چراغ‌خواب مناسب برای اتاق‌خواب

۰
0
زمان مطالعه: 3 دقیقه
انتخاب چراغ‌خواب مناسب از جمله دغدغه‌های مهم در دکوراسیون اتاق‌خواب محسوب می‌شود.
چراغ خواب مناسب

بهترین چراغ‌خواب برای کنار تخت‌خواب

این چراغ‌ها دو کار اصلی در دکوراسیون اتاق‌خواب انجام می‌دهند، یکی تامین نور کافی جهت خوابیدن، مطالعه و فعالیت‌های دیگر در اتاق‌خواب و دیگری ایجاد زیبایی و جذابیت به عنوان یک عنصر تزیینی. بنابراین انتخاب آن نباید از روی ظاهر و زیبایی صورت پذیرد بلکه کاربرد هم نقش مهمی را ایفا می‌کند. در ادامه این نوشتار از مجله دلتا اصول انتخاب چراغ خواب مناسب را توضیح خواهیم داد.

چراغ خواب

تعداد چراغ‌خواب در دکوراسیون

ممکن است در بعضی از تصاویر اتاق‌خواب‌ها دو چراغ در دو طرف تخت دیده باشید، اما در برخی دیگر تنها یک عدد. به عنوان یک قاعده کلی، اگر اتاق‌خواب یک نفره است به یک چراغ کنار تخت نیاز دارید، اما اتاق‌خواب دو نفره تعداد دو چراغ احتیاج دارد. البته این تعداد به غیر از مورد گفته شده، به ابعاد و اندازه اتاق نیز بستگی دارد. نکته مهم دیگری که باید در نظر داشته باشید این است که چراغ‌خواب به عنوان منبع اصلی روشنایی در اتاق محسوب نمی‌شود، بنابراین نباید انتظار روشنایی زیادی را از آن داشته باشید.

چراغ خواب تکی

انتخاب اندازه چراغ‌خواب مناسب

یکی از رایج‌ترین اشتباهات در دکوراسیون اتاق‌خواب انتخاب لامپ کنار تخت در اندازه نادرست است. گاهی این چراغ‌ها برای تخت‌خواب بسیار کوچک است و گاهی بسیار بزرگ. معمولا اندازه صحیح یک چراغ‌خواب با استفاده از عرض تخت‌خواب به دست می‌آید. به این ترتیب که عرض کلاهک چراغ‌خواب باید تقریبا یک سوم عرض تخت‌خواب باشد. به این نکته خیلی توجه داشته باشید که هر چراغ‌خواب از یک پایه و یک کلاهک تشکیل شده که سنجش در اندازه‌گیری ابعاد کلاهک است.

انواع چراغ خواب

 

ارتفاع مناسب چراغ‌خواب

ارتفاع نباید به گونه‌ای باشد که چشم را آزار دهد یا هنگام مطالعه سایه‌اندازی کند. بنابراین برای پاسخ به این سوال که چه ارتفاعی مناسب خواهد بود دوباره به ابعاد تخت‌خواب نیاز داریم. ارتفاع چراغ خواب باید به اندازه ارتفاع‌تخت و نهایتا ۵ تا ۷ سانتی‌متر بلندتر باشد.

مدلهای چراغ خواب

انتخاب کلاهک چراغ‌خواب

چراغ‌خواب‌ها، طرح‌های متنوعی دارند. برخی دارای کلاهک‌اند و برخی بدون آن. از آن جایی که کلاهک چراغ کمک زیادی به پخش نور در فضا و متعادل کردن آن می‌نماید، بهتر است از همین مدل استفاده کنید.

کلاهک چراغ خواب

اما نکته اصلی ارتفاع مناسب برای کلاهک است. در حالت کلی ارتفاع کلاهک باید حدود دو سوم ارتفاع بدنه اصلی باشد. عرض کلاهک نیز بهتر است دو برابر پهن‌ترین قسمت بدنه چراغ‌خواب در نظر گرفته شود.

پیشنهاد مطالعه: بای آشنایی با نکات دکوراسیون مطلب “چراغ دیواری، عنصر تزیینی درخشان” را بخوانید.

دانلود اپلیکیشن
بیشتر ببینید در دکوراسیون

همچنین بخوانید

ارزان ترین فرش‌ها در دکور منزل

با توجه به اوضاع اقتصادی و گرانی محصولات مختلف، خرید فرش ارزان اولین هدف برای خریداران فرش…