خانه نکات حقوقی مطالبه مهریه پس از بخشیدن آن ممکن است؟

مطالبه مهریه پس از بخشیدن آن ممکن است؟

۴
2
زمان مطالعه: 2 دقیقه
مهریه از جمله مهمترین حقوقی است که به موجب عقد نکاح به زنان تعلق می‌گیرد.
بخشیدن مهریه

برای بخشیدن مهریه نیازی به دادگاه نیست حتی در صورتی‌که زن مهرش را به وسیله یک دست خط با امضا و اثر انگشت ببخشد این تعهد از گردن داماد برداشته می‌شود، اما در مواردی امکان مطالبه مجدد مهریه وجود دارد. در این نوشتار از مجله دلتا به بررسی موضوع مطالبه مهریه پس از بخشیدن آن می‌پردازیم.

مطالبه مهریه پس از بخشیدن 

بخشیدن مهریه از سوی زن، می‎تواند سه حالت داشته باشد:

  • حالت اول: زمانی است که زوجه به همسر خود می‎گوید، “تو را از پرداخت مهریه بَری می‌کنم” به این معنی که، از نظر من تو دیگر تکلیفی برای پرداخت مهریه نخواهی داشت؛ این بیان باعث می‎شود تا تکلیف شوهر در ادای مهریه، به ‎طور کلی از بین برود، در نتیجه در این حالت زن حق اینکه از بخشش مهریه خود صرف نظر کند را ندارد.
  • حالت دوم: زمانی است که زن با پرداخت مبلغی پول یا بخشش یک مال به شوهر خود، از او می‎خواهد که طلاقش دهد. به این طلاق، مبارات گفته می‎شود. از جمله نکات حقوقی که باید در این نوع طلاق به آن توجه کرد، این است که زن و شوهر توافق می‎کنند در قبال بخشیدن مهریه یا کمتر یا بیشتر از آن از یکدیگر جدا شوند. در این روش دیگر شوهر حق رجوع ندارد و به این ترتیب زن با بخشیدن مالی معادل مهریه، یا بیشتر و کمتر از آن به شوهر، او را راضی به طلاق می‌کند. اگر زن در ایام عده‌ طلاق (مدتی که زوجه باید بعد از طلاق، برای ازدواج مجدد صبر کند) از بذل و بخشش خود رجوع کند، طلاق بی‌اثر شده و شوهر، ملزم به پرداخت مهریه خواهد بود.
  • حالت سوم: زمانی است که وی مهریه خود را به شوهر هبه می‎کند، یعنی مهریه خود را می‌بخشد. به این صورت که می‎گوید، من مهریه خود را به تو بخشیدم. در این حالت مانند سایر انواع هبه، تکلیف شوهر در پرداخت مهریه به ‎طور کلی از بین نمی‎رود؛ زیرا  زن می‎تواند تحت شرایطی از بخشش خود رجوع و مهریه خود را مطالبه کند.

پیشنهاد مطالعه: برای خواندن مطلب چیدمان مبل بزرگ در نشیمن کوچک  مجله دکوراسیون دلتا را دنبال کنید.

بیشتر ببینید در نکات حقوقی

همچنین بخوانید

بخشیدن قسمتی از مهریه به چه صورت است؟

زن به محض عقد ازدواج، مالک مهریه است و می‌تواند هر تصرفی که بخواهد در آن بکند؛ بنابراین می…