گردش در پلنگ دره

۰
0
زمان مطالعه: 2 دقیقه
پلنگ‌دره آبشاری‌ست که در شیرگاه در استان مازندران قرار گرفته است.
پلنگ دره

اگر دنبال جایی هستید که جنگل و رودخانه و آبشار را با هم داشته باشد، درست آمده‌اید. شیرگاه یکی از شهرهای سوادکوه است که در فاصله ۳ ساعته از تهران قرار گرفته. فاصله‌ تهران تا پلنگ دره هم ۲۴۱ کیلومتر است. از جاده‌ فیروزکوه که راه را شروع کنید، حدود چهار ساعت طول می‌کشد به جنگل و آبشار پلنگ‌دره برسید.

برای رفتن به این منطقه باید خودتان را برای پیاده‌روی در جنگل و رودخانه و رانندگی در مسیر خاکی آماده کنید. این آبشار در شمال شرقی شیرگاه قرار گرفته و ارتفاعش ۸ متر است. برای رسیدن به آن حدود یک ساعت را باید در جاده خاکی رانندگی کنید، اگر آدم راه بلدی هم کنارتان باشد که چه بهتر. با مجله دلتا همرا باشید.

چرا باید این‌جا را ببینیم؟

مسیر رسیدن به پلنگ دره بسیار زیباست. وارد جاده‌ خاکی محلی که بشوید، از بین درخت‌های تنومند و سربه فلک کشیده باید رانندگی کنید. بعد پیاده‌رویتان شروع می‌شود، از بین درخت‌ها رد می‌شوید و آنها سایه سخاوتمندانه‌شان را رویتان پهن کرده‌اند.

اما فقط جنگل نیست، رودخانه‌‌های کم‌عمق و چشمه‌های جوشانی سر راه‌تان می‌بینید. صخره‌ها از خزه پوشیده شده و همه جا سبز است و خرم. پوشش گیاهی اینجا خیلی متنوع است ولی خیالتان راحت، از خرس و پلنگ و در کل حیوان وحشی در آن حوالی خبری نیست.

پلنگ دره چرا باید این‌جا را ببینیم؟

از رودخانه که بگذرید باید قید لباس‌های خشک‌تان را بزنید. بیشتر رودخانه کم‌عمق است ولی جاهایی هم هست که آب تا نیم متر بالا آمده و حسابی خیس‌تان می‌کند. نگران شرجی هوای شمال هم نباشید، چون با آب‌تنی حسابی خنک می‌شوید. راه رفتن توی این رودخانه یکجورهایی شبیه راه رفتن در تنگه واشی‌ست اما آب این رودخانه به سردی تنگه واشی نیست؛ هر چه باشد از میان جنگل می‌گذرد. عرض رودخانه در بیشترین حالت به حدود ۱۵ متر می‌رسد.

چرا باید این‌جا را ببینیم؟

به آبشار که برسید، اگر هم خسته شده باشید، خستگی‌تان کمی درمی‌رود. آب آبشار در حوضچه‌ای می‌ریزد که کف آن با سبزه پوشیده شده. کار عاقلانه این است که فکری هم برای ناهار کرده باشید و همراهتان چیزی برده باشید.

پیشنهاد مطالعه : برای آشنایی با جاذبه‌های گردشگری بیشتر “آبشار آتش کجاست؟” را بخوانید.

دانلود اپلیکیشن
بیشتر ببینید در گردشگری

همچنین بخوانید

شهر معروف‌ترین دانشگا‌ه‌های دنیا را بیشتر بشناسید

همچنین بخوانید: شهر‌ ارواح وجود دارد! زیباترین مکان‌های گردشگری جهان را دیده‌اید قوانین با…