آبشار سمبی؛ نگین مازندران

۰
0
زمان مطالعه: 2 دقیقه
آبشار سمبی یکی از شگفتی‌های طبیعت مازندران است.
آبشار سمبی

از تهران راهی مقصد بهشهر شده، سپس به سمت گرگان رهسپار شوید. در مسیر گرگان، جاده فرعی‌ای است که پاسند نام دارد. با گذر از این جاده آسفالته به دوراهی یخکش می‌رسید. سمت چپتان را پیش بگیرید و تا مهربان رود پیش روید. حالا به رودخانه و آبشار سمبی رسیده‌اید. با مجله دلتا همراه باشید.

چرا آبشار سمبی خاص است؟

آب‌وهوای دلپذیر، چشم‌اندازهای تماشایی و نزدیکی آبشار سمبی به تهران بیش از هرچیزی این مقصد را منحصربه‌فرد کرده است. می‌توانید آخر هفته خود را برای سفر به این مقصد برنامه‌ریزی کنید و برای یک روز هم که شده از شلوغی و دغدغه‌های شهری دور شوید. این مکان در دل جنگل‌های تماشایی واقع‌شده و کشف آن در دل جنگل تجربه بی‌نظیری خواهد بود. هم‌چنین برای کسانی که می‌خواهند وقت بیشتری را برای سفر بگذارند، این مقصد فوق‌العاده خواهد بود. چراکه این آبشار در نزدیکی جاذبه‌های دیگری مثل ییلاق یخکش، آبشار اسپه او و مجموعه عباس‌آباد واقع شده است.

چرا آبشار سمبی خاص است؟ آبشار سمبی

 چه می‌بینیم؟

رودخانه سمبی از دل ارتفاعات سرچمشه می‌گیرید؛ این رودخانه بعد از اینکه حدود ۲۰۰ متر از دل جنگل گذر کرد از ارتفاعی حدود ۳۰ متر، در برکه زیبایی می‌ریزد. رودخانه سمبی با گذر خود از این ارتفاع چشم‌انداری زیبایی را ایجاد کرده است. از طرفی، جنگل‌های اطراف آبشار انواع درختان انجیلی، سرخ دار، موزی و کچب را در دل خود جای داده‌اند. حین گشت و گذار در این جنگل‌ها ممکن است بخشی از حیات‌وحش ویژه این منطقه، شامل پلنگ، روباه، گرگ، شغال و پرندگانی مثل کبک و کبوتر صحرایی و… را ببینید.

کی برویم؟

آبشارهای شمال کشورمان اغلب مقصدی مناسب برای سفرهای تابستانی و بهاری هستند. آبشار سمبی نیز از این قاعده مستثنا نیست. زمستان که رخت بربست، بهترین زمان سفر به آبشار سمبی فرا می‌رسد. البته پاییزهای هفت رنگ این منطقه جذابیت خودش را دارد. هرکدام از این فصل‌ها را که برای سفر به این منطقه انتخاب کنید، مناسب است.

کی به آبشار سمبی برویم؟

با خود چه چیزهایی ببریم؟

در این سفر قرار است مدتی جنگل‌پیمایی کنید و از میان آب‌های روان بگذرید؛ بنابراین کفش مناسب طبیعت‌گردی، ضروری‌ترین وسیله‌ای است که باید به همراه داشته باشید. به دلیل آب‌وهوای مرطوب و بارانی این منطقه بهتر است با خود لباس گرم و یک دست لباس اضافه به همراه داشته باشید. در نهایت، وسایل شخصی‌تان را در کوله یک‌روزه بگذارید و با خیال راحت راهی سفر شوید.

یادمان باشد مراقب این تکه از سرزمین‌مان باشیم و چیزی جز مهر به جای نگذاریم. کیسه زباله به همراه داشته باشیم تا در صورت لزوم از آن استفاده کنیم.

پیشنهاد مطالعه : برای آشنایی با جاذبه‌های گردشگری بیشتر “گردش در پلنگ دره” را بخوانید.

بیشتر ببینید در گردشگری

همچنین بخوانید

در این قبیله از هم‌نوعان خود سوپ درست می‌کنند!

در دل جنگل‌های آمازون، جایی میان مرز ونزوئلا و برزیل، یکی از کهن‌ترین قبیله‌های دنیا، قبیل…