۴۵ نام این جزیره را هورن گذاشته‌اند. براساس یک افسانه محلی هم هند و رابی اسم یک زوج عاشق بوده که به این جزیره می‌آیند و باهم زندگی می‌کنند.

اینطور معروف است که اینجا جزیره‌ایست خالی از سکنه ولی بنا بر سرشماری‌های سال ۱۳۹۵، حدود ۱۹۱ نفر در این جزیره زندگی می‌کنند که اکثرشان ماهیگیر و عرب تبارند.  همچنین در این جزیره پاسگاه پلیس، مدرسه و درمانگاه وجود دارد.

هندورابی یعنی چی؟

آب جزیره از چاه یا از آب انبارها تامین می‌شود پس اگر قصد سفر به جزیره هندورابی را دارید آب کافی برای خوردن با خودتان ببرید. جزیره، فقط یک سوپرمارکت دارد و خوراکی‌هایش چندان متنوع نیست، پس فکر اینجایش را هم بکنید. در بندر چیرویه می‌توانید خریدتان را انجام بدهید.

تنوع جانوری در این جزیره خیلی زیادی است. سواحل شمالی پر از مرجان‌اند، شاهین و باز هم می‌شود در این نقطه دید، اما تنوع ماهی‌ها و آبزیان بیشتر است. جراح ماهیان، تن ماهیان دم زرد، یونیک، پیکاسو، ملوان و طوطی ماهیان از جمله این ماهیانند که کوچک و رنگارنگند.

تخم‌گذاری لاک‌پشت‌ها

یکی از جاذبه‌های این جزیره تماشای تخم گذاری لاک پشت‌هاست از نیمه اسفند تا نیمه خرداد است، اگرچه  بهترین فصل سفر به این جزیره را آذر تا فروردین می‌دانند. در بقیه مواقع سال هم از کیش تورهای یک روزه به مقصد این جزیره دایر است ولی به خاطر شرجی بودن و دمای بالای هوا در تابستان، کمتر کسی‌ست که بخواهد به این منطقه برود.

تخم‌گذاری لاک‌پشت‌ها

پیشنهاد مطالعه: برای آشنایی با جزیره‌ها “جزیره هنگام، سفر به مالدیو در هرمزگان” را مطالعه کنید.

دانلود اپلیکیشن
بیشتر ببینید در گردشگری

همچنین بخوانید

موزه یخی استانبول، تجربه زمستان در تابستان

موزه یخی استانبول در تاریخ بیست‌وسوم آوریل سال ۲۰۱۰ میلادی مصادف با روز جهانی کودک، به عنو…