خانه گردشگری شله بن طالقان؛ آبشار سه طبقه!

شله بن طالقان؛ آبشار سه طبقه!

۰
0
زمان مطالعه: 2 دقیقه
ایران از جمله کشورهایی است که در نقاط مختلف خود شاهد شکل گیری مناظر طبیعی بوده و هر کدام از آن ها جلوه خاصی دارد.
آبشار شله بن

طالقان یکی از مناطقی است که به علت در برگرفتن باغات و سبزه‌زار و یک آبشار بسیار زیبا و مرتفع با عنوان آبشار شله بن که به صورت شلهبن و شلبن نیز نوشته می‌شود معروف و در سالیان اخیر به یکی از مهم‌ترین مناطق گردشگری در ایران مبدل شده است. شما نیز می‌توانید در مسافرت خود به استان البرز از این آبشار زیبا دیدن کنید. در مجله دلتا به معرفی این آبشار می‌پردازیم.

معرفی آبشار شله بن

آبشار شله بن با طبیعت بکر و نابی که دارد به عنوان یکی از زیباترین آبشار‌های طالقان شناخته می‌شود. آبشار شلبن از قلل خسبان سرچشمه می‌گیرد و سپس به خسبان رود می‌ریزد.

این آبشار در غرب روستای بزج و در ۱۰ کیلومتری شمال شهرک طالقان قرار گرفته و مناظر طبیعی بسیار زیبا و چشم نوازی در اطراف آن مشاهده می‌شود.

معرفی آبشار شله بن آبشار شله بن

آبشار شله بن از سه طبقه تشکیل شده است و شما می‌توانید در مسیر دسترسی به آن از باغ‌های روستای خسبان و بزج نیز دیدن کنید.

قطعا با قدم زدن در کوچه پس کوچه‌های خسبان و بزج، حال و هوای فوق العاده‌ای در شما شکل می‌گیرد. با توجه به انبوه باغات این منطقه اگر به گرد گیاهان آلرژی دارید، بهتر است داروی ضد آلرژی مصرف کرده و سپس راهی منطقه بزج شوید.

کمی هم از بزج بگوییم

بزج یکی از روستاهای طالقان است که به علت قرار گرفتن در مسیر دسترسی به آبشار شله بن مشهور شده است. این روستا به عنوان یکی از مرتفع‌ترین روستاهای طالقان شناخته می‌شود و علاوه بر آبشار شلبان بزج، دره بزج نیز در مجاورت آن واقع شده است.

جمعیت این روستا به دنبال افزایش مهاجرت به شهرها بسیار کاهش یافته است، با این حال همچنان بسیاری از سالمندان در این روستا زندگی می‌کنند و چشم‌انداز زیبای دهات را به چشم اندازهای شهری ترجیح می‌دهند.

کمی هم از بزج بگوییم

شما می‌توانید در مسیر دسترسی به آبشار شله بن از غار بزج نیز دیدن کنید. این غار دارای بیست و پنج متر عمق است و در فاصله نزدیکی از روستا قرار دارد. اگر با تور طبیعت‌گردی راهی این منطقه شوید، قطعا بازدید از این غار را در  برنامه خود خواهید داشت.

پیشنهاد مطالعه: “جنگل های انجیلی؛ طبیعت سوادکوهرا در مجله دلتا بخوانید.

بیشتر ببینید در گردشگری

همچنین بخوانید

با شادترین قبرستان دنیا آشنا شوید!

برخورد اهالی این روستا با مرگ، به باور آن‌ها باز می‌گردد، باوری که زندگی بعد از مرگ را حیا…