نفقه از چه زمانی به زن تعلق می‌گیرد؟

۸
0
زمان مطالعه: < 1 دقیقه
از جمله تکالیف متقابل زن و مرد در زندگی مشترک، انجام تمکین از سوی زن و پرداخت نفقه از جانب مرد است.
تعلق نفقه به زن

بر اساس قانون، مرد وظیفه دارد که به همسر خود نفقه بپردازد. عدم پرداخت نفقه به زن، سبب اعمال ضمانت اجرای کیفری خواهد شد. اما سوالی که ممکن است مطرح شود آن است که مرد از چه زمانی باید به همسر خود نفقه بدهد؟ در این نوشتار از مجله دلتا به بررسی موضوع زمان تعلق نفقه به زن می‌پردازیم.

زمان تعلق نفقه به زن

بنا به ماده ۱۱۰۲ قانون مدنی، همین که عقد نکاح به درستی واقع شد، رابطه زوجیت بین طرفین موجود و حقوق و تکالیف زوجین در مقابل همدیگر برقرار می‌شود. بنابراین می‌توان گفت که به محض اینکه عقد نکاح بسته شد، زن استحقاق دریافت نفقه را دارد و به وی نفقه تعلق می‌گیرد.

 

 بر اساس قانون مدنی، از جمله شرایط پرداخت نفقه به زن، تمکین از سوی زن است. در صورتی‌که زن بدون دلیل موجه از تمکین خودداری کند، مرد الزامی به پرداخت نفقه به وی نخواهد داشت.

در صورتی به زن نفقه تعلق می‌گیرد که از شوهر خود تمکین کند. اگر هم هنوز به خانه مشترک نرفته‌اند، زن بایستی آمادگی خود، برای شروع زندگی مشترک را به همسرش اعلام کرده باشد. در غیر این‌صورت، به دلیل اینکه تمکین صورت نگرفته است، زن حق نفقه ندارد.

اگر زن در دوران عقد، تمایل به استفاده از حق حبس در نکاح را داشته باشد هم کماکان حق نفقه خواهد داشت. به بیان دیگر، بر اساس قانون مدنی، در باب حق حبس؛ زن تا زمانی که مهریه‌اش را دریافت نکرده باشد، می‌تواند از تمکین در مقابل شوهر خودداری کند و این امتناع، سبب از بین رفتن حق نفقه زن نخواهد شد.

پیشنهاد مطالعه: برای آشنایی با نکات حقوقی بیشتر مطلب جرم تهدید به انتشار عکس خصوصی افراد را مطالعه کنید.

بیشتر ببینید در نکات حقوقی

همچنین بخوانید

چه نوع خیانتی باعث طلاق می شود؟

طلاق گرفتن به دلیل خیانت یکی از بیشتر پرونده‌ها را در دادگاه به خود اختصاص داده است. در شر…