خانه نکات حقوقی هک اینستاگرام چه مجازاتی دارد؟

هک اینستاگرام چه مجازاتی دارد؟

۳
2
زمان مطالعه: < 1 دقیقه
هک کردن در قانون ما یک نوع عمل مجرمانه است که قانون برای آن مجازات وضع کرده است.
هک اینستاگرام

کمتر از ده سال است که با توسعه اینترنت در کشور، استفاده از فضای مجازی و شبکه‌های اجتماعی مانند اینستاگرام رواج پیدا کرده و تقریبا امروزه همگان از این شبکه‌ها استفاده می‌کنند. واژه هک کردن به گوش همه ما آشناست. اینجاست که قانون باید وارد عمل شود. با مجازات هک اینستاگرام آشنایی دارید؟ در این نوشتار از مجله دلتا به بررسی مجازات هک اینستاگرام می‌پردازیم.

مجازات هک اینستاگرام

مطابق با ماده ۱ قانون جرایم رایانه‌ای: «هرکس به طور غیرمجاز به داده‌ها یا سامانه‌های رایانه‌ای یا مخابراتی که به وسیله تدابیر امنیتی حفاظت شده است، دسترسی یابد به حبس از نود و یک روز تا یک سال یا جزای نقدی یا هر دو مجازات محکوم خواهد شد.»

منظور از حفاظت شده این نیست که لزوما آن حساب و یا اکانت خصوصی باشد و ورود و بازدید عموم از آن عمومی نباشد، بلکه منظور از حفاظت شده آن است که هر کسی برای کنترل آن دسترسی نداشته باشد و در حقیقت دسترسی حساب و یا اکانت و یا پیج با گذر واژه محافظت شده باشد.

نحوه شکایت از هک اینستاگرام

با توجه به اینکه جرم دسترسی غیر مجاز علاوه بر رایانه، سامانه‌های مخابراتی را نیز شامل می‌شود، در محیط اینستاگرام نیز جرم دسترسی غیرمجاز یا همان هک قابل پیگیری است.

برای این کار با تمام مدارک شناسایی خود و کلیه مدارک از جمله شماره تماس و ایمیلی که با آن حساب را ساخته‌اید به دفاتر خدمات قضایی مراجعه و شکواییه خود را تنظیم کنید. توجه داشته باشید که مجازات دسترسی غیر مجاز صرفا برای هک کردن است و اگر جرم دیگری مثل انتشار تصاویر اتفاق افتد هر کدام مجازات خودش را خواهد داشت.

پیشنهاد مطالعه: مطلب چه زنانی برای خروج از کشور به اجازه شوهر نیاز ند‌ارند‌؟ را در مجله دلتا بخوانید.

بیشتر ببینید در نکات حقوقی

همچنین بخوانید

مجازات خیانت در امانت

خیانت در امانت در قانون مجازات اسلامی جرم بوده و برای مرتکبان آن مجازات تعیین شده و خسارت …