خانه دانستنی ها چرا مهاجرت کوسه سفید بزرگ عجیب و نامنظم است؟

چرا مهاجرت کوسه سفید بزرگ عجیب و نامنظم است؟

۱
0
زمان مطالعه: 2 دقیقه
در مقایسه با کوسه های معمولی، چیزهای بسیار کمتری را در مورد کوسه سفید بزرگ می دانیم زیرا هرگاه محققان سعی کرده اند که در اسارت روی این گونه ی خارق العاده تحقیق کنند کوسه سفید خیلی زود مرده است.

در طول تاریخ و به ویژه در دهه های گذشته، انسان ها مطالعات گسترده و مبسوطی را در مورد زندگی جانوران انجام داده و پرده از رازهای مهمی در مورد جانوران برداشته اند. با این وجود هنوز هم برخی از گونه های جانوری رفتارها و عادات بسیار عجیبی دارند که دلیل آن ها همچنان ناشناخته باقی مانده است. در ادامه این مطلب از مجله دلتا درباره مهاجرت عجیب کوسه سفید خواهید خواند.

مهاجرت کوسه سفید

در مقایسه با کوسه‌های معمولی، چیزهای بسیار کمتری را در مورد کوسه های سفید بزرگ می دانیم زیرا هرگاه محققان سعی کرده اند که در اسارت روی این گونه ی خارق العاده تحقیق کنند کوسه های سفید خیلی زود مرده است. یکی از رازهای بزرگ در مورد رفتارهای کوسه‌های سفید در مورد مقصد آن ها و شیوه ی رسیدنشان به این مقصد است. بر اساس مطالعات جانورشناسان، کوسه‌های سفید عجیب ترین الگوی مهاجرتی را در میان دیگر کوسه ها دارند. در حالی که کوسه های دیگر در یک مسیر مشخص خود را به مقصدشان می رسانند، آن‌ها به صورت زیگزاگ و شانسی مهاجرت می کند و به نظر می رسد که هیچ الگو و برنامه ی مدونی برای این کار ندارد.

برخی در طول مسیر نزدیک ساحل می مانند و برخی دیگر در عمق اقیانوس به پیش می روند. برخی از انواع کوسه های سفید در فصل تابستان به سمت شمال می روند و در فصل زمستان نیز راه جنوب را در پی می گیرند، درست مانند همان کاری که پرندگان انجام می دهند اما این روش در مورد همه ی نهنگ های سفید صدق نمی کند. کوسه های سفید نر، ماده و حتی کوسه های کوچک و جوان نیز مسیرهای متفاوتی را برای رسیدن به مقصد طی می کنند. محققان با نشانه گذاری توانسته اند مقصد بسیاری از این کوسه ها را مشخص نمایند. در واقع کوسه های سفید آب های سواحل کالیفرنیا و مکزیک خود را به نقطه ای در مرکز اقیانوس آرام می رسانند اما نمی دانیم که چرا آن‌ها مسیرهای متفاوتی را برای رسیدن به این نقطه طی می کنند یا اینکه هدف آن ها از رفتن به این نقطه چیست و در آن جا چکار می کنند.

شاید برای جفت گیری باشد هرچند نمی توان این موضوع را تایید کرد زیرا این محدوده ی تجمع بسیار وسیع و در عمق بسیار زیاد بوده که استفاده از روش نشانه گذاری را غیرممکن می سازد. همچنین به نظر می رسد که کوسه های سفید نر و ماده مدت زیادی در کنار هم باقی نمی مانند پس بعید است که تنها دلیل آن ها برای گرد هم آمدن در این نقطه ی وسیعی جفت گیری باشد یا دستکم این که اگر برای جفت گیری باشد هم این پروسه را با سرعت بسیار زیاد انجام خواهند داد. روش مهاجرت آن‌ها در دیگر نقاط جهان نیز به صورت نامنظم و شانسی بوده و همین موضوع بر عجیب بودن ماجرا می افزاید.

بیشتر بخوانید: برای مطالعه بیشتر درباره حیوانات مقاله «چرا مورچه های تنها خیلی زود می میرند؟» را بخوانید.

دسترسی سریع و آسان به مطالب مجله، با دانلود رایگان اپلیکیشن مجله دلتا
همین حالا دانلود کنید
 • تاثیر نور خورشید در کاهش ابتلا به سرطان سینه!

  تاثیر نور خورشید در کاهش ابتلا به سرطان سینه

  میزان تاثیر نور خورشید در کاهش ابتلا به سرطان سینه در کشورهایی که مردم آن‌ها در معرض سطوح …
 • ماهیت زمان

  زمان چیست؟

  انیشتین می‌گوید همه چیز چهار بُعد دارد که یکی از آن بُعدها، زمان است. او بر این عقیده بود …
 • شارژ کردن گوشی

  ترفندهایی برای سریع شارژ کردن گوشی

  یکی از مشکلات کاربران با باتری‌های گوشی، دیر شارژ شدن آن است؛ چیزی که با پیشرفت فناوری همچ…
بیشتر ببینید در دانستنی ها

همچنین بخوانید

تاثیر نور خورشید در کاهش ابتلا به سرطان سینه

میزان تاثیر نور خورشید در کاهش ابتلا به سرطان سینه در کشورهایی که مردم آن‌ها در معرض سطوح …