خانه نکات حقوقی در چه مواردی مهریه به زن تعلق نمی‌گیرد؟

در چه مواردی مهریه به زن تعلق نمی‌گیرد؟

۱۸
0
زمان مطالعه: 2 دقیقه
ماده ۱۰۸۲ قانون مدنی می‌گوید به مجرد عقد، زن مالک مهریه می‌شود و می‌تواند هر نوع تصرفی که بخواهد در آن انجام دهد.
موارد عدم تعلق مهریه به زن

یکی از مهم‌ترین حقوق مالی که در ازدواج برای زن ایجاد می‌شود مهریه است. تعیین مهریه برای زن پشتوانه مالی محسوب می‌شود، به محض اینکه صیغه عقد بین مرد و زن جاری می‌شود و زن به عقد مرد در می‌آید زن، مالک تمام مهریه‌ای که با یکدیگر به نتیجه رسیده‌اند می‌شود و هرگونه دخل و تصرف را می‌تواند در آن انجام دهد. زن هر زمان که بخواهد می‌تواند مهریه‌اش را درخواست کند و مرد موظف است آن را پرداخت کند. در این نوشتار از مجله دلتا به بررسی موارد عدم تعلق مهریه به زن می‌پردازیم.

 موارد عدم تعلق مهریه به زن

  • بر اساس ماده ۸۹ قانون مدنی، هرگاه عقد بین زوجین چه دائم و چه موقت به نوعی باطل بوده باشد و نزدیکی بین آن دو صورت نگرفته باشد حق گرفتن مهریه از زن ساقط می‌شود.
  • بر اساس ماده ۱۱۰۱ قانون مدنی، اگر عقدی که بین زوجین صورت گرفته است به هر دلیلی فسخ شود و بین آن‌ها هیچگونه رابطه زناشویی اتفاق نیفتاده باشد، در این موقع زن حق گرفتن مهریه را ندارد. این موضوع یک استثنا در بر دارد و آن این است که اگر مرد نتواند رابطه جنسی با زن برقرار کند در این صورت نصف مهریه به زن تعلق می‌گیرد‌.
  • در هنگامی که زوجین بخواهند طلاق بگیرند و زوجه دختر باکره باشد مهریه او نصف می‌شود.
  • اگر زن و مردی در مورد مهریه با یکدیگر صحبت نکرده باشند و قبل از تعیین کردن مهریه زن فوت کند و مرد رابطه زناشویی با او نداشته باشد، در این صورت مرد موظف به پرداخت مهریه نیست.

آیا به زنی که به شوهر خود خیانت کرده است مهریه تعلق می‌گیرد؟

در جواب این سوال باید بگوییم که مهریه حقوق مالی زن است که همواره مرد موظف است آن را پرداخت کند. عواملی از جمله خیانت و غیره و مرتکب جرم شدن از طرف زن باعث نمی‌شود که مرد مهریه او را نپردازد.

موارد عدم تعلق مهریه به زن

نپرداختن مهریه

مهریه مالی است که بعد از عقد به مالکیت زن در می‌آید و زن هر گونه تصرفی که بخواهد در آن می‌تواند انجام دهد. راجع به زنانی که به آن‌ها مهریه پرداخت نمی‌شود، خانمی که عقد او به درستی منعقد شده باشد را به هیچ وجه نمی‌توان از مهریه قانونی‌اش محروم کرد حتی در صورت زنای او با مرد غریبه نیز، همسر قانونی او باید به وی مهریه را بپردازد.

اگر زنی فوت کند آیا می‌توان مهریه‌اش را از همسرش دریافت کرد؟

اگر زنی فوت کند و مهریه‌اش را نگرفته باشد و در ضمن پدر و مادر آن زن در قید حیات باشند بر این اساس در قانون سهم هر یک از پدر و مادر یک ششم است که می‌توانند آن را درخواست کنند و از زوج بگیرند.

برای آشنایی با نکات حقوقی بیشتر توقیف ملک برای مهریه را مطالعه کنید.

بیشتر ببینید در نکات حقوقی

همچنین بخوانید

اگر صادر کننده چک فوت کند، تکلیف چیست؟

چک را سندی تجاری می‌دانیم که قانون‌گذار به منظور سرعت بخشیدن به فعالیت‎های تجاری، برای دار…