کلیسای وانک اصفهان

۲
0
زمان مطالعه: 2 دقیقه
کلیسای وانک مانند نگینی درخشان در مرکز شهر اصفهان است.
کلیسای وانک اصفهان

کلیسای وانک از بزرگ‌ترین جاذبه‌های تاریخی و مذهبی در محله جلفا و از جا های دیدنی وانک است. امروزه این کلیسا جایگاه قدرتمندی میان ارامنه اصفهان دارد و در کل جهان نیز شناخته شده است. در بازدید از این جاذبه تاریخی در شهر اصفهان می‌توانید ساعت‌هایی طولانی از تماشای زیبایی‌های بخش‌های مختلف کلیسای وانک لذت ببرید. در ادامه با مجله دلتا همراه باشید.

درباره کلیسای وانک

کلیسای وانک را ارامنه مهاجر در دوره شاه عباس صفوی ساخته‌اند؛ البته شکل اولیه آن با بنای امروزی متفاوت بوده است. در ابتدا این کلیسا تنها کاربردی مذهبی برای مسیحیان داشت؛ اما امروزه بیشترین توجه به بعد تاریخی و جاذبه فرهنگی کلیسا جذب می‌شود.

کلیسای وانک اصفهان درباره کلیسای وانک

کلیسای وانک بزرگ‌ترین و معروف‌ترین کلیسای ایران به شمار می‌رود و هم‌چنان کلیسای جامع ارامنه اصفهان است.

معماری کلیسای وانک

کلیسای وانک در مساحتی در حدود ۸۷۰۰ متر مربع قرار گرفته است که نزدیک به ۴۰۰۰ متر مربع از این مساحت را ساختمان‌ها و بقیه را باغ وانک و فضای سبز مجموعه تشکیل می‌دهند. نمای بیرونی کلیسا با آجر پوشیده شده است.

کلیسای وانک اصفهان معماری کلیسای وانک

در میان بافت آجری دیوارها کاشی‌هایی با تصویر فرشته‌های بالدار دیده می‌شوند. خیابان ورودی کلیسای وانک و محوطه داخلی آن سنگ‌فرش هستند.

نقاشی‌های کلیسای وانک

از زیباترین بخش‌های معماری در کلیسای وانک، نقاشی‌های کلیسای وانک در قسمت داخلی ساختمان اصلی است. دیوارهای داخل سالن کلیسا با گچ‌کاری پوشیده شده‌اند و در تمام دیوارها نقاشی‌های باشکوه به چشم می‌خورند.

کلیسای وانک اصفهان نقاشی‌های کلیسای وانک

اثری از استاد محمدعلی حدت

 

معماری داخلی کلیسای وانک از نظر طلا کاری و تذهیب و نقاشی‌های دیواری منحصربه‌فرد است و نه‌تنها در ایران، بلکه در جهان کلیسایی شناخته شده با معماری برجسته است.

بخش های کلیسای وانک

کلیسای وانک به مرور زمان بسیار کامل شده است و قسمت‌های زیادی به آن اضافه شده‌اند. روند تکامل بخش‌های مختلف کلیسای وانک با گذشت زمان به‌خوبی مشهود است.

کلیسای وانک اصفهان بخش های کلیسای وانک

اثری از استاد محمدعلی حدت

گرچه بخش‌هایی نیز به مرور زمان از بین رفته‌اند، اما قسمت‌های زیادی در طول سال‌ها اضافه، بازسازی و تجهیز شده‌اند. در این کلیسا بخش‌هایی مانند موزه، کتابخانه، دیر، ناقوس خانه، برج ساعت، چاپخانه و اماکن اداری وجود دارند.

برای دیدن مطالب بیشتر در مورد جاذبه های گردشگری اصفهان از “مهمانسرای عباسی اصفهان ؛ تاریخ کهن در خدمت توریسم مدرن” دیدن کنید.

دانلود اپلیکیشن
بیشتر ببینید در گردشگری

همچنین بخوانید

وسایل مورد نیاز سفر چیست؟

در هیچ دوره‌ای سفر رفتن مثل امروزه چشمگیر نشده بود و همان‌طور که می‌دانید گشتن و گردش به ص…