قلعه ایتالیایی، نمادی از معماری ایرانی(+تصاویر)

۰
0
زمان مطالعه: 2 دقیقه
معماری ایرانی در طول تاریخ زبانزد خاص و عام بوده است حتی خارج از مرزهای این کشور.
معماری ایرانی

قلعه «سامتزانو»، سازه‌ای تاریخی و تنها قلعه در ایتالیا است که به سبک معماری ایرانی ساخته شده و از مکان‌های دیدنی و جذاب در این کشور محسوب می‌شود.

معماری ایرانی

به گزارش مجله دلتا، معماری ایرانی به دلیل ویژگی‌هایی چون طراحی مناسب، محاسبات دقیق، فرم درست پوشش، رعایت مسائل فنی و علمی در ساختمان، ایوان‌های رفیع، ستون‌های بلند در مقایسه  با معماری کشورهای دیگر جهان از ارزشی ویژه بهره مند است.

شکوه معماری ایرانی حتی به خارج از مرزهای این کشور نفوذ کرده و بسیاری از معماران اروپایی و دیگر کشورها، در طی قرن‌ها و سالیان گذشته از طراحی‌های  زیبای آن در ساخت بناهای خود استفاده کرده‌اند.

قلعه«سامتزانو» در منطقه «توسکانی» استان «فلورانس» ایتالیا یکی از این بناهاست که بر اساس معماری شرقی ساخته شده و همین موضوع باعث وجه تمایز  آن از بسیاری از قصرهای  ایتالیا  شده است.

«سامتزانو»، قلعه‌ای زیبا اما متروکه

ساخت این قلعه‌ در سال ۱۶۰۵ میلادی آغاز شد اما به سبب افزوده شدن بخش های متعدد به بنای اصلی در طول زمان، تکمیلش سالها به طول انجامید. سرانجام کار ساخت‎و‎ساز  قلعه‌ «سامتزانو» در سال ۱۸۸۵ به پایان رسید.

تا دهه ۸۰ میلادی از «سامتزانو» به‌عنوان هتلی مجلل استفاده می‌شد اما از سه دهه پیش، این قلعه زیبا متروکه  مانده است و به دلیل  رسیدگی نشدن کافی ،بخش‌هایی از این قلعه زیبا  از جمله دیوارها  و گچبری‌های  آن آسیب  دیده است.

مدتی پیش یک شرکت اماراتی، این قلعه زیبا و تاریخی را خریداری کرد اما طی ۱۵ سال گذشته تاکنون مالکیت قلعه را یک کمپانی ایتالیایی- انگلیسی بر عهده دارد.

کمپین “سامتزانو را نجات بدهید”

هم اکنون «سامتزانو» به سبب برنامه ریزیهای نادرست در حال از بین رفتن است. به همین منظور تاکنون کمپین‌هایی با شعار “سامتزانو را نجات بدهید” با ارزش بیش‌از ۲۰ میلیون یورو، تشکیل شده است که اعضای آن خواستار رسیدگی سریع به وضعیت بنا و جلوگیری از تخریب آن هستند.

معماری ایرانی

برای دیدن مطالب بیشتر در مورد معماری های خاص ، دکوراسیون داخلی و محوطه سازی از مجله دلتا دیدن کنید.

دانلود اپلیکیشن
بیشتر ببینید در دکوراسیون

همچنین بخوانید

این گلدان‌ها خانه شما را دیدنی می‌کنند

در این مطلب از مجله دلتا به معرفی ایده های استفاده از گلدان های آویز در منزل می‌پردازیم. ب…