خانه گردشگری خانه آندره گدار | معمار فرانسوی در تهران

خانه آندره گدار | معمار فرانسوی در تهران

۰
0
بیاید با مجله دلتا مهمان این معمار فرانسوی در تهران شویم و ساعات خوشی به همراه قهوه فرانسوی در این خانه داشته باشیم.

تهران و خیابان انقلاب همیشه برای شگفتی آدم‌ها تاریخی برای رو کردن دارد. در میان کوچه‌های خیابان انقلاب تهران ساختمان سفید رنگ و مدرنی دیده می‌شود که روزگاری محل اقامت آندره گدار معمار معاصر فرانسوی بوده است. آندره گدار که یکی از مهم‌ترین معماران خارجی دوره پهلوی بوده، در ساخت خانه خود از معماری ایرانی الهام گرفته است.آندره گدار معمار فرانسوی است که در حدود سی سال در ایران زندگی و کار کرد. با مجله دلتا همراه باشید تا باهم به این خانه فرانسوی در میدان انقلاب سفر کنیم. آندره گدار

آندره گدار کیست؟

آندره گدار در سال ۱۸۸۱ در شهر در شهر چومونت (Chaumont) فرانسه به دنیا آمد. او بعد از اتمام تحصیلات خود در دانشکده هنرهای زیبای پاریس با دعوت دولت وقت ایران در سال ۱۳۰۷ برای راه‌اندازی اداره کل باستان شناسی وارد تهران شد. او ۳۲ سال در ایران اقامت داشت و در این سال‌ها به طراحی و اجرا آثار مهمی پرداخت.آندره گدار کیست؟

آثار برجای مانده از گدار

آندره گدار در مدت زمان حضورش در ایران بناهای بسیاری را طراحی و اجرا کرد. از جمله موزه ملی،حافظیه،مرمت مسجد جامع، مسجد امام (مسجد شاه قدیم)، مسجد شیخ‌لطف‌الله خان و همچنین کاروانسرای ملکه مادر شاه (هتل عباسی کنونی) بود.آندره گدار

خانه آندره گدار

محل اقامت آندره گدار در زمان حضوش در ایران، خانه‌ای مدرن بود که توسط وی طراحی و در کنار دانشگاه تهران قرار داشت. ساختمان خانه گدار نمای مدرن و سفید رنگ دارد و گدار در ساخت آن از سبک معماری پهلوی اول پیروی کرده است. در ورودی ساختمان ستون‌هایی دیده می‌شود که به نظر می‌رسد تحت تاثیر ساختمان‌های ایران باستان در مجموعه اضافه شده است. آندره گدار در ساخت این خانه تلاش کرده تا تلفیقی از معماری مدرن ایران و اروپا استفاده کند اما در بخش عمده ساختمان معماری ایرانی به چشم می‌خورد که نشان از علاقه آندره گدار به این سبک معماری بوده است.خانه آندره گداردر طبقه اول ساختمان طاق‌های گردی استفاده شده که به مانند معماری دوران ساسانیان در ایوان کسری می‌باشد. طبقه دوم خانه در زمان پهلوی دوم به مجموعه اضافه شده و در آن زمان به عنوان زایشگاه بیژن شناخته می‌شد. خانه گدار بعد از انقلاب اسلامی به دانشگاه تهرن سپرده شد و تا مدتی کلاس‌های رشته مامایی در آن تشکیل می‌شد. خانه گدار برای مدتی متروکه و بلااستفاده بود و همین زمان باعث گردید که ساختمان تا حدود زیادی تخریب گردد. خانه گدار امروزه تبدیل به کافه-رستورانی به سبک قدیم شده است. بعد از اینکه خانه گدار به کافه-رستوران تغییر کاربری داد، با مدیریت کافه و زیر نظر رها اشرافی یکی از معماران معاصر ایران مرمت و بازسازی شد. با توجه به اینکه بخش‌های از خانه به علت خالی و متروکه بودن، آسیب شدید دیده بودن، بازسازی کار بسیار سختی بود.

آدرس: خیابان انقلاب، خیابان قدس خیابان پورسینا، نبش کوچه‌ی جلالیه، پلاک۲

پیشنهاد مطالعه : برای آشنایی بیشتر با جاذبه‌های گردشگری تاریخی در ایران مسجد شیخ‎لطف‎الله، شاهکار کم‌نظیر معماری و کاشیکاری را مطالعه کنید.

 • چشمه آبگرم گنو

  چشمه آبگرم گنو در بندرعباس

  استان هرمزگان یکی از مکان‌هایی است که سالانه گردشگران زیادی به آنجا سفر می‌کنند تا به تماش…
 • برج تلویزیون برلین

  برج تلویزیون برلین

  مناظر طبیعی زیبا، شهری تاریخی و سرزنده، و غذاهای خوشمزه آنقدر سرگرمتان خواهند کرد که احتما…
 • دریاچه زریوار مریوان

  تفریحات دریاچه زریوار مریوان

  دریاچه زریوار یا آن گونه که محلی‌ها آن را می شناسند تالاب آب شیرین زریبار، در استان زیبای …
بیشتر ببینید در گردشگری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

همچنین بخوانید

چشمه آبگرم گنو در بندرعباس

استان هرمزگان یکی از مکان‌هایی است که سالانه گردشگران زیادی به آنجا سفر می‌کنند تا به تماش…