خانه نکات حقوقی نفقه از چه زمانی به زن تعلق می‌گیرد؟

نفقه از چه زمانی به زن تعلق می‌گیرد؟

۶
0
زمان مطالعه: 2 دقیقه
از جمله تکالیف متقابل زن و مرد در زندگی مشترک انجام تمکین و پرداخت نفقه است.
تعلق نفقه به زن

بر اساس قانون، مرد وظیفه دارد که به همسر خود نفقه بپردازد، عدم پرداخت نفقه به زن سبب اعمال ضمانت اجرای کیفری خواهد شد. اما سوالی که ممکن است مطرح شود آن است که مرد از چه زمانی باید به همسر خود نفقه دهد؟ در این نوشتار از مجله دلتا به بررسی موضوع زمان تعلق نفقه به زن می‌پردازیم.

زمان تعلق نفقه به زن

بنا به ماده ۱۱۰۲ قانون مدنی، همین که عقد نکاح به درستی واقع شد، رابطه زوجیت بین طرفین موجود و حقوق و تکالیف زوجین در مقابل همدیگر برقرار می‌شود. بنابراین، می‌توان گفت که به محض اینکه عقد نکاح بسته شد، زن استحقاق دریافت نفقه را دارد و به وی نفقه تعلق می‌گیرد.

(برای مشاوره حقوقی در خصوص نفقه از طریق بخش پرسش و پاسخ حقوقی مجله دلتا با ما در ارتباط باشید.)

تعلق نفقه به زن

البته، لازم به ذکر است که بر اساس قانون مدنی، از جمله شرایط پرداخت نفقه به زن، تمکین از سوی زن است و در صورتی‌که زن بدون دلیل موجه از تمکین خودداری کند، مرد الزامی به پرداخت نفقه به وی نخواهد داشت. بنابراین، در صورتی به زن نفقه تعلق می‌گیرد که از شوهر خود تمکین کند. اگر هم هنوز به خانه مشترک نرفته‌اند، زن بایستی آمادگی خود برای شروع زندگی مشترک را به همسرش اعلام کرده باشد. در غیر این صورت، به دلیل اینکه تمکین صورت نگرفته است، زن حق نفقه ندارد. اگر زن در دوران عقد تمایل به استفاده از حق حبس در نکاح داشته باشد هم کماکان حق نفقه خواهد داشت. به بیان دیگر، بر اساس قانون مدنی در حق حبس مهریه، زن تا زمانی که مهریه‌اش را به صورت کامل دریافت نکرده باشد، می‌تواند از تمکین در مقابل شوهر خودداری کند و این امتناع، سبب از بین رفتن حق نفقه زن نخواهد شد.

پیشنهاد مطالعه: برای مطالعه مطلب با زمستان همرنگ شوید، مجله مد وفشن دلتا را دنبال کنید.

بیشتر ببینید در نکات حقوقی

همچنین بخوانید

در چه صورتی مهریه به زن تعلق نمی‌گیرد؟

مهریه هم‌زمان با انعقاد ازدواج در سند رسمی سند ازدواج ثبت می‌شود. …