آیا شرایط پرداخت مهریه در ایام کرونا متفاوت است؟

۱۲
0
زمان مطالعه: 2 دقیقه
یکی از آثار منفی کرونا بر اقتصاد کشور رشد ناگهانی و شدید قیمت سکه و طلا است. این قضیه باعث شد شمار زندانیان پرداخت مهریه بالا برود.
پرداخت مهریه در ایام کرونا

شیوع بیماری کرونا بحران‌هایی را برای اقتصاد کشور از جمله بیکاری، پایین آمدن سطح درآمد اشخاص و گرانی قیمت طلا و سکه را در پی داشت. این موضوع باعث شد پرداخت مهریه در ایام کرونا با دشواری مواجه شود و اشخاصی که به‌طور اقساطی مهریه همسر خود را می‌پرداختند، به دلیل گرانی ناگهانی سکه از پرداخت ناتوان و راهی زندان شوند. در این نوشتار از مجله دلتا به بررسی شرایط پرداخت مهریه در ایام کرونا می‌پردازیم.

آیا بیماری کرونا و افزایش قیمت سکه بر پرداخت مهریه تاثیر دارد؟

بدهکاران مهریه که ملزم به پرداخت سکه بهار آزادی هستند در پی گرانی سکه و در صورت ناتوانی از پرداخت آن می‌توانند از دادگاه تعدیل مهریه را بخواهند و به این منظور می‌بایست دادخواست تعدیل خود را به دادگاه تقدیم کنند.

تعدیل مهریه چیست و چگونه انجام می‌شود؟

تعدیل مهریه به معنای تغییر در میزان یا اقساط مهریه است که هم می‌تواند از جانب زن مطرح و باعث افزایش میزان مبلغ پرداختی طی اقساط شود و هم از جانب مرد مطرح و باعث کم کردن اقساط و یا میزان پرداخت در هر قسط بشود.

مثلا در صورتی‌که مردی ماهانه نیم سکه پرداخت می‌کرده است و مدتی بعد از طریق ارث مالی نصیبش شده همسر او می‌تواند دادخواست تعدیل مهریه علیه او را مطرح کند تا میزان اقساطش را از نیم سکه مثلا به سکه تمام افزایش دهد.

مرد نیز در صورتی‌که از پرداخت مهریه ناتوان شود از جمله به دلیل شرایط کرونا و افزایش ناگهانی قیمت سکه می‌تواند دادخواست تعدیل مهریه را مطرح کند. دادگاه با توجه به نرخ تورم براساس اعلام مراجع رسمی قانونی کشور یا تغییر در وضعیت معیشت و درآمد بدهکار نسبت به تعدیل میزان اقساط اقدام می‌کند. به موجب ماده ۱۱ قانون نحوه اجرای محکومیت‌های مالی مصوب ۱۳۹۳ اشخاص می‌توانند با تقدیم دادخواست، تعدیل اقساط را از دادگاه بخواهند.

مهریه در ایام کرونا

طرح دادخواست تعدیل مهریه به دلیل بیماری کرونا و افزایش قیمت سکه

برای طرح دادخواست می‌بایست به دفاتر قضایی مراجعه کنید و معمولا آن‌ها دادخواست‌هایی را به‌صورت پیش فرض دارند. اگر قصد دارید شخصا و بدون دخالت وکیل دادخواست بدهید موضوع را به طور خلاصه و با استناد به دلیل و مدرک توضیح دهید.

پیشنهاد مطالعه: برای آشنایی با نکات حقوقی بیشتر مطلب شروطی که ازدواج شما را باطل می‌کنند را مطالعه کنید.

دانلود اپلیکیشن
بیشتر ببینید در نکات حقوقی

همچنین بخوانید

شرایط دریافت مهریه بدون داشتن رابطه زناشویی

بر اساس ماده ۱۰۸۲قانون مدنی به محض اینکه زن و مردی به عقد ازدواج یکدیگر در آمدند، زن مالک …