وکالت تام الاختیار و نکات قانونی که باید درباره آن دانست

۱
0
زمان مطالعه: 2 دقیقه
وکالت تام الاختیار نوعی وکالت محسوب می شود که طی آن وکیل برای هر یک امور مشخص شده نیاز به اجازه موکل خود ندارد و حدود اختیارات به صورت مطلق و کامل به وکیل واگذار می‌شود.
انواع وکالت تام الاختیار

یکی از اسناد رایج در دفاتر اسناد رسمی وکالت تام الاختیار نام دارد که از طریق آن فرد کلیه اختیارات، تعهدات و تکالیف خود را به صورت یک جا به شخص ثالثی تفویض می‌کند. در این نوشتار از مجله دلتا به بررسی وکالت تام الاختیار و انواع آن می‌پردازیم..

انواع وکالت تام الاختیار چیست؟

  • وکالت تام ساده: همانطور که از نام آن مشخص است در این نوع وکالت موکل می‌تواند هرگاه که بخواهد وکیل خود را برکنار کند.
  • وکالت تام بلاعزل: این نوع وکالت معمولا جهت مسائلی چون خرید و فروش ماشین یا ملک و موضوعاتی از این دست مورد استفاده قرار می‌گیرد که در آن امکان عزل وکیل وجود ندارد.

وکالت تام الاختیار چگونه باطل می‌شود؟

اگر وکالت تام ساده باشد قرارداد وکالت به دو شکل فسخ و باطل می‌شود:

  • عزل وکیل توسط موکل
  • استعفای وکیل

بنابراین، طبق ماده ۶۷۹ قانون مدنی، موکل می‌تواند هر وقت بخواهد وکیلش را عزل کند مگر حق عزل خود را ساقط کرده باشد. از سوی دیگر، وکیل نیز حق دارد هر زمان که خواست از سمت وکالت استعفا دهد. با این حال، عوامل دیگری وجود دارد که سبب فسخ عقد وکالت از هر نوعی که باشد می‌شوند. این عوامل عبارتند از :

  • فوت وکیل یا موکل
  • دیوانگی (جنون) وکیل یا موکل
  • از بین رفتن موضوع وکالت
  • نادانی وکیل یا موکل
  • انجام دادن کاری مخالف با کار وکیل
  • پایان مدت وکالت

انواع وکالت تام الاختیار

وکالت تام الاختیار تا چه زمانی اعتبار دارد؟

به موجب ماده ۱۰ قانون مدنی قراردادهای خصوصی تا جایی که مخالف قانون نباشد دارای اعتبار است بنابراین عقد وکالت نیز تا جایی که مخالف قواعد آمره و قانونی نباشد دارای اعتبار است.

آیا وکالت تام الاختیار بعد از مرگ موکل اعتبار دارد؟

یکی از مواردی که سبب ابطال وکالتنامه تام می‌شود فوت وکیل یا موکل است. بنابراین، می‌توان نتیجه گرفت بعد از مرگ موکل وکالتنامه نیز باطل می‌شود. همچنین، به موجب قاعده عام وکالت در قانون مدنی، وکالت عقدی است جایز اذنی که بر مبنای اعتماد طرفین مخصوصا اعتماد موکل به شخصی و یا همان وکیل منعقد خواهد شد. موکل می‌تواند بر مبنای عقد وکالت به وکیل اذن دهد که به طور مطلق یا مقید به صورت تام الاختیار در اموال او تصرف کند. بنابراین، مطابق یک قاعده عام در عقد وکالت این نوع عقد با  فوت و حجر و یا حتی رجوع از اذن توسط وکیل منحل خواهد شد و اگر وکیل بر مورد عقد وکالت معامله ای انجام دهد  آن عقد غیر نافذ خواهد بود و نیاز به اذن ورثه خواهد داشت.

برای آشنایی با نکات حقوقی بیشتر نحوه تنظیم وکالت بلاعزل را مطالعه کنید.

دانلود اپلیکیشن
بیشتر ببینید در نکات حقوقی

همچنین بخوانید

آیا دختر و پسر مساوی از مادر خود ارث می‌برند؟

با توجه به پیچیدگی قوانین و مقررات مربوط به ارث و میراث، بهتر است قبل از هر اقدام در خصوص …