با خواص جگر سیاه آشنا شوید!

۱۷
0
زمان مطالعه: 3 دقیقه
خواص جگر سیاه شامل درمان کم خونی، تقویت بینایی و بالا بردن مقاومت بدن در برابر عفونت‌ها است. در ادامه با سایر خواص جگر و مضرات آن آشنا شوید.
خواص جگر سیاه

جگر سیاه یا کبد، سرشار از مقادیر زیادی از انواع ویتامین‌ها شامل ویتامینA، C، B12 و ویتامین D است. در ادامه این مطلب از مجله دلتا درباره خواص جگر سیاه صحبت خواهیم کرد.

درمان کم خونی

جگر سرشار از اسید فولیک و آهن است. پروتئین موجود در جگر سیاه در رده پروتئین گوشت قرمز است ولی آهن آن ۲ تا ۳ برابر آهن گوشت گاو بوده و سرشار از چربی است. خواص جگر و فواید مصرف آن شامل تامین ویتامین‌ها و عناصر غذایی مورد نیاز بدن، تقویت کننده‌ قلب و کمک به رفع خفقان یا تپش قلب و بسیار مفید برای درمان کم خونی است. با این وجود علیرغم ارزش غذایی بسیار بالای جگر و خواص آن در درمان بیماری‌ها، بایستی در مصرف آن احتیاط نموده و از زیاده روی در مصرف جگر و غذاهای تهیه شده با آن خودداری نمود.

خواص جگر

خواص جگر (طبیعت و خواص درمانی)

از دیدگاه طب سنتی، طبع جگر سیاه گرم و تر است. برخی از مهمترین خواص جگر و فواید مصرف آن عبارتند از:

 • جگر سیاه منبع بسیار غنی از انواع ویتامین به ویژه ویتامین A محسوب می‌شود که از گروه ویتامین‌های محلول در چربی است و مصرف آن در سلامت پوست و بالا رفتن مقاومت بدن در برابر عفونت‌ها نقش بسزایی دارد.
 • از فواید مصرف جگر به دلیل میزان بالای ویتامینA موجود در آن، بهبود و تقویت بینایی است.
 • مصرف متعادل جگر سیاه در حفظ سلامتی مخاط دستگاه تنفسی فوقانی و گوش داخلی بسیار موثر است.
 • یکی از مهمترین خواص جگر و موارد مصرف آن کمک به درمان کم خونی و رفع آن، به ویژه برای زنان و دختران نوجوان است. به طور کلی جگر سیاه یا همان کبد خون نسبتا زیادی تولید می‌‌کند؛ بنابراین برای مبتلایان به کم‌خونی توصیه می‌‌شود.

انواع ویتامین

مضرات جگر (موارد احتیاطی و منع مصرف)

 1. جگر سیاه ممکن است سمومی را در خود پنهان کند که برای بدن خطرناک هستند، بخصوص جگر حیواناتی که با غذاهای صنعتی تغذیه شده و رشد کرده‌اند، زیرا جگر، محل ذخیره‌ سموم و مواد زائد موجود در غذاهاست و سم‌زدای بدن است؛ بنابراین در تهیه‌ آن باید بسیار دقت کرد.
 2. نکته‌ بسیار مهم دیگر این است که استفاده از جگر خام یا نیمه پخته بسیار مضر است و به هیچ عنوان توصیه نمی‌شود. جگر خام یا نیمه پخته (به اصطلاح آبدار) می‌تواند بسیاری از میکروب‌های بیماری‌زا را به بدن انتقال دهد. زنان باردار، دختران جوان و بیماران مبتلا به کم‌خونی مزمن که برای افزایش آهن خون اغلب از جگرهای آبدار استفاده می‌کنند، بیشتر در معرض خطر قرار دارند.
 3. هضم جگر بسیار سخت بوده، دیر هضم و دفع آن از بدن سخت است. بنابراین لازم است به خوبی پخته شده و در مصرف آن افراط نگردد.
 4. مصرف جگر برای زنان باردار مضر استبا اینکه جگر سرشار از ویتامین‌ها و مواد معدنی است اما به دلیل بالا بودن سطح ویتامین رتینول در آن می‌تواند به جنین آسیب وارد کند.

پیشنهاد مطالعه: مطلب برای کم خونی چه مواد غذایی مصرف کنیم را بخوانید.

دانلود اپلیکیشن
 • رفع گرسنگی

  هرچه می‌خواهید بخورید اما چاق نشوید!

  بسیاری از غذاهای خوشمزه‌ای که هنگام گرسنگی اشتیاق خوردن‌شان را داریم پرچرب و پرکالری هستند…
 • خواص ویتامین B3

  از تاثیرات ویتامینB3 چه می‌دانید؟

  نیاسین یکی از مواد مغذی مهم برای بدن انسان است. در واقع تمام بخش‌های بدن ما به این ویتامین…
 • درمان گرفتگی گوش

  درمان خانگی گرفتگی گوش

  حتما شما هم گرفتگی گوش را تجربه کرده اید. به همین دلیل ممکن است سراغ گوش پاک کن بروید و کا…
بیشتر ببینید در سلامتی

همچنین بخوانید

هرچه می‌خواهید بخورید اما چاق نشوید!

بسیاری از غذاهای خوشمزه‌ای که هنگام گرسنگی اشتیاق خوردن‌شان را داریم پرچرب و پرکالری هستند…