انسان چه مدت بدون آب دوام می‌آورد؟

۷
1
زمان مطالعه: 2 دقیقه
آب یکی از مایعات حیاتی روی زمین است؛ اما انسان چه مدت می‌تواند بدون آب، این ماده‌ ارزشمند، دوام بیاورد؟
بدون آب

در اغلب کشورهای توسعه‌یافته، دسترسی به آب آشامیدنی پاک به‌سادگی بازکردن شیر آب است. در این کشورها، افراد روزانه گالن‌ها آب را صرف کارهایی مثل مسواک‌زدن یا دوش گرفتن یا استفاده از سرویس بهداشتی می‌کنند؛ اما تقریبا ۱/۱ میلیارد نفر در سراسر جهان از دسترسی به آب آشامیدنی ایمن محروم هستند. دسترسی به آب حداقل در یک ماه از سال برای ۲/۷ میلیارد نفر دشوار است. در ادامه این مطلب از مجله دلتا به این سوال پاسخ می‌دهیم که بدون آب چقدر زنده می‌ مانیم ؟

آب یکی از منابع اصلی حیات روی زمین است و بخش زیادی از بدن انسان را تشکیل می‌دهد. به‌طور میانگین ۶۰ تا ۷۰ درصد از بدن انسان از آب تشکیل شده است. این آمار به سن هم بستگی دارد. بدن انسان در طول فرایندهایی مثل ادرار، تعریق، مدفوع و تنفس، آب از دست می‌دهد. با خوردن و نوشیدن باید آب از‌دست‌رفته را جبران کند (تقریبا یک‌سوم از آب مصرفی از غذا سرچشمه می‌گیرد)؛ در‌غیر‌این‌صورت، بدن انسان با کم‌‌آبی روبه‌رو می‌شود. اولین مرحله‌ کم‌آبی‌احساس تشنگی است و معمولا زمانی بروز می‌کند که ۲ درصد از وزن بدن کاهش می‌یابد.

سرعت آب زدایی

سرعت آب‌زدایی بدن براساس شرایط متفاوت است. کاهش آب بدن در دمای ۵۰ درجه‌ سانتی‌گراد همراه‌ با ورزش شدید می‌تواند کشنده باشد. بدن انسان هنگام ورزش در محیط داغ در هر ساعت به‌دلیل تعریق بین ۱/۵ تا ۳ لیتر آب از دست می‌دهد. افزون براین بر‌اساس میزان رطوبت هوا، ۲۰۰ تا ۱۵۰۰ میلی‌لیتر از آب بدن به دلیل بازدم از بین می‌رود. این وضعیت تأثیر عمیقی بر بدن می‌گذارد. بدون آب چقدر زنده می‌ مانیم

هرچه آب بیشتری از دست برود، غلظت خون و فشار بر دستگاه قلبی‌عروقی برای حفظ فشار‌خون افزایش می‌یابد. کلیه‌ها سعی می‌کنند ازطریق کاهش ادرار آب بدن را حفظ کنند.

دقیقا بدون آب چقدر زنده می‌ مانیم

هنوز مشخص نیست؛ اما اغلب دانشمندان بر سر این موضوع توافق دارند که انسان می‌تواند حداکثر چند روز بدون صرف غذا یا آب زنده بماند. در سال ۱۹۴۴، دو دانشمند خود را به‌مدت سه یا چهار روز از آب محروم کرده بودند. در روز آخر آزمایش، هر دو با مشکلاتی مثل قورت‌دادن غذا روبه‌رو شدند و چهره‌هایی رنگ‌پریده پیدا کردند؛ اما خیلی زود آزمایش را قبل از رسیدن به نقطه‌ خطرناک متوقف کردند.

توانایی زنده‌ماندن بدون آب بین افراد مختلف، متفاوت است. برای مثال طبق برخی شواهد، بدن انسان می‌تواند متناسب با آب مصرفی روزانه‌اش تطبیق پیدا کند. طولانی‌ترین زمان ثبت‌شده برای زندگی بدون آب متعلق به آندرس میهاوکس، جوان هجده‌ساله‌ای است که در سال ۱۹۷۹، هجده روز بدون آب در سلول پلیس زندانی بود.

با اینکه تعداد کمی از افراد ممکن است کم‌آبی شدید را تجربه کنند، تقریبا چهار‌میلیارد نفر در سراسر جهان حداقل یک ماه در سال با کمبود آب روبه رو هستند. تغییرات اقلیمی هم دسترسی به منابع آب تمیز را در بسیاری از نقاط جهان دشوارتر می‌سازد. بر‌اساس تخمین‌ها، دو‌سوم از جمعیت جهان تا سال ۲۰۲۵ با مشکل کم‌آبی روبه‌رو خواهند شد.

پیشنهاد مطالعه: مطلب عجیب‌ترین زبان‌هایی که هنوز در دنیا وجود دارند! را بخوانید.

دانلود اپلیکیشن
بیشتر ببینید در دانستنی ها

همچنین بخوانید

چندین قلب در یک بدن، موجودات شگفت‌انگیز را بشناسید

بسیاری از حیوانات مانند انسان‌ها یک قلب دارند. برخی از حیوانات بیش از یک قلب در بدن خود دا…