خانه دانستنی ها وسایلی که ساخت آن‌ها را مدیون سفرهای فضایی هستیم

وسایلی که ساخت آن‌ها را مدیون سفرهای فضایی هستیم

۱
1
زمان مطالعه: 3 دقیقه
آیا می دانستید خیلی از اختراعاتی که هر روز از آن ها استفاده می کنیم در واقع به دست دانشمندان و مهندسان فضایی طراحی شدند؟

اگر انسان نسبت به جهان هستی کنجکاو نبود، شاید هیچوقت نه گوشی‌هایمان دوربین داشتند نه کامپیوترهایمان موس. در ادامه این مطلب از مجله دلتا با اختراعات سفرهای فضایی آشنا خواهیم شد که روی زمین از آن‌ها استفاده می کنیم.

۱- کفش های ورزشی

اگر فناوری ساخت لباس‌های فضانوردی نبود، از کفش های راحت ورزشی، به شکلی که حالا می شناسیم برخوردار نبودیم. کفی ضربه گیر وسطی کفش‌های ورزشی با همان فناوری‌ای ساخته می‌شوند که در تولید لباس‌های فضانوردی به کار می رود تا لباس‌ها هم ضربه گیر باشند هم استحکام داشته باشند.

لباس فضانوردی سفرهای فضایی

۲- هدفون های بی سیم

احتمالاً می توانید تصور کنید که تجربه بی وزنی در فضا با وجود سیم‌های دست و پاگیر اصلاً خوشایند نیست. برای اینکه فضانوردان در سفرهای فضایی بتوانند در فضا کارهای خود را راحت انجام دهند و سیم‌ها دست و پاگیرشان نشوند، فناوری ارتباط پیشرفته به وجود آمد که برقراری ارتباط را از وجود سیم و کابل بی نیاز کرد. ما حالا قدر این اختراع را واقعاً می دانیم چون روی کره زمین هم سیم‌ها مشکل ساز هستند.

هدفون بی سیم سفرهای فضایی

۳- گوشی های دوربین دار

اگر بخواهیم چیزی را روی دستگاهی نصب کنیم و آن را به فضا بفرستیم، از جهت اندازه و وزن با محدودیت زیادی رو به رو هستیم. به همین دلیل در دهه ی ۱۹۹۰، گروهی برای ساخت دوربین های بسیار کوچک و سبک دست به کار شدند. وقتی اریک فاسم مشغول ساخت فناوری بسیار ویژه‌ای برای این منظور بود همکارانش او را احمق خطاب می کردند. فاسم با وجود همه تردیدهایی که از سمت همکارانش نسبت به ایده ی او وجود داشت، اختراعش را ثبت کرد که بعدها معلوم شد تصمیم درستی بود چرا که حالا بیشتر تلفن های همراه از همان فناوری استفاده می کنند.

دوربین سفرهای فضایی

۴- موس

کسی که برای اولین بار موس را اختراع کرد یکی از محققین ناسا بود. البته او این اختراع را با نام «نشانگر محل x-y در صفحه نمایش» ثبت کرده است. هدف از ساخت این وسیله راحت‌تر کردن تعامل میان کامپیوترها و فضاپیما بود. این محقق نمی دانست سال‌ها بعد با اختراع خود زندگی بسیاری از افراد را تحت تأثیر قرار خواهد داد، یعنی زمانی که اولین کامپیوترها همراه با موس فروخته شدند.

ماوس

۵- سیستم‌های تصفیه هوا

فضانوردان برای آنکه بتوانند در سفرهای طولانی مدت فضایی دوام آورند به یک منبع غذایی قابل اتکا نیاز دارند. ایجاد همان سیستم گردش هوای موجود بر روی کره زمین برای پرورش مواد غذایی، چالش بزرگی برای مهندسان فضایی بود. اما آن‌ها راه حلی برای این چالش پیدا کردند که تبدیل شد به فناوری‎ای که امروزه آن را به عنوان دستگاه تصفیه هوا می‎شناسیم. حالا از این دستگاه‎ها در بیمارستان‎ها، خانه‎ها و فروشگاه‎های مواد غذایی استفاده می‎شود که به دنبال حفظ تازگی محصولات خود در مدت طولانی‎تری هستند.

سیستم تهویه هوا

بیشتر بخوانید: در مقاله‌ای دیگر از مجله دلتا درباره «کشف جدید فضاپیمای وویجر در فضای میان ستاره‌ای» بخوانید.

 • راز مثلث برمودا

  راز مثلث برمودا کشف شد!

  کارشناسان اعتقاد دارند دلیل غرق شدن این کشتی وجود نیرو‌های مرموز در آن منطقه از اقیانوس نی…
 • تغییر اندازه قلب انسان در فضا

  تغییر اندازه قلب انسان در فضا

  «کلی» در مدت زمانی که در فضا بود به انجام ورزش‌هایی از جمله دوچرخه سواری و تردمیل می‌پرداخ…
 • موجودات زنده‌ در بدن انسان

  موجودات زنده‌ در بدن انسان!

  دست‌ها یکی از ابزارهای ما برای کشف دنیای اطراف‌مان هستند. به همین دلیل پیوسته در معرض ارگا…
بیشتر ببینید در دانستنی ها

همچنین بخوانید

راز مثلث برمودا کشف شد!

کارشناسان اعتقاد دارند دلیل غرق شدن این کشتی وجود نیرو‌های مرموز در آن منطقه از اقیانوس نی…